PASTEURIZARE CU PERHIDROL

Started by alexcomcst, June 05, 2006, 11:26:31 AM

Previous topic - Next topic

alexcomcst

am o documentatie in 2 volume despre pasteurizarea cu solutie de perhidrol...

documentatia e scrisa de unu din America
ATI AUZIT DE ASTA? SAU ATI INCERCAT-O?

tomi01_2000

#1
da, am folosit-o. e ok ca metoda.
http://www.totalmush.com/phpBB2/viewtopic.php?t=148
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Anonymous

#2
Am citit si eu despre metoda asta, Rush Wayne il cheama pe tipul care a elaborat-o.O fi ok ca metoda dar merge practicata la scara mare sau se rezuma doar la debara ?
Costurile perhidrolului nu-s cam prea mari ?

tomi01_2000

#3
NU am facut o evaluare pentru scara mare ... Voi cauta sa fac in viitorul apropiat ...
Ideea de baza e sa dai o concentratie de 3% la 100 litri de apa - ceea ce inseamna ca vei folosi perhidrol functie de concentratie (are 70% concentratie in mod general).
Ca tratamentul sa aiba efect - e bine sa fie dat printr-o pompa in presiune de minim 2 bar.
Am folosit cu succes aceasta metoda, insa trebuie sa mentionez ca am folosit-o la un compost ff curat - e vorba de rumegus si talaj, uscat la 80grade Celsius.
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

nicudan

#4
Acum 2 luni cautand dupa solutii alternative pentru tratarea termica a compostului am gasit pe net o solutie total ecologica, respectiv Perasafe, in acord cu stadardele ISO europene si care mi se parea ca ar fi foarte buna pentru tratarea compostului, desi produsul este cam scump. Insa problema de baza la care nu mi-am raspuns nici astazi, desi ar merita sa fac niste experimente, este daca acest produs care functioneaza ca si perhidrolul nu afesteaza cumva si microfauna si microflora "buna" din cadrul compostului. :?
Dan Nicolae si Ilie
Galda de Jos, jud. Alba

Felix

#5
Produsul Perasafe este folosit ca metoda alternativa de sterilizare a instrumentarului medical...nu compara substratul de cultura a ciupercii cu inoxul ...sigur apar reactii nedorite si modificari chimice ce pot avea efecte neasteptate..si de obicei efectele neasteptate sunt cele negative.

As pune o problema delicata..zic eu...DE CE VA FERITI DE METODELE CLASICE ?..sunt metode cunoscute..carari batatorite si care duc la rezultate sigure.

Detalii gasiti aici:

http://www.euromedica.ro/ro/perasafe_ro.html

A merge pe poteci necunoscute e riscant..ca hobby poate ca e interesant..
A produce ciuperci este o treaba delicata...eu nu as cultiva ciuperci folosind chimicale.
CULTIVA CIUPERCI CA PENTRU TINE SI FAMILIA TA

PS.Apropo...la Pleurotus nu se recomanda sterilizarea substratului.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#6
la o prima privire as sublinia urmatoarea problema pe care o ridica "perasafe" si pentru care nu as folosi-o la tratamentul chimic al compostului:
PROPRIETATI GENERALE
-"Are un pH (16,2g/l/350C) = 7,8 – 8,2 – neutru. "
** - influenteaza PH-ul compostului

alt aspect ..... DATE ECOLOGICE
- "Solutia de acid peracetic diluat se descompune hidrolitic in acid acetic si peroxide de hidrogen, care la randul lor se descompun in apa si oxigen"

**ceea ce inseamna ca iti va ramane acid acetic (otet) in compost, un inamic al compostului (.... inca nu stiu daca ajunge la o ciuperca mai putin comestibila)

MOD DE ACTIVARE A SOLUTIEI
 .... "Pentru a realiza o sterilizare fara riscuri se recomanda a se inlocui solutia dupa schimbarea culorii. "
- oare de ce?
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

nicudan

#7
Da, am facut niste experimente de tratare a substratului la rece, chimic, cu Perasafe si pana acum nu a dat nici urma de mucegai.....dar nici de bureti.....:)
Pt Felix
In principiu nu ma feresc de metodele clasice, insa as cauta noi metode pt a'mi usura munca si a face insamantarea mai usoara, mai accesibila, intrucat la ora actuala am multe transportari si o tona jumate de compost ceea ce reprezinta o suta de saci ajunge la un ciclu ce cultura sa fie un camion pe care deocamdata il iau pe brate
Dan Nicolae si Ilie
Galda de Jos, jud. Alba

Felix

#8
Cea mai simpla si mai sigura metoda de pregatire a substratului pentru insamantare este tratamentul termic cu abur..

