Poze ciupercarie DIbu Florin

Started by Felix, January 13, 2007, 02:24:53 PM

Previous topic - Next topic

Felix

Poze facute acum o saptamana in ciupercaria lui Florin Dibu.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Felix

#1
Pozele de mai jos reprezinta saci produsi de Plize Nagy- Ungaria, insamantati cu HK-35.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#2
Felidcitari d-lui Dibu, rezultatele arata efortul depus. La ce tempoeratura au aparut primordiile ?

Se observa ca sacii nu au gauri pe toate fetele latrale.. la mine le-am facut eu, insa pe viitor daca mai cumpar comand ca toate rfetele sa iaba gauri.

florin dibu

#3
Primordiile la celula din poza au aparut la 16 grade dar la alta celula cu compost cumparat cu o saptamina mai inainte au aparut la 11-12 grade.
Am vrut sa-i fac soc termic dar nu are nevoie.Mi-a fost frica sa fac gauri pe ambele parti sa nu iasa ciupercile prea mici.Trimite o poza cu sac cu ciuperci pe ambele fete sa vedem daca cresc mari.
Dibu Florin
Loc. Balteni Jud.Vaslui

Dana

#4
Domnule Dibu,FELICITARI!  Multa putere de munca sa va dea Domnul! Felicitari pentru tot curajul si efortul depus!sunteti de admirat si de luat ca exemplu!Noi de 3 ani facem pleurotus, la scara mica,cateva sute de saci pe serie,insa curajul de a produce la scara industriala inca nu-l avem.Nu cred ca numarul de gauri pe sac influenteaza prea mult productia...mai importanta cred ca este tulpina folosita,calitatea miceliului folosit,conditiile de microclimat,etc.La noi hibridul 90 produce si iarna ciuperci mari si sanatoase,la doar cateva grade...
Multa sanatate va transmitem de la Constanta!

Felix

#5
Credeti ca Pilze Nagy face atatea gauri din necunostintza ? :))
Sau cei de la Oyster King ?? Uitati-va aici, de ex:
http://oystermushroom.ca/eurosubstrate/default.htm

Eu le-as face la sacii astia si mai putine gauri...pe o singura latura..pe suprafata cea mai mare...si sa-i pun zid..dar de-acum data viitoare pentru ca acum este  prea tarziu...mi-au aparut primordiile.

Nr de gauri influenteaza nu doar marimea ciupercilor, ci si viteza de deshidratare a substratului din sac.

Daca se fac 10 gauri pe sac si se obtin 10 buchete la 3-400 grame bucata nu inseamna ca daca s-ar face 100 de gauri pe sac s-ar obtine tot 100 de buchete la 3-400 grame bucata..acesta este doar un exemplu.
Nu vorbesc aici despre buchetele "minune" care trec de 1 kilogram ..ci despre situatiile de zi cu zi.
Nu este vorba de a crede sau nu..se poate verifica.
Pana la urma totul se reduce si la preferintele fiecaruia...
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#6
Quote from: "Dana"....Nu cred ca numarul de gauri pe sac influenteaza prea mult productia...mai importanta cred ca este tulpina folosita,calitatea miceliului folosit,conditiile de microclimat,etc...

Quote from: "FELIX"... Nr de gauri influenteaza nu doar marimea ciupercilor, ci si viteza de deshidratare a substratului din sac.
Daca se fac 10 gauri pe sac si se obtin 10 buchete la 3-400 grame bucata nu inseamna ca daca s-ar face 100 de gauri pe sac s-ar obtine tot 100 de buchete la 3-400 grame bucata..acesta este doar un exemplu.
Nu vorbesc aici despre buchetele "minune" care trec de 1 kilogram ..ci despre situatiile de zi cu zi.

Nr de gauri este si el un factor care influenteaza productia , calitatea acesteia (marimea buchetelor), deshidratarea sacului si sansele de contaminare (mai putin).  Proportia intre 10 gauri si 100 este enorma dar daca in loc de 10 faci 30 atunci se observa diferenta.
In cazul acestei teorii se cam mareste distanta intre gauri , deci nu vor mai fi la 10-15 cm ci mai mult. Am aplicat asta pe un sac de-al meu standard de 110cm inaltime si 30cm , insamantat cu hibridul 90 si cu HK35, diam pe care am efectuat 12 gauri fata de mai inainte cand efectuam cam 60 gauri. Rezultatul nu a fost usor semnificativ din punct de vedere al marimiii ciupercilor, dupa cum sae vede: http://www.totalmush.com/forum/download.php?id=449.

