Poncirus triloba

Started by einsteinitza, May 29, 2009, 11:13:25 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Poncirusul, cel mai rezistent la ger citric.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Face flori albe, parfumate, exact ca cele de lamai, si apoi apar fructele care nu sunt bune de mancat fiind foarte amare. Dar sunt decorative in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eeees, cu riscul de off topic, ce arbust e frumuseţea aia  de la rădăcina citricului?  :o :o

einsteinitza

Estem tufanica luata la sac din ce arunca Adp-ul Un sac mare negru plin cu de-astea am luat. Fiti pe faza, acusi arunca lalelele ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis


einsteinitza

Pai pe la rondurile din oras. Acum sunt aproape nflorite, cand se trec le scot si le pun la saci, si le arunca. Eu pe un sac din ala negru mare, de pubela, am dat 10 lei anul trecut. La Ploiesti daca esti e faza scot masiv Cale Cand se apropie gerul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Prin zona mea se pregatesc sa scoata Aucuba japonica, au plantat multe in ghivece mari, insa nu le-a priit. Asa ca mi-am platit o parte din planta cu 1 litru de vin ...   :D

myosotis

Deh,  daca stati la oras....  ;D  avantaje si dezavantaje.

einsteinitza

Te intereseaza orice? Iti iau si tie ce se da daca sunt prezenta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana

a facut si al meu o floricica. probabil nu o sa tina fructul

einsteinitza

De ce sa nu-l tina, sigur il tine. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Pai daca e amar , ce rost mai are? :D

riana

mi-ar placea sa il tina pt ca iarna e foarte frumos mai ales daca ninge. parca e un pom de Craciun.

einsteinitza

La mine nu pastreaza fructele pana iarna tarziu, dupa primele geruri se blegesc, dar e frumos si pana atunci.La tine zona are clima mai blanda, deci te bucuri de ele si iarna.Al meu nu a inflorit inca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana

daca o sa fie ca anu trecut de frig sigur  nici la mine nu o sa le tina cand o sa se faca mai multe

einsteinitza

Toate fructele poncirusului meu au cazut, inexplicabil, nu inteleg ce nu i-a placut anul asta.Poate umiditatea excesiva de la inceputul verii ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Anul asta si-a scos parleala, e plinlma gandesc sa fac o dulceata de portocale amarui cu cateva fucte si portocale
http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/a42cecef812b4535c4663223fa65504f.jpg
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +hypno +hypno  Hai maaaai, ce ciuda imi faci  :D   Asta pana la cate grade minus rezista?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Ce fain e !!!! Am avut si eu unul , aacum 2 ani  dar nu a trecut iarna

einsteinitza

Claude, rezista la orice temperaturi, al meu are o varsta inaintata si nu a suferit deloc nici iarna trecuta, cand am avut -26 de grade. In primii ani a mai inghetat cate o ramurica tanara,dadea spre toamna ramuri noi , un nou val, dar acum nici nu ii mai pasa. Singurul lucru amuzant e ca face toate florile si fructele pe partea opusa directiei apei, se protejeaza ;D
Daca vrei,iti trimit vreo doua portocale de-astea ,sunt pline de seminte, am inteles ca iese repede din seminte.


Gabi, poate nu era crescut afara, sau cine stie, eu il am de la Gradina botanica unde au un exemplar batran superb, care, tot asa, e insensibil la ger. Stiu ca se si foloseste ca portaltoi la citrice mai deosebite pentru a le da rezistenta mai mare la ger.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Multumesc, Es, da, as vrea cateva seminte, te rog sa ai grija de ele si sa nu le ratacesti, le trimiti cand poti tu pana prin ianuarie, ca ma gandesc sa le pun la incoltit in februarie...Stratificare la rece nu le trebuie, nu?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cauta si tu, ca habar n-am , abia anul asta e absolut incarcat de fructe. Am sa iti trimit acum fructe, si tu fa si cu stratificare si fara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on October 24, 2012, 06:43:28 AM


Gabi, poate nu era crescut afara, sau cine stie, eu il am de la Gradina botanica unde au un exemplar batran superb, care, tot asa, e insensibil la ger. Stiu ca se si foloseste ca portaltoi la citrice mai deosebite pentru a le da rezistenta mai mare la ger.

L-am primit prin mai si a stat afara toata vara in ghiveci  iar in toamna l-am pus in gradina .Cred ca era prea tanar si la iarna care a fost nu a rezistat

einsteinitza

E totusi un citric, stiu ca plantele astea trebuie plantate primavara sa fie deja prinse cand da g erul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es, sa mai strigi un fruct, te rog. Nu mi-a iesit nimic din simburi. Ica mai tin ghivecelul. Poate pina la vara s-or hotari.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=