Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: 1 [2]   Go Down

Author Topic: Ciupercarie in doua zile  (Read 58596 times)

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
Re: Ciupercarie in doua zile
« Reply #15 on: August 31, 2008, 10:37:12 PM »

Folosind umidificarea cu ceatza rece nici cand afara era "cuptor" la propriu(au fost si 41 de grade la umbra prin Iasi)..in ciupercarie nu am avut mai mult de 20-23....si asta datorita faptului ca am bagat aer direct de afara, fara nici un fel de conditionare termica.
Oricum..si 10-12 cm de polistiren conteaza :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

• Guest
« Reply #16 on: October 04, 2008, 12:30:58 AM »

Galm, ne mai arati sera cea noua.. ?

rav

• Guest
« Reply #17 on: January 06, 2011, 03:55:17 PM »

Buna ziua! As dori sa incep si eu o afacere ca dvs. Am o suprafata de 200 de mp-beciul de sub casa- , insa am nevoie de niste date , cu ce sa incep de unde achizitionez, ce investitie initiala trebuie, ce specie de ciuperci. V-as ruga daca se poate un numar de telefon. As vrea sa colaboram. Eu sunt din Arges. O zi placuta!!!

tomi01_2000

• *
« Reply #18 on: January 09, 2011, 11:07:30 PM »

gasesti raspuns la intrebarile tale pe forum ... cauta si vei gasi raspunsurile deja scrise
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

vladx

• *
« Reply #19 on: April 20, 2011, 04:29:13 PM »

Buna ziua! As dori sa incep si eu o afacere ca dvs. Am o suprafata de 200 de mp-beciul de sub casa- , insa am nevoie de niste date , cu ce sa incep de unde achizitionez, ce investitie initiala trebuie, ce specie de ciuperci. V-as ruga daca se poate un numar de telefon. As vrea sa colaboram. Eu sunt din Arges. O zi placuta!!!
din putina mea experienta ,as spune k nu e o ideea buna sa faci ciupercarie in beci ..sau in casa efectiv..mai ales pleurotus ..
1 umiditatea iti distruge casa
iar dak nu-ti distruge umiditatea casa...
2 sigur o sa faca spori ;) ;)
« Last Edit: April 23, 2011, 12:04:45 AM by _Felix »
as vrea sa stiu dak e cineva din sibiu cu ciupercarie ...un schimb de idei niciodata nu strica ..contactati-ma pe geniusvladx@yahoo.com

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
« Reply #20 on: April 23, 2011, 12:06:06 AM »

Pentru inceput merge..nu are rost sa iti faci griji de umiditate si spori..ciupercile nu se uda ca varza si nici sporii nu afecteaza constructia.
Pe termen lung insa umiditatea este posibil sa afecteze..depinde acum si de materialele din care este construita.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Andrei Bogdan Vatrici

• *
« Reply #21 on: May 01, 2012, 02:30:31 PM »

Buna ziua domnule Galm.

Am vazut imaginile si am citit scurta poveste a ciupercarei dvs, construita in 2 zile si as vrea sa va cer un sfat.

As vrea sa cultiv pleurotus, ca si dvs, pe o suprafata de cca 80 mp, doar ca evident am o problema....banii ptr investitia initiala. Ca sa cheltui cat mai putini bani, m-am gandit sa construesc ciupercaria la 2 sau 2.5 metri sub pamant cu aproximativ 1 metru deasupra nivelului solului si sa o acopar cu scandura pentru a mai reusi sa tin sub control temperatura pe timpul verii. Din pacate nu imi permit o investitie substantiala pentru o instalatie de climatizare, cum s-ar cere si de aceea cred ca aceasta varianta este singura pe care mi-o permit. Sapatura, sau mai bine zis costurile ptr aceasta sapatura nu exista deoarece posed un utilaj de care ma pot folosi gratis.
Astept cu mare interes o parere si eventual corecturi din partea dvs.
Multumesca anticipat.
« Last Edit: May 01, 2012, 02:48:25 PM by Andrei Bogdan Vatrici »

zomahar

• *
« Reply #22 on: October 07, 2012, 02:00:04 PM »

este in regula daca asez sacii unii peste altii, pe randuri de cate doi (pe latime),
fara sa se autoaprinda