Dana

#7
E adevarat....fiecare face gauri dupa preferinte...noi insa am avut probleme cand am facut doar 10 gauri pe sac...au aparut primprdii in interiorul sacului,unde nu erau gauri....le-am observat,am gaurit sacul,dar ciupercile au avut de suferit;asa ca,ne-a fost mai bine cu 20-30 de gauri in total pe ambele fete...nu m-am referit la 100...nici nu au cum sa iasa atatea daca respecti distanta;cu deshidratarea sacului cand sunt un nr mai mare,sunt perfect de acord (si cu contaminarea).
Sacii din Ungaria,vin negauriti?sunt cu microperforatii?
Mult succes si numai bine va doresc!

Felix

#8
Daca apar primordii aiurea..si nu la gauri, exista mai multe explicatii:
-substratul este prea aerat,paie netocate, spatii libere in sac
- gaurile sunt facute prea tarziu(in cazul sacilor microperforati)

Rezultate de genul 1 sac nu pot fi luate in consideratie in nici un caz...ptr a vorbi de o regula trebuie mai multi saci si experimentul repetat de minimum 3 ori.

Nr de gauri influenteaza deasemenea si posibilitatea contaminarii, deoarece sunt mai multe cai de acces in sac ptr nepoftiti..

In cazul expus de tine, Ionut..ciupercile arata bine..chiar daca ai facut doar 1 sac...insa este si o mica problema..sacii tai din poze par infectati partial...

Eu am renuntat de mult si definitiv la varianta cu gauri multe pe sac...le-am redus incet-incet si am ramas la 10-12 gauri/sac.Vreau sa zic ca am incercat toate variantele posibile si pana la urma aceasta mi s-a parut cea mai potrivita..pentru mine :)
Un alt dezavantaj al numarului mare de gauri este ca sunt mai multe ciuperci de curatat...astfel pierderile sunt mai mari si manopera mai multa.

Sacii de la Pilze-Nagy au 17 gauri..la o greutate medie de 23 kg/buc.

Uitati-va la filmuletzul acesta, de la Oyster King, Canada..sacii lor au si mai putine gauri decat cei de la P.Nagy.
Observati buchetele la 2 kg,cred, care sunt regula, nu exceptie.

www.oystermushroom.ca/movies/oysterking.wmv
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#9
Quote from: "_Felix"Daca apar primordii aiurea..si nu la gauri, exista mai multe explicatii:
-substratul este prea aerat,paie netocate, spatii libere in sac
- gaurile sunt facute prea tarziu(in cazul sacilor microperforati)
-Deci nu este indesat cum trebuie, ar trebui o balotiera macar .. :)
Un alt dezavantaj al numarului mare de gauri este ca sunt mai multe ciuperci de curatat...astfel pierderile sunt mai mari si manopera mai multa.[/quote] unde n-ar fi.. cat mai muuuuulte ciuoerci .. :) Sacii de la Pilze-Nagy au 17 gauri..la o greutate medie de 23 kg/buc.
Uitati-va la filmuletzul acesta, de la Oyster King, Canada..sacii lor au si mai putine gauri decat cei de la P.Nagy.
Observati buchetele la 2 kg,cred, care sunt regula, nu exceptie.

www.oystermushroom.ca/movies/oysterking.wmv[/quote]
Sacii de la P-Nagy pot fi comandati cu nr de gauri , dupa cum pofteste fiecare.. .

Felix

#10
QuoteIONUT: nu am facut numai un sac cu 12 gauri ci 5 serii ori ~25 saci ... si sincer nu-s multumit, deocamdata, asta nu e verdictul final, depunde si de hibrid, si intradevar vorbim de hibrizi dioferiti. Aici as completa ca sunt de parere ca tre sa incerci o varianta nu numai de trei ori ci de trei ori pe fiecare anotimp.;

Ionut...miceliul folosit conteaza enorm ..pentru ca a aplica tehnica gaurilor putine la tulpini ce produc doar cateva ciuperci in buchet este un esec.
Rezultatul optim se obtine cu tulpini ce produc multe ciuperci si acestea cresc si mari...
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci