Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Iar zi cu soare, iar la gradina! Incep sa am mainile facute zob si sa ma bronzez ca tractoristii, cu manecute ! +hypno =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si la Buc este frumos, sper maine sa apuc sa fac ceva in gradina, ca altfel toata saptamana ajung dupa 7 acasa... :P
Am apuc sa mut cele 2 clematite de pe gard pe 2 suporturi din alea metalice tip umbrela.

Radu

Neaţa bună.
Ia să fug afară, să mă bronzez şi eu ca tractoriştii.  ;;)
Azi:
- semăn ceapa şi morcovii şi încă o tură de salată pe marginile straturilor (prima tură e răsărită bine, în solar);
- car mraniţă pe straturile destinate legumelor, cică va ploua niţel zilele viitore, numai bine intră în pământ  ;) ;
- tund viţa de vie;
- tund trandafirii;
- pregătesc solarul pentru mutat răsadurile, anul ăsta mi se pare mie aşa că o să meargă devreme;
- stau şi mă uit la răsaduri şi cujet;
- numa' stau.

Că tare-i frumos şi senin.  ;;)

gabriela jalba

Toate astea au fost in paln pentru azi??
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Amu am ajuns la stadiul "numa stau".
N-am reuşit să tai via, dar asta merge repede, că am redus-o drastic anii trecuţi....

einsteinitza

Eu sunt instadiul..numa zac! ;D toate ma dor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

de ieri vreme naspa cu vint tare parca e pus pe furtuna

claude

Eu trebaluiesc pe la bucatarie, ca figiderul e goooool si mie mi-e foameeeee   =))  Acasa oricum nu pot face nimic, sunt si zdrobita de oboseala dupa ultima saptamana si in plus ploua. A fost aseara o vijelie de mi s-a facut inima cat un purice de frica, am zis ca ma ia cu tot cu casa vantul  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Si la noi la fel, vant si ploiae marunta! Am reusit totusi sa mai pun un dtrat de mazare cu ceapa si morcovi, e bine ca le uda ploaia!
Am facut urzici, primele din gradina! +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Şi la mine vânt puternic... acum s-a mai potolit totuşi. De plouat, a plouat niţel azi-noapte. Taman bine, că am pus ieri ceapă, morcovi şi salată - tura 2.  :D

gabriela jalba

N-am mai reusit ieri sa fac nimic in gradina. Doar m-am apucat de sapat intr-un loc unde am napi, si vreau sa-i scot sa-mi aduc acolo un bujor din fundul gradinii, unde in doi ani,vad ca din 2m, au mai ramas doua fire.
  A fost zi de gatit si curatenie. A batut si vintul foarte tare. Aveam in plan sa fac foc , sa ard ce am tot curata, dar...oricum nu mai aveam timp. Azi a plouat, ploua, si e frig. E bine ca ploua, ca e uscat pamintul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Acum plouă şi la Roman, cu refale. Nu e rău.
Eu dorm cu geamul deschis de 2 săptămâni.... îmi place la nebunie.

anasstasia

Acum am ajuns de la tara. Suntem franti. Cred ca 2 saptamani zac.
Am taiat toti trandafirii si am taiat si pomii. Cu pomii nu am facut traba prea multa pentru ca sunt foarte inalti si eram deja franta dupa 6 ore de tarat prin tarana taind trandafirii.

claude

Quote from: Radu on March 16, 2014, 07:31:02 PM
Eu dorm cu geamul deschis de 2 săptămâni.... îmi place la nebunie.

Vai de capul meu...bine zis cuvantul nebunie  :D   Cum naiba dormi tu cu geamul deschis, ca eu fac foc in soba de teracota?

Quote from: anasstasia on March 16, 2014, 07:44:06 PM
6 ore de tarat prin tarana taind trandafirii.

Da ce-ai facut Anas, i-ai ras?   :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Hi hi hi...  M-am obişnuit din vremea liceului să dorm aşa.
Dimineaţa e apa îngheţată în pahar, pe noptieră, dar eu mă simt excelent. Sunt şi slab a dracu', n-are ce să-mi îngheţe.
Acum nu se pune problema, că e deja cald. Numa' plouă, dar sunetul ploii e un bonus.  :-bd

anasstasia

Pai sa sti ca i-am cam ras...Ocum, nu ma pot apleca din cauza coloanei asa ca am tratat cu ei de la acelasi nivel.

vivi23ro

la noi si azi e un vint tare, vad la au fost si victime pe aici din cauza vintului, dar macar nu  ploua.... daca nu ar fi vintul ar fi cald cica o sa fie 18-20 gr

flordel


einsteinitza

Boerie, nu alta! Broscoiul tau se lafaie la soare! ::) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

soare cu vint
iar nu primesc mesajele . de pe forum ...of am mai avut problema asta
na vint urgie ce fu pe la noi
d-l Radu si eu in tinerete dormeam cu geamul deschis si iarna e f placut
dar acum cred ca trag ponoasele ca ma dor toate oasele a intrat reumantismul in mine si nu mai vrea sa plece chit ca incerc descintece poezii si injectii

einsteinitza

La noi e o lupta pe tema asta! Eu vreau mai cald , barbatul meu vrea mereu cu geamuld eschis, si pe viscol! Cred ca e foarte sanatos, dar un somnic cu focul duduind in soba e si mai si! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Azi citeam la legume paginile forumului si, la castraveti, am recitit una din postarile Geodeziei din seria Aventuri cu matusa si cocosul! :D
Merita sa o recitit si voi, va bine dispune!
Geo, sper ca nu te superi, dar e epocala! =)) rad singura la caffea!
"Sunt la intrecere cu matusa ca am si eu gradina si sera are si matusa gradina si sera si care are cele mai bune recolte de aici sabotajul cocosului .Ca eu am cumparat niste seminte de pe internet de am, dat 50 ron pe 20 plante si cresteau adevarul curat dubllu fata de alea nemtesti  .Adica puse in acelasi timp mutate in acelasi timp in sera si crescut mai rapid decit ale nemtesti facute duble in aceleasi conditii de caldura umiditate bibiliceala etc si afurisitul de cocos a intrat pe unde a intrat si drept la alea ale mai mari s-a dus glont da si eu tot glont harst de i-am sucit capul cu aracu . acum vaitaturi de o parte si de alta a gardului eu rosiile unchiul cocosul .He he he ce super a fost Aha mi-am scos pirleala pe vreo 10 ani cu cocosul ca in fiecare an imi face la fel cum cresc rosiile mele in sera de-o palma cum sare ceva si mi le calca in picioare asa ca strig tarerrrre SSSSSSSSabotaj la onoarea mea de agricultor sa obtina matusa avantaj asupra recoltei mele de 2 kile(asa scria in reclama ca are o rosie la maturitate ) ALe mele sunt bine mersi rasarite in gradina dar sunt mai mici si stiti ce am observat din experienta anilor trecuti ca cele puse in pamint direct in gradina ceresc mai repede decit rasadurile de la piata si mai viguroase .Da mi-au iesit iar inmiite sa vad pe cine mai pacalesc anul asta sa le dau ca anul trecut am dat la toate rudele si toti prieteni sa scap de ele asa multe am avut
Anul asta am si intr-un lighean de tabla cred ca vreo 200 de buc .... asa ca nasol cu taietura meeeee"
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


Radu

Şi până la urmă, cine a mâncat cocoşul?  +dns +dns +dns

geodezia

 =)) =)) =))
matusa ca doar era al ei
il l-am zvirlit peste gard  ca doar il crescuse la mine in batatura
ca acum ma roaga cu oua si gainile ei pasc la mine in livada si zgirmaie prin trandafirii mei