Altoire

Started by turturica, March 30, 2009, 02:24:50 PM

Previous topic - Next topic

turturica

Aici, astept parerile celor care au executat aceasta operatie (altoire ), sau a celor care au de gand s-o faca !
Ma intereseaza in special la trandafiri , dar poate fi la orice altceva .
Eu am incercat,acum cativa ani ( 3-4) fiindca primisem in dar o " scula ", dar nu am avut succes .
Acum incerc sa mut un maces cu crestere viguroasa in gradina mea , caci doresc sa-mi fac un pomisor trandafir .

uca

Buna, Tuturica ! Pentru inmultirea trandafirului prin altoire ai nevoie de portaltoi, altoi de la un trandafir, briceag de altoit, rafie. Eu nu am altoit trandafiri, dar am altoit pomi fructiferi. Este putin complicat de explicat si ar fi bine sa poti vedea o data pe cineva facand acest lucru. Eu am invatat de la tatal meu. Daca vrei sa incerci, iti pot scrie cum sa procedezi.

turturica

multumesc, doar rafie sa mai caut  :), teorie am citit, de vazut, nu am vazut pe nimeni, inca !
dar mi-ar fi placut sa te vad cum ai altoit pomii !
eu am incercat, nu am avut succes; din cate am citit ,si portaltoiul trebuie tratat cu atentie, inainte de "operatiune", trebuie sa-l uzi cu ceva timp inainte, ca sa circule seva bine ; dar era o seceta !si mai stiu ca nu am strans bine legatura...

uca

Altoirea trand. se face din iulie pana in sept. Daca locuiesti in Bucuresti, iti poate arata tata sau eu, cu mare placere.

penelopa

Lasă Uca, mă înveţi pe mine şi eu pe Turturica !
Dar, tare mi-aş dori să învăţ cum să "altoiesc" ....... neşte domni grădinari cu ...... roabe'n cap.   ;D

costieanuconstantin

auzi dom'le !!!!!, ce rugaminte !!!

uca

 Buna, Pene ! Ma bucur ca te-ar interesa sa inveti sa altoiesti. In iulie-august se altoiesc atat trandafirii, cat si pomii fructiferi. Oferta ramane deschisa si daca in vara mai doresti acest lucru, vorbim. :)

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

turturica

Super-interesant,
multumim , Gomez, acum nu ne ramane decat sa trecem la teaba; nu mai avem nicio scuza  :D

penelopa

Da' ce-ai împerecheat tu .... acolo, la 3 mâini, măi Gomez ?  :D

mihail

personal ,n-am inteles mare lucru din filmulet.Mi-ar fi placut sa stiu si de ce ...si de ce asa...chestii de astea pt. handicapati.
In rest chestia cu unghiul am priceput-o bine.Doar atit ?

Marmoset

Ar fi bine sa nu mai foloseasca lumea termenul de "handicapat" cu conotatie peiorativa sau in gluma... :(

einsteinitza

Turturica, trandafirul pomisor are trei tipuri de trandafir acolo, unul jos la radacina, apoi tija altoita jos pe radacina, apoi soiul altoit pe tija.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

De acord,mea culpa....nu mai fac !Imi cer iertare.

Marmoset


turturica

cum se executa altoirea in despicatura ? pentru o clematita intreb...

Dan Hibiscus

Quote from: Garden Danero2005Before the Second World War most nurseries employed the grafting method to propagate, but since it has been discovered that clematis will grow equally well from cuttings, grafting has fallen out of favor and most nurseries now rely on internodal cuttings to produce their plants

deci are o mare rata de pierderi si multe "boschetarii" :D au renuntat la metoda asta de inmultire :D