Proiect ciupercarie 200mp

Started by Corvin, February 17, 2013, 11:11:57 PM

Previous topic - Next topic

Corvin

Va salut!
Cred ca pot gasi un om serios care sa ma ajute aici,sper!
Urmeaza sa fac (in gradina)o hala pentru cultivarea ciupercilor,aproximativ 200mp m-am gandit sa fie 2 m sub nivelul solului,1 m peste, terenul disponibil aproximativ este de 10×20-25 m,as vrea sa ma sfatuiti ce dimensiune sa-l fac,pentru o compartimentare si folosinta cat mai eficienta,ma pricep destul de bine la electronica si termodinamica,pentru inceput vreau sa ma ocup de automatizare in regim propriu,pentru a avea o investitie initiala cat mai redusa.
va rog sfatuiti-ma in legatura cu spatiul disponibil,daca e suficient pentru inceput ,terenul disponibil de fapt este de aproximativ 14x33m,dar nu vreau sa ma bag deocamdata la o asemenea suprafata,recunosc,nu detin suficiente fonduri.Doresc sa obtin rezultate financiare multumitoare,nu doar bureti pentru veicini. :d
Pentru a stii ce materiale sa aleg,m-as bucura sa fiu sfatuit legat de compartimentare,urmand sa decid cum,in ce fel sa concep spatiul,eventual daca e exagerata  sau nu varianta mea de 2m nivelul pamantului +1m la suprafata,eventual,o alternativa mai interesanta,sunt curios daca merita sau nu efortul financiar,daca voti ati face asta,sau doar  ati construi la suprafata.
Va multumesc pentru bunavointa, Corvin! :)

Samir

#1
Salut.Si eu sunt unul dintre incepatori in cresterea ciupercilor.Am studiat si am citit aceste pagini de pe forum timp de peste un an.Am ajuns la concluzia ca este mai avantajos sa construiesti beciuri din mai multe motive.Unul ar fi temperatura constanta pe tot timpul anului.Eu nu vreau sa cultiv ciupercile in regim sezonier.Am cumparat o casa veche cu un hectar de pamant situata pe un deal in care am sapat groapa pentru beci, desi aveam destul loc acasa.La noi panza freatica este destul de aproape de suprafata asa ca am optat pentru aceasta investitie care are si avantajul unei privelisti frumoase.In viitorul apropiat planuiesc sa construiesc o casa deasupra beciului si nu mai am de bagat bani in fundatie.Beciurile sunt construite 100% din beton.Dupa terminarea lucrarii,vor fi acoperite in totalitate de un strat de o jumatate metru de pamant.Asa cum se vede in foto,am facut o partitionare a spatiului deoarece va fi cultura stationara,nu voi plimba sacii din camera de incubare la cea de fructificare s.a.m.d.Aerul proaspat va fi adus printr-o conducta ingropata de jur imprejurul beciului.Iarna acesta se va incalzi si vara se va raci cu ceva grade bune.Cheltuiala minima iarna cu incalzirea si 0 lei pe timp de vara pentru racire.Instalatia de ventilare si evacuare a aerului va fi complet separata pentru cele trei camere.Instalatia de producere a aburului pe timp de iarna va asigura atat incalzirea si umiditatea necesara,cat si ventilarea camerelor.Pe timpul verii,instalatia de ceata va produce umiditatea si racirea camerelor.
  Dezavantaje:costul ridicat al investitiei initiale.La mine va fi o gaura in buget de aproximativ 8500 euroi la sfarsitul lucrarii.
 Varianta pe care ai expus-o aici imi pare foarte viabila.Costuri destul de rezonabile , dar vor fi cam aceleasi cu o lucrare la suprafata.Nu ai nevoie de panouri izolatoare dar sapi groapa si faci ziduri sau torni beton.Eu am ales betonul pentru ziduri deoarece ma costa mai mult sa zidesc peretii decat sa-i torn.La 160 metri liniari ma costau cei mai ieftini boltari de beton 8000 ron.Fara ciment,nisip si mana de lucru.Betonul a fost 6400 ron si scandura de cofraj a fost 1500 ron.Mana de lucru a fost a mea si a unui frate de-al meu.Groapa m-a costat 1800 ron si nenea ala a sapat cu Wola si cu excavatorul,pamantul a fost foarte dur.Tu alegi,beton sau zidit,dupa posibilitati.
     Inainte de a incepe constructia trebuie sa ai idee despre cum vei amplasa instalatiile de aerisire,incalzire, apa si iluminat.S-ar putea ca modificarile ulterioare sa nu poata fi facute sau vor fi prea costisitoare.
   Pentru depozitarea si pregatirea compostului va fi necesar un spatiu situat la cel putin 20 de metri distanta de beci pentru a evita contaminarea culturii prin intermediul aerului .Sunt multe de discutat,eu am gasit majoritatea informatiilor pe acest forum.Idei si solutii sunt pentru toate,vointa trebuie sa ai si sa fii dispus la anumite cheltuieli deoarece pana nu bagi un ban in ceva ,nu prea ai de unde scoate.Daca mai ai intrebari , continua pe acest post.O zi buna.
 
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

Corvin

Multumesc!
Vad ca ai facut cam asa cum m-am gandit eu,doar ca eu nu voi construi deasupra,deci voi folosi beton de maxim 12 cm
Tocmai de asta intreb,pentru ca nu am experienta cu ventilatia,si felul in care e amplasata,ca sa fie cat mai eficient mai ales ca e o constructie noua vreau sa fie totul cat mai bine gandit inca de la inceput.
voi face o schita a terenului pentru a va face o parere despre ce e vorba ,si cel tarziu in toamna ma apuc de sapat,pana atunci,voi mai pleca din tara,macar 3-4 luni.
din cate am citit,ar fi indicat de incalzit direct aerul ce intra in camerele de productie,nu incaperea in sine prin convectoare,deci trebuie sa tin cont si de acest aspect pentru a lasa golurile pentru tubulaturi inca de la inceput.
revin cu schita :)

Samir

Uite aici ceva care sa te ajute,sau macar sa-ti dea o idee despre cum sa faci o preincalzire a aerului si in acelasi timp rezolvi si cat de cat umidificarea.http://totalmush.com/mushrooms/index.php?action=dlattach;topic=44.0;attach=1078;image Citeste postul asta ,ai ce alege.
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.