Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: va rog sa ma ajutati  (Read 3427 times)

sergiu_csi2005

• *
va rog sa ma ajutati
« on: April 21, 2011, 05:41:40 PM »

buna ziua .as vra niste sfaturi practice despre cultura de agaricus.
eu nu stiu prea multe despre ciuperci dar as vrea sa incerc o cultura de agaricus pentru consum propriu.as fi interesat de niste sfaturi.
1 daca pot sa folosesc mranita din padure pe post de compost?
2 cum sa pun compostul in saci de plastic cau in ladite?
3 de unde iau miceliu de agaricus? undeva in apropierea craiovei.
 dati-mi va rog niste puncte de plecare .
va multumesc anticipat.

vladx

• *
Re: va rog sa ma ajutati
« Reply #1 on: April 21, 2011, 09:05:46 PM »

buna ziua .as vra niste sfaturi practice despre cultura de agaricus.
eu nu stiu prea multe despre ciuperci dar as vrea sa incerc o cultura de agaricus pentru consum propriu.as fi interesat de niste sfaturi.
1 daca pot sa folosesc mranita din padure pe post de compost?
2 cum sa pun compostul in saci de plastic cau in ladite?
3 de unde iau miceliu de agaricus? undeva in apropierea craiovei.
 dati-mi va rog niste puncte de plecare .
va multumesc anticipat.
sa incep cum am inceput tot timpul cind am dat un sfat aici pe site :)) "nu am experienta multa" ,dar parerea mea e k sa faci agaricus mai ales in oras,sat,sau cu vechini prin apropiere ,nu e o idee prea buna .. deoarece agaricus creste doar pe "balega" binenteles cu paie si tot tacamul..o sa elimine un miros ingrozitor pe o suprafata mare ,si in plus k sa iasa bine "TOT" agaricus trebuie sa faci in cantitati mari ma refer la compost .. si in cantitati mici nu prea se merita ..e mult mai eficient pleurotusul..agaricus se poate face doar intr-un spatiu amenajat  bine .. pt ca in spatii inchise o sa te sufoci :)) ..poti sa cresti agaricus si in apropierea casei  pt ca nu o sa elimine spori care sunt daunatori tencuieli sau casei in sine :D ...
« Last Edit: April 22, 2011, 11:57:28 PM by _Felix »
as vrea sa stiu dak e cineva din sibiu cu ciupercarie ...un schimb de idei niciodata nu strica ..contactati-ma pe geniusvladx@yahoo.com

sergiu_csi2005

• *
« Reply #2 on: April 23, 2011, 10:53:56 AM »

da multumesc pt sfat o sa incerc cu pleuratus..daca e cineva amabil sa posteze o reteta de compost pt incepatori sau sa-mi dea un linc ce trebuie sa fac pas cu pas.multumesc pt sfaturi.

vladx

• *
« Reply #3 on: April 25, 2011, 11:38:18 PM »

..daca e cineva amabil sa posteze o reteta de compost pt incepatori sau sa-mi dea un linc ce trebuie sa fac pas cu pas.multumesc pt sfaturi.

retete sunt multe nu sunt neaparat de incepatori ,dar daca citeste toate posturile de pe acest site o sa gasesti lucruri foarte folositoare ,in legatura cu compostul,DE EXEMPLU, eu am incercat acum pe 2kg de compost (mai pe experiment) cu 30% paie ,
25%coceni de porumb,
25%rumegus,
20%grau
(pana acum sunt foarte multumit de evolutie,avand in vedere ca l-am inoculat cu foarte putin  miceliu)
dar tu poti face numai pe paie .. sau le combini cum vrei dar sa aiba paie pentru inceput sa vezi cum evolueaza,eventual sa gasesti greseli,si atunci cand o sa faci in cantitati mari sa poti face faza oricarei "probleme"

Sincer si eu mai am nevoie de ajutor si stiu cum e,sunt fericit ca am gasit acest site pentru ca am  gasit raspunsul la multe probleme ;)
as vrea sa stiu dak e cineva din sibiu cu ciupercarie ...un schimb de idei niciodata nu strica ..contactati-ma pe geniusvladx@yahoo.com

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
« Reply #4 on: May 01, 2011, 01:45:48 PM »

Cea mai simpla reteta este cea in care folosesti doar paie, tocate sau nu.(recomandabil tocate)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci
Pages: [1]   Go Up