Stejar

Started by Nicol Caloian, May 17, 2009, 08:05:54 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Este cineva interesat de pui de stejar (10-20 cm)? Sunt in gradina unei cunostinte si inca n-a destelenit tot terenul, asa ca pot fi usor scosi si replantati.

penelopa

Da, Nicol, eu sunt interesată ............ mai ales că " mi-a  tras clapa" Corcodel cu un stejar roşu :(

Nicol Caloian

Ok, Am sa-i spun sa-i aduca la mine si apoi ti-i livrez.

penelopa

Facem "trocul" Nicol!  :)   Am scos, deja,  lăstarii de gutui  japonez şi i-am plantat într-un ghiveci.
Merci!

myky

Quote from: penelopa on May 19, 2009, 09:10:23 AM
Facem "trocul" Nicol!  :)   Am scos, deja,  lăstarii de gutui  japonez şi i-am plantat într-un ghiveci.
Merci!
bai vreau si eu Chaenomeles, ca ala de la mama nu s-a prins.

penelopa

Băi, Chae .... de ăla :D)  nu ştiu dacă am dar îţi pot da tineri lăstari de gutui japonez cu flori roşii ... ca roşu  închis de tot  :D

myky


bionut

Salut, imi puteti da niste sfaturi despre plantarea stejarului din ghinda? Am cules o mana de ghinde din Herastrau (daca aveti idee si ce fel de stejar este, si mai bine... ghindele sunt mai rodunde decat cele lunguiete cum am vazut eu la padure...) si vreau sa le pun in pamant. E nevoie de vreun fel de stratificare/scarificare?

Opal

Copii mei au avut lectii la biologie si le-au pus pe vata umede si au iesit din ghinda,stejari
Alt experiment a fost sa puna in pamant. pe langa gard ghinde,jir,castane si castane comestibile si au iesit si alea
In casa mi-au pus samburele de la avocado si nuca de cocos
De fapt sunt experientele aleia mari

vernil

Quote from: bionut on November 26, 2012, 06:25:08 PM
Salut, imi puteti da niste sfaturi despre plantarea stejarului din ghinda? Am cules o mana de ghinde din Herastrau (daca aveti idee si ce fel de stejar este, si mai bine... ghindele sunt mai rodunde decat cele lunguiete cum am vazut eu la padure...) si vreau sa le pun in pamant. E nevoie de vreun fel de stratificare/scarificare?

Daca esti in Bucuresti, eventual zona Balta Alba - parcul Al. I Cuza, gasesti pui de stejari cati vrei ... Am si eu in gradina blocului, sunt disperata sa-i smulg primavara, am o multime de puieti. Doar sa zici ca vrei si vii si-ti iei cati doresti. Si castani, dar nu-s din cei comestibili.

bionut

Quote from: vernil on November 26, 2012, 08:05:14 PM
Quote from: bionut on November 26, 2012, 06:25:08 PM
Salut, imi puteti da niste sfaturi despre plantarea stejarului din ghinda? Am cules o mana de ghinde din Herastrau (daca aveti idee si ce fel de stejar este, si mai bine... ghindele sunt mai rodunde decat cele lunguiete cum am vazut eu la padure...) si vreau sa le pun in pamant. E nevoie de vreun fel de stratificare/scarificare?

Daca esti in Bucuresti, eventual zona Balta Alba - parcul Al. I Cuza, gasesti pui de stejari cati vrei ... Am si eu in gradina blocului, sunt disperata sa-i smulg primavara, am o multime de puieti. Doar sa zici ca vrei si vii si-ti iei cati doresti. Si castani, dar nu-s din cei comestibili.
Stau in Bucuresti la studii, dar ii plantez acasa la tara, in Giurgiu, deci ar fi cam greu sa ma car cu puietii prin autocar... Oricum, vreau sa iasa din ghinda plantata de mine :D Credeam ca e vreo metoda pentru a fi mai sigur de germinare. O sa le pun direct pe pamant, cum face mama natura:D
Despre deosebirea speciilor de stejar dupa ghinda nu stie nimeni nimic? Am gasit unele "grase" si altele mai lunguiete si mai subtirele si as vrea sa stiu din ce specii fac parte fiecare. Si o recomandare de carte de profil este bine primita. Multumesc!

