Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: intoxicatii  (Read 7378 times)

lukyan

• Guest
intoxicatii
« on: January 25, 2007, 09:18:02 PM »

Ce antidot folositi la intoxicari usoare (cu spori desigur) ? Deoarece ori eu am o sensibilitate , ori concentratia de spori este atit de mare si nu-mi dau seama. Cei drept ca am exagerat si am stat cam mult in camera de  fructificat fara nici o masca.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by lukyan »

tomi01_2000

• *
Re: intoxicatii
« Reply #1 on: January 26, 2007, 02:21:35 PM »

Quote from: "lukyan"
Ce antidot folositi la intoxicari usoare (cu spori desigur) ? Deoarece ori eu am o sensibilitate , ori concentratia de spori este atit de mare si nu-mi dau seama. Cei drept ca am exagerat si am stat cam mult in camera de  fructificat fara nici o masca.

tre' sa mergi la doctor sa vezi de un tratament ...
Vezi ca iti trebuie musai masca

Simptome
Tusesti degeaba ... La orice miscare a corpului tusesti (insa e o tuse mai mult spasm decat o tuse).
Trebuie sa iei ceva care sa iti mareasca expectoratiile .
Sa ii explici bine doctorului despre ce e vorba
« Last Edit: January 29, 2007, 08:59:34 AM by tomi01_2000 »
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
(No subject)
« Reply #2 on: January 26, 2007, 02:53:16 PM »

Ia si foloseste masca ca nu-i de gluma.
Nu-i intoxicatie ce ai tu...este doar o reactie la spori..unele persoane nu au nimic,altii sunt oarecum afectati insa la altii efectele apar imediat.

La expuneri prelungite unele persoane pot face alergie..sunt destui  care s-au si lasat de ciuperci din cauza asta.

Singurul remediu este sa eviti..ia-ti o masca serioasa,care filtreaza sporii, si nu intra decat cu ea in fructificare.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by _Felix »
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

nicudan

• *
Alergie
« Reply #3 on: January 30, 2007, 09:32:08 AM »

Nu-i de saga! Ar trebui facute in primul rand niste teste alergenice ca este clar ca esti alergic dar sa vezi nivelul si sa vezi daca poti sa mai fortifici organismul in acest sens. Daca nu renunta la Pleurotus! Cineva din zona Teius (Alba) a inchis ciupercarie care tinea multe magazine pe aici, pentru ca a inceput sa dezvolte o laringita in timp din cauza sporilor. Si in acest caz poti purta masca mastilor ca sporii iti intra si in suflet.
Bafta!
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by nicudan »
Dan Nicolae si Ilie
Galda de Jos, jud. Alba

IONUT

• Guest
Re: Alergie
« Reply #4 on: January 30, 2007, 03:15:40 PM »

Quote from: "nicudan"
Nu-i de saga!  ...  sporii iti intra si in suflet.

Noua ne-au cam intrat .. "in suflet"

Pot aparea dureri mari de cap, paţisem eu si  nu stiam de ce ma doare capul zi de zi.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by IONUT »

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #5 on: January 30, 2007, 05:01:41 PM »

Buna gluma Ionut :)))
Daca folosesti o masca performanta nu ai probleme cu sporii.

Uite un exemplu..gasesti asa ceva la Dedeman cu vreo 80 ron+35 filtrele -115 Ron Total.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by _Felix »

IONUT

• Guest
(No subject)
« Reply #6 on: January 30, 2007, 08:56:39 PM »

Merita enumerat, acest obiect - masca de gaze şi impurităţi, la secţiunea "Utilaje si Echipamente"- necesare ciupercarului de rând
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by IONUT »

lukyan

• Guest
(No subject)
« Reply #7 on: January 31, 2007, 08:29:24 AM »

Ionut durerile de cap nu au aparut inca , desi sunt la inceput , fiindca mi-au intrat in suflet au inceput sa apara "bataia" de cap :) .
Multumesc tuturor pt. sfaturi am sa incerc sa le respect , la culturile trecute am respectat regulile si nu am avut nimic.  Sper sa nu fiu alergic la spori ca ar fi urit tare .
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by lukyan »

Samir

• *
« Reply #8 on: April 05, 2014, 08:55:28 PM »

Imi place ca asa suntem noi romanii!!!!!!!!!!Toti dau sfaturi,nimeni nu da un nume de medicament sau altceva care te-ar putea ajuta.POARTA MASCA..........Altceva mai stiti????????Asta o stiam si eu ,am purtat,se pare ca nu a fost foarte eficienta.De trei saptamani tusesc si iau antibiotic,nu mi-a trecut.Doctorul a spus ca e pneumonie.La testul alergenic mi-a iesit factor 4,unul dintre cele mai bune pentru organismul uman.Si totusi.............Nu imi trece.Mai stie cineva ce medicament a folosit impotriva acestei alergii?
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

Felix

• Administrator
« Reply #9 on: April 06, 2014, 11:23:59 AM »

Nu fi asa suparat, aici este forum de discutii despre ciuperci nu cabinet medical.
Masca este folosita ca si masura preventiva, din cate stiu nu prea mai  ai ce sa faci daca ai dezvoltat alergie la spori, doar sa renunti la ciuperci.

http://occmed.oxfordjournals.org/content/48/7/465.full.pdf
« Last Edit: April 06, 2014, 11:34:29 AM by _Felix »
Pages: [1]   Go Up