Dovleacul

Started by einsteinitza, July 13, 2010, 07:33:16 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Stie cineva cum se curata tigvele pe dinauntru? Am avut productie mare la dovleci si, bineintels am acum si o sacosa de tigve, dar nu stiu sa le curat! Ajutor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Am primit acum cateva zile un dovleac placintar foarte frumos. Mi-a parut chiar rau sa il sacrific, ca era tare decorativ. Ma si gandeam cate seminte o sa recoltez...cand colo semintele erau toate seci. Oare de ce? Asa e soiul asta cu coaja rosie? Miezul, in schimb, a fost tare aromat si dulce, dar mai deschis la culoare putin decat ceea ce stiam eu. Am umplutura pentru patru placinte.

claude

Nu stiu care e treaba ca semintele au fost seci, dar ma intriga altceva...dupa cum arata pare sa fie soiul Rouge Vif d'Etampes, pe care l-am cultivat si eu anul acesta si de care am ramas extrem de dezamagita pentru ca nu aveau nici un pic de dulceata, dar deloc-deloc ! Acuma stau si ma intreb de ce, din moment ce tu spui ca al tau e foarte dulce  ???  O fi chestie de pamant, apa sau mai stiu eu ce?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sau nu a avut destula caldura. Si eu am seminte sa le pun anul viitor.
Uite ce scrie aici, cred ca stii site-ul asta de la rosii
http://tatianastomatobase.com/wiki/Rouge_Vif_d'Etampes
Deci, e dulce!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Se poate si sa nu fi avut destula caldura, luna septembrie la mine a fost rece si cu multe ploi  :-\   Oricum, desi pe site-ul Tatianei scrie ca e bun si pentru facut la cuptor, am si aici ceva de comentat, in sensul ca eu am incercat sa coco unul si pulpa era tare apoasa, adica fleoscaita la copt...pentru copt e bun un dovleac cu pulpa nici prea uscata si seaca dar nici prea apoasa, zic eu  ???   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Da, Claude, sa stii ca si asta e foarte foarte apos. Mi-am dat seama mai ales cand am scos o punga de la congelator ca sa fac placinta. Asa s-a facut: Fleasca! Exact cum spui. Deci nu il inmultim.

gabriela jalba

Es, nu merita pentru un bostan-doi sa ocupi locu. Eu una, am terminat cu ei. De am chef imi iau din piata si gat. Ocupa muult loc,vrejii aia se tot intind, .....Inafara de doua cuiburi de dovlecei, nu mai pun bostanoase.
Api..., pt lacinta nu se conserva in congelator. Eu pun bostenei taiati cuburi(fara paertea semintoasa) in congelator, dar cind ii scot, ii pun direct in mancare pe foc. Oricum se fac pasta si acolo, de-i scap in fiert  =)) =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Quote from: gabriela jalba on December 18, 2013, 07:34:32 PM
Eu pun bostenei taiati cuburi(fara paertea semintoasa) in congelator, dar cind ii scot, ii pun direct in mancare pe foc. Oricum se fac pasta si acolo, de-i scap in fiert  =)) =)) =))

sa stii ca pun si eu dovlecei la congelator, si ii pun nu cuburi ca tine ci dati pe razatoarea mare si nu se fac terci in mancare! Poate doar daca ii fierbi vreo 2 ore, cum zici tu  :D

Cat despre astia de mai sus...da, ocupa loc, dar sa stii ca soiul asta sunt chiar productivi, se fac si mari, daca ar fi si dulci si mai putin fleasca chiar ar merita!
Am mai avut anul asta o varietate, Marina di Chioggia, arata foarte interesant, parca-s cu bube, dar am copt doar unul pana acum, a fost ok, daca si urmatorul e bun o sa iau seminte. Dar au produs jumatate fata de aia rosii!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Da, Claude, asta ziceam, ca de-i scapi la fiert mult....
   In anul in care am pus, s-au facut atit de multi ca nu aveam ce face cu ei.V-am zis, eu am terminat cu bostanii, oricit de buni si ornamenali ar fi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Si ai mei aia "uriasi" tot asa au fost, mai putin galbeni, dulci aproape delocsi foarte aposi , dar la placinta au mers excelent, nu si de mancat fierti sau copti.
Pentru mancat mie mi se par mai bini aia clasici , sunt dulci si tari.
Noi cumparam toamna si mancam pana pe la Craciun ,uneori si dupa .In gradina ocupa mult loc si la trebuie si apa multa. Daca ai gradina mare merita sa pui.

claude

Alte soiuri de dovleci de iarna pe care le-am cultivat anul acesta sunt CROWN PRINCE si MARINA DI CHIOGGIA. Azi am copt prima data Crown Prince si e bun-bun, dulce! La fel, am adus de la parintii mei Marina di Chioggia copt si a fost bun!
Deci, daca cineva doreste sa incerce sa anunte, ca sa stiu cate seminte sa adun, ca altfel tin doar ce-mi trebuie mie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot