achizitie miceliu

Started by ionbv15, January 24, 2012, 04:13:41 PM

Previous topic - Next topic

ionbv15

Locuiesc in loc. Suceava,as dori sa cumpar o cantitate mica de miceliu pleurotus ostreatus,daca imi poate recomanda cineva o firma din apropiere.Daca nu voi cumpara prin curier dar as dori o firma mai de incredere.(care este pretul corect/kg)                                         MULTUMIRI ANTICIPATE!

Sylviu

De la NUTRIMOLD IASI, ing. Popa Vasile tel. 0745 826 228

iulyfigm

Salut Silviu!
Ai mai luat miceliu de la Nutrimond? Si daca da cu se face transportul, pt ca eu stau mai departe de Iasi si e mai dificil de ajuns.

Mersi.

Mihai 84

buna i-mi poate spune cineva de unde a-si putea sa cumpar compost si miceliu.ce preturi sunt valabile?sunt din Gherla.jud cluj..

Mihai 84

am inteles ca in romania nu este fabrica de compost si miceliu,,,,doar importatori...oare ma insel?

Mihai 84

ce parere aveti despre   acest anunt..?     ???      Miceliu Champignon Italia
15 Feb 2011 
Miceliu Champignon Agaricus Bisporus USCAT din Italia garantat 50 euro bucata pentru 2 tone compost    

iulyfigm

NUTRIMOND trimite miceliul si prin FANCURIER. Am intrebat!

sobiy

de pe saitul  miceliu punct ro  acolo gasiti  miceliu ieftin si informatii

monel

Scriu pt. prima data, dar urmaresc forumul de mult timp.Cultiv Pleurotus de citiva ani si in timp am reusit sa cistig experienta. Momentan am o mica
afacere de familie in acest domeniu,i-mi produc singur totul inclusiv miceliu.De vreun an ma urmareste ideea sa cultiv in paralel GANODERMA,pt
familie la inceput si de ce nu ulterior daca merge treaba si pt piata.Daca mai sint si altii interesati am putea purta o discutie pe aceasta tema.
  Cred ca Felix a cultivat aceasta ciuperca si vreau sa-l intreb de unde a procurat miceliu.Eu in tara n-am gasit nicaieri.

Felix

#9
Din pacate nu am mai avut timp sa cultiv si Ganoderma,desi mi-am dorit. Miceliul este ceva mai greu de gasit,nefiind o ciuperca prea populara,insa poti vorbi la Nutrimold cu dn-ul Popa, are detalii si profil si pe forum aici.
Daca nu se rezolva poti apela la Mycelia.be pentru orice miceliu doresti, doar ca va fi si mult mai scump.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

monel

Multumesc Felix.La Mycelia am gasit si eu.Nu pretul ar fi o problema ,ma gindesc la timpul si conditiile de transport aici sa nu apara probleme.Oricum
voi incerca.Pt.cei ce vor sa construiasca un spatiu de cultura va sugerez o constructie pe stlpi de lemn zidit intre ei cu polistiren de 20 cm armat
interior,exterior cu plasa si adeziv totul vopsit in clor-cauciuc.Urmatorul spatiu o sa-l fac cu doua rinduri de polistiren de 10 cm cu spatiu de aer intre
ele.Sa auzim de bine.

Francoa

#11
Eu as dori sa cumpar miceliu  pentru Agaricus Bisporus, raspandita sub denumirea de champignon dar de unde sa cumpar ?:-?