Un nou membru cu plan de ciupercarie !

Started by Piranha, January 20, 2008, 08:27:38 PM

Previous topic - Next topic

Piranha

Salut toti membrii acestui forum si ma bucur sa vad o comunitate destul de activa in acest domeniu.
Numele meu este Chirosca Gabriel ,student ,Iasi .
Nu am alte cunostinte sau experienta in domeniu decat informatiile adunate din diferite surse (unele dintre cele mai folositoare fiind acest forum ; zilele urmatoare astept 2 CD-uri cu documentatie - unul din ele de la d-na Ioana Tudor)
Doresc sa infiintez o ciupercarie din mai multe motive dar impulsul principal a fost dorinta de a face ceva banuti. Am sa prezint cat de scurt pot situatia mea.

Teren:
-la aprox 30 km de oras (Iasi) langa casa bunicilor peste 1.000 mp
-am acces la apa (fantana cu hidrofor deja instalat care alimenteaza casa cu apa curenta ) ; curent (din cate am inteles in zona se monteaza o centrala eoliana - cred k va constitui un avantaj in reducerea costurilor lunare
-terenul este la cca 2 km de la o sosea pietruita (pe care se fac curse de autobuz chiar si iarna) ; accesul masinilor mari (tir) la teren este nul ; acces doar la masini mici (dacia papuc ,etc ) - doar in cazul ploilor/ninsorilor abundente nu este acces (dar si atunci ar exista varianta transportului cu caruta pana la drumul pietruit pe care se circula constant cu orice tip de autovehicul.

Bani:
-aprox 15.000 Euro

* Specia dorita pt crestere este : Agaricus bisporus (cred k este mai usor de comercializat)
* Ca si incinta m-am gandit la un solar/hala tip tunel (cred k este cel mai indicat tip de cladire ) ; nu stiu ce dimensiune sa aiba dar ma gandeam la aprox 100 mp
* Miceliu si compost am sa cumpar
* Despre microclimat (aerare,incalzire,etc) nu am deocamdata nici o idee (dar nici cunostinte in domeniu)

Acum vin si intrebarile mele la care astept sa replicati nu doar cu raspunsuri ci si cu eventuale pareri (teorii proprii sau corectari la ideile mele):
1.Ce variante am pt cladirea aleasa de mine (tip tunel ) ;materialul de constructie ; izolatie ; avantaje-dezavantaje - eventual un pret estimativ [ pt o incinta semi-ingropata nu cred ca am sa optez pt k se complica putin lucrurile din cate am inteles la eliminarea CO2 si e posibil sa se acumuleze si apa ]
2.Pot achizitiona compost si miceliu in cantitati variate sau este o cantitate limita ? La inceput am sa aleg varianta achizitionarii din Iasi - sunt cateva variante (cu toate ca am inteles k nu se fac tratamente cu aburi la noi si este riscul de infestare a culturii + productie mai scazuta); de asemenea dak se poate ceva preturi. Am exclus deocamdata varianta aducerii din Ungaria (alta varianta din afara tarii nu stiu) pt costurile mai ridicate la transport si cantitati impuse.
3.Cat compost si miceliu am nevoie de ex pt 100 mp (suprafata la sol ) ?.
4.100 mp la sol cat inseamna in teren cultivabil (nush cum sa-l numesc altfel) pt k am observat k se fac rafturi cu mai multe nivele ( eu as opta pt 3-4 )
5.Situatiile de care trebuie sa ma feresc, in sensul periclitarii unui intreg ciclu de productie (ma refer in special la boli,daunatori nu conditii ce tin de clima) sau dak se poate infesta incinta astfel incat sa se puna in pericol si eventualele viitoare cicluri de productie.
6.Se poate amortiza investitia intr-un an de zile in conditiile mele ? - o eventuala vanzare a ciupercariei ar fi f greu de realizat , astfel incat in cel mi rau caz sa continui pana recuperez banutii. Nu as vrea sa pierd acesti banuti pt k sunt practic sansa unui inceput in viata pe picioarele mele

Astept cu interes raspunsurile si parerile voastre la oricare din intrebarile sau ideile mele.
Pt cei care doresc pot fi contactat si la id de mess : mailto:piranha_1983@yahoo.com">piranha_1983@yahoo.com

Piranha

#1
Mai vin cu o idee. Am mai "rasfoit" forumul si am mai gasit o solitie pt cladire/hala de productie. Terenul fiind in zona de deal as putea sa fac cladirea partial sapata in deal (pe orizontala nu pe verticala) din chirpici. Astfel cred k as reduce f mult costul cladirii. Ce ziceti ? a facut cineva din chirpici ? Ofera o izolare termica buna ?