Aburul este usor de generat si are costuri mici.
Deasemenea nu aduce substante potential toxice in substrat si nici nu provoaca schimbari majore ale compozitiei chimice a acestuia.

Pentru a obtine abur nu este neaparata nevoie de generatoare de abur scumpe sau complexe...poti obtine abur prin metoda clasica(daca folosesti un vas de metal cu sita la 10 cm - sub care lasi apa - merge si 5% - foc = abur)...sau daca ai un bazin de beton/altceva de capacitate f.mare...poti face acest generator dintr-un butoi de 200 l in care pui apa(50-70l..de ex)..il asezi pe o vatra si faci foc sub ele cu ce vrei tu...lemne/stuf/gaz/produse petroliere/coceni/vita de vie etc :)

Sunt si alte solutii de obtinere a aburului..daca doriti le putem discuta in subiect separat.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

nicudan

#9
Bineinteles ca doresc sa discutam si despre alte metode de tratare cu aburi.
Pana acum am tratat termic substratul (in 2 bazine de cate 1 metru cub) prin oparire in prima faza, apoi prin imersie la 80 grade C timp de patru ore si in ultima perioada am pus plasa pe fundul cazanului la 15 cm de fund, aproape ca in foto de pe forum. Si deocamdata functioneaza, insa as mai simplifica daca se poate si de asemenea as mai simplifica lucrul la umplerea sacilor cu compost, insa deocamdata nu am bani de o masina de insamantat in staturi si nici nu s-ar justifica inca la productia mea (pot tine 600-1000 saci). Insa alte tipuri de masini mai mici sau alte inventii s-ar justifica cred.
Dan Nicolae si Ilie
Galda de Jos, jud. Alba

Felix

#10
Bun..deci...inainte de a trece la alte subiecte - respectiv abur si avantajele/dezavantajele diverselor tipuri de cultura (strat/sac bilon..etc) ar trebui sa tragem o concluzie....se merita sau nu sa dai banii pe Perasafe ?

...Din cate vad se confirma ca NU...daca poti vino si cu niste imagini sa vedem cum se prezinta sacii astfel "tratati"
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

ioana tudor

#11
Quote from: "tomi01_2000"da, am folosit-o. e ok ca metoda.
http://www.totalmush.com/phpBB2/viewtopic.php?t=148

As dori sa cunosc mai multe amanunte despre incercari practice de tratare a substratului cu perhidrol. Si ce rezultate s-au obtinut, bune sau mai putin bune. Din greseli se invata. Informatia o am tot de pe net. Eu candva am experimentat si dezinfectia cu var nestins si formalina. Am obtinut si unele rezultate incurajatoare dar nu am reusit sa finalizez experimentul deoarece a trebuit sa imi iau transferul. Poate voi mai incerca pe undeva cand voi avea prilejul.
Noua mea adresa de e-mail este : mailto:tudorvioana14@yahoo.co.uk">tudorvioana14@yahoo.co.uk

tomi01_2000

#12
Quote from: "ioana tudor"...
...............
Am obtinut si unele rezultate incurajatoare dar nu am reusit sa finalizez experimentul deoarece a trebuit sa imi iau transferul. Poate voi mai incerca pe undeva cand voi avea prilejul.
in maxim un an de zile, va voi invita eu in orasul meu sa finalizati experimentul si eventual chiar alte idei pe care le aveti (poate chiar mai curand - functie de cum reusesc sa imi constitui o baza pe care sa o putem folosi doar pentru teste) ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#13
Cei interesati de folosirea metodei cu apa oxigenata pot descarca aici manualul :

http://www.totalmush.com/Soft/perhidrol.doc
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Stefan31

Felix de ce nu putem descarca manualul de la pasteorizarea cu perhidrol?