Compost pleurotus made in romania

Started by ciupercarul vesel, November 29, 2012, 11:20:35 AM

Previous topic - Next topic

ciupercarul vesel

Inainte de toate, vreau sa va dau binete tuturor. Despre mine, mai am citiva ani pina la pensie. As vrea sa pun, cu ajutorul UE, pe picioare o ciupercarie. Sa am din ce trai la batrineti, nu sa stau cu mina-ntinsa la guvernanti sa-mi cer pensia. Gata cu politica.

Am rasfoit www-ul in cautarea surselor de aprovizionare cu compst. Am dat de articolul asta:

http://www.gombaforum.hu/2011/gazdasag/romana-prima-fabrica-de-compost-pentru-ciuperci-pleurotus/?lang=ro

Stiti cumva daca s-a materializat proiectul? Este cineva din zona sa ne confirme? Avind in vedere ca sunt clujean, probabil, tot mai ieftin imi iese transportul din ungaria. Dar, daca tot am dat de articol, ma roade curiozitatea.

popivl1

Am gasit pe Google urmatorul link http://www.facebook.com/media/set/?set=a.262564663845838.44443.101341496634823&type=3
Din pacate se pare ca abia peste un an va fi functionala.
Cu stima,

Nicu_Nan

Acum, in momentul in care postez eu, are 1 an de cand functioneaza.

Sanatate tuturor!!!

Abodi


Nicu_Nan

Iar in momentul de fata pot spune ca am si cumparat de la ei   ;D ;D ;D :D

constantin88

Ce ai cumparat de la ei ? La ce pret ? Cum ai facut cu transportul ?(cat tea costat) Ce pret ai avut pe tona de compost ? Livrezi produsul finit catre ei ? Si daca da la ce pret per kg? Felicitari

Nicu_Nan

Salut !
Am cumparat de la ei compost de pleurotus la pretul de 125 e/tona + TVA. Transportul ti-l asiguri, produsul finit nu il vand lor dar am auzit ca iti dau 4,5 lei/ kg dar nu stiu sigur.
ca si productie este bun. Eu am scos si 30% randament.
Sper ca v-am raspuns la toate intrebarile.
O zi buna

constantin88

Multumesc pentru raspuns. Ce cantitate ai cumparat ? Cati mp2 detii ?Transportul a fost asigurat dar la ce pret?

andreyy_geo

Salut Nicu, am si eu o intrebare. Care e cantitatea minima pe care o comercializeaza? Multumesc!

Nicu_Nan

Salut !
Cantitatea minima poate fi si o tona dar depinde daca renteaza transportul.

Tony

#10
Buna ziua,nu am mai întrat demult pe forum,știe cineva de domnul Liviu din Timișoara care fabrica saci cu compost pentru pleurotus?
Se mai ocupa?Ca eu am 2 numere de telefon dar nu răspunde la nici unul.
În zona Aradului nu știți de unde as putea cumpăra compost?Dinsul avea foarte bun,dar nu m-am mai ocupat de mult.
Va mulțumesc.

Felix

Pilze Nagy,Ungaria...ar fi o posibila alternativa..
Poti merge la ei sa vezi exact cum arata situatia si ce asteptari poti avea.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Tony

Mulțumesc mult,voi încerca în Ungaria.O zi buna va doresc.