Si sa le dau gauri doar pe o singura parte ?

masaro77

• *
« Reply #23 on: November 27, 2012, 12:32:10 PM »

va salut, se poate o adresa de contact? un maill u id ?. multumesc

cosmin83

• *
« Reply #24 on: March 23, 2013, 01:34:14 PM »

Salutare tuturor. si bine v-am gasit.
De ceva vreme citesc numerosele pagini a acestui forum :) si in cele din urma am decis sa ma inscriu si eu in aceasta comunitate exceptionala.
Povestea mea pe scurt; De altfel sunt Cosmin din Salonta 30 de ani.
Nu demult am pus 20 de saci de pleutorus in pivnita/ 15-18 kg de compost pers sac. Intrun interval de 3-4 luni/6-7 valuri am scos 84 de kg de ciuperci.
In cele din urma m-am decis sa fac un solar pe care sper sa il termin pana la toamna;
Cum sunt incepator am cateva nelamuriri; Daca ma puteti ajuta.

As vre-a sa fac solarul de dimensiunea 7 m latime 18 sau 20 lungime. Mar interesa aproximativ cat compost intra in acest solar pe 2 rafturi. problema ca nu stiu cate randuri intra :)
Am nevoie de ceva acte ca sa pot vinde ciuperci in piata? Sau la vre-un magazin?
Am nevoie de la primarie de ceva documente pentru constructie? Cred ca nu. Dar totusi intreb, sa nu am surprize.

As avea nevoie si de cateva sugesti; pe terenul respectiv nu am curent; deci as vrea sa fac sa fie lumina naturala; aerisirea la fel pe cale naturala; De inceput oricum nu am alta solutie. ori ce idee e binevenita;

mondocata

• Pleurotus
  • *
  • Catalin - jud. Suceava
« Reply #25 on: March 26, 2013, 01:03:36 AM »

As vre-a sa fac solarul de dimensiunea 7 m latime 18 sau 20 lungime. Mar interesa aproximativ cat compost intra in acest solar pe 2 rafturi. problema ca nu stiu cate randuri intra :)
Am nevoie de ceva acte ca sa pot vinde ciuperci in piata? Sau la vre-un magazin?
Am nevoie de la primarie de ceva documente pentru constructie? Cred ca nu. Dar totusi intreb, sa nu am surprize.

As avea nevoie si de cateva sugesti; pe terenul respectiv nu am curent; deci as vrea sa fac sa fie lumina naturala; aerisirea la fel pe cale naturala; De inceput oricum nu am alta solutie. ori ce idee e binevenita;

De curent ai nevoie pt. ventilator la aerisire, lumina si incalzire asta daca tii sa faci la modul semiintensiv sau daca vrei sa ai recolta si sa vinzi ceva. Si lumina nu este indicat sa fie de la soare pt. ca patrund razele ultraviolete si nu este recomandat.

Cat despre autorizatie de constructie daca e solar si e demontabila nu o sa ai nevoie de autorizatie decat daca tii mortis altfel nu o sa te deranjeze nimeni in privinta asta.

Cat despre rafturi ciupercile pleurotus nu se cultura pe rafturi ci pe saci sau lazi pozitionate la 45 de grade.

Pt. a vinde ciupercile in piata ai nevoi de atestat la fel ca si cei ce vand fructe si legume. Il iei de la primarie atestatul daca ai teren cultivabil, arabil sau spatiu de productie gen solar. Dar vei avea timp sa stai in piata cand iti vor iesi ciupercile ?

La magazin cred ca ai  nevoie de o factura sa le poti vinde altfel cum ar inregistra ei marfa primita? Si factura dai, doar daca ai societate SRL banuiesc.

cosmin83

• *
« Reply #26 on: March 30, 2013, 05:35:13 PM »

Multumesc pentru raspuns; Sa ne auzim de bine:)
Pages: 1 [2]   Go Up