tomi01_2000

#2
Quote from: "Piranha"Mai vin cu o idee. Am mai "rasfoit" forumul si am mai gasit o solitie pt cladire/hala de productie. Terenul fiind in zona de deal as putea sa fac cladirea partial sapata in deal (pe orizontala nu pe verticala) din chirpici. Astfel cred k as reduce f mult costul cladirii. Ce ziceti ? a facut cineva din chirpici ? Ofera o izolare termica buna ?
e de studiat temeinic!
... pune intai si fa teste pe cativa saci, ca sa intelegi fenomenul....
.... citeste forumul cat mai bine .... mergi pe la ciupercari, mai cheltui cativa banuti pe experimente, si dupa aia incepi sa faci amenajari ....

http://www.totalmush.com/forum/viewtopi ... =3624#3624

uite un exemplu pe care tre sa il iei in considerare !!

PS ... banii ii poti cheltui o singura data ! .... insa testele pot fi facute ca sa salvezi din bani

PS' nu e o suma prea mare .... se va duce repede .... si nu vei vedea mare lucru in urma ( ma gandesc ca speri sa vezi ciuperci dupa ce cheltui banii)
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

alexcomcst

re
#3
Sa stii ca e important sa ai acces pt tir la ciupercaria ta. La 100mp daca pui rafturi pe 3 nivele , de exemplu iti va intra cam 13 tone de compost. La alea 13 tone trebuie sa mai adaugi vreo 4 tone de turba asa ca nu faci treaba cu papucul sau chiar cu dube mici sau mijlocii. Trebuie sa intri cu tirul cat mai aproape. Manevrand sacii cu mai multe mijloace de transport risti sa-i infectezi (ex. din tir in caruta sau papuc). Apoi trebuie sa ai control deplin la tot ce inseamna clima (frig, cald, umiditate, co2). asa ca nu stiu ce treaba ai sa faci cu pereti de chirpici ca la un moment dat ai sa ai 80% umiditate si tot ai sa uzi acolo....eu recomand panouri termoizolante tip sanwich sau tunel de cultura (mai ieftin) tip solar. De asemenea e important sa ai podeaua betonata prevazuta cu scurgere.
Ca utilaje iti trebuie macar pt inceput: o centrala termica (poate sa nu fie prea mare si poate sa fie si pe lemne) un chiller pt a asigura racirea pe timpul verii (temp. in saci poate sa creasca si-ti omoara miceliul) rafturi de preferinta metalice, ventilator de exhaustare , apa curenta, curent la trifazic( important). Nu uita de ladite standard pentru ciuperci , cam 300 pt. inceput (crede-ma e important sa le ai). Pt alte intrebari te ajut cu placere.

sorinvecinu

in dolj sau inprejurimi exista vreo ciupercarie?

frizerse

o sa economisesti caldura daca io sa-ti faci hala semi in sol

VladS

Tot ce aveti nevoie pentru demararea unei afaceri cu ciuperci sau alt tip de afacere ! Oportunitate unica !

SCHIMB cu apartament / casa / teren - Hala de productie ciuperci Champignon, ST 800 mp, compartimentata cu panouri termoizolante in 4 spatii de productie echipate cu aparatura profesionala ultramoderna (racire, incalzire, umidificare, ventilare), 1000 mp de cultura pe rafturi, 2 camere frigorifice, hol tehnologic, spatiu depozitare, ambalaje (ladite, caserole), birou, vestiar, 2 toalete, teren imprejmuit de 2500 mp, toate utilitatile. Productie pana la 10 tone lunar.

Astept ofertele dumneavoastra la telefon:
0744.825.414 sau 0762.233.672

cristinaoporanu

Salutare! Discutia m-a ajutat sa clarific avantajul unei constructii in sol - desi in acest caz va ridica probleme scurgerea din interiorul constructiei. Intrebarea mea este : autorizeaza primarul constructia aceasta in interiorul comunitatii? Si eu sunt in acest caz, am 3 vecini cu case in jurul singurul teren de care dispun pentru viitoarea contructie. Ma gandesc ca ar trebui autorizare si de la Mediu in acest caz ?!

mondocata

Incearca sa mergi direct la primarie numai asa vei putea afla exact ce ai nevoie, unii aproba altii cer documente suplimentare, oricum ai nevoie de autorizatie nu doar de la mediu ci si semnaturile vecinilor ca sunt de acord cu ce vrei sa faci tu ca activitate daca nu ma insel. Plus autorizatie sanitara. Incearca sa te aventurezi in aceasta afacere doar dupa ce esti sigura ca merita sa investesti banii respectivi in asa ceva. Daca ai un spatiu ce il poti folosi inainte ca proba fa cateva culturi si vezi cum merg vanzarile cu doar un certificat de producator initial, asta ar fi parerea mea.