vernil

Avem destule in comun, si eu am o mica mosie in Giurgiu  :D si sunt inconjurata de stejari. Parerea mea este ca stejarul adevarat are ghinda rotunda, iar frunzele lunguiete. Nu stiu sa-ti spun exact denumirea stiintifica, insa am vazut un astfel de stejar la Govora, era f. batran, doi oameni abia il puteau lua in brate.

flordel


einsteinitza

Eu pot sa iti trimit cateva ghinde de gorun, e parca mai impresionant fiindca e ceva mai des.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

hmmm ce faceti voi aici schimburi cu stejari???

einsteinitza

Nuuu, noi, ca veveritele, cu ghinde, ca e toamna si facem provizii. Cu ce ne jucam toata iarna, nu cu seminte puse prin paharele?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bionut

Quote from: vernil on November 27, 2012, 01:11:24 PM
Avem destule in comun, si eu am o mica mosie in Giurgiu  :D si sunt inconjurata de stejari. Parerea mea este ca stejarul adevarat are ghinda rotunda, iar frunzele lunguiete. Nu stiu sa-ti spun exact denumirea stiintifica, insa am vazut un astfel de stejar la Govora, era f. batran, doi oameni abia il puteau lua in brate.
I-auzi, ce mica-i lumea:D

Quote from: flordel on November 27, 2012, 01:11:52 PM
Iaca aicea Ionut!
http://www.cas.vanderbilt.edu/bioimages/pages/compare-oaks.htm
Tot ce vrei direct pe net! ;D
Multumesc! Se pare ca am stejar alb :D

Quote from: einsteinitza on November 27, 2012, 02:07:10 PM
Eu pot sa iti trimit cateva ghinde de gorun, e parca mai impresionant fiindca e ceva mai des.
Le-as primi cu mare placere :D Numai sa imi spui cum sa procedam.

yorasta

trafic mare pe aici , mafia cu prastia :)) app de stejari am si eu ceva pe aici pe langa bloc .... un schimb ceva? careva?

bionut

Quote from: yorasta on November 27, 2012, 03:30:33 PM
trafic mare pe aici , mafia cu prastia :)) app de stejari am si eu ceva pe aici pe langa bloc .... un schimb ceva? careva?
:)) schimbam peste cativa ani cand o sa am puietii mei 8)

yorasta

pai am eu puieti de stejar

bionut

Quote from: yorasta on November 27, 2012, 04:04:26 PM
pai am eu puieti de stejar
Ma refeream la un schimb de stejari, nu m-am gandit si la alte plante:)) ii las pe cei care au ce da la schimb:D

einsteinitza

O adresa si iti trimit cateva ghinde de la padure.
Daca vrei pot sa adaug si cateva de  Poncirus, anul asta  e plin de fructe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bionut

Quote from: einsteinitza on November 27, 2012, 04:51:19 PM
O adresa si iti trimit cateva ghinde de la padure.
Daca vrei pot sa adaug si cateva de  Poncirus, anul asta  e plin de fructe.
Multumesc! Ti-am dat MP cu adresa :)

GElax

Mai bine păstraţi ghindele!!! Sunt bune de mâncat. Ia uite:
http://www.businessmagazin.ro/arta-si-societate/lifestyle/poftiti-sa-gustati-niste-ghinda-8870022
sau http://www.gradina-online.ro/Ghinde_si_caise_Leacuri_uitate_A3975.html.

Măă. de mutl vreau stejar. Ofi face rost din ghinde de pe stradă.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.