ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: mihail on March 16, 2009, 08:23:32 AM
Baiiiiii...voi va bateti joc de munculita mea.I-a hotariti-va odata...deci cind halesc firele de rasad iesite-n plus? Dati-mi va rog niste criterii,repere.Nu va multumesc  ;D :D :)

Ba, stai cuminte şi ascultă!  :)
Şi eu m-am încăpăţânat acum 2 ani cu răsaduri puse câte 2 fire într-un pahar de unică folosinţă pe care le-am plantat cu pahar cu tot ( evident, după ce le-am spart fundu'  :D) că, cică, le apără de coropişnite ............ de s-a amuzat Ionuţ şi m-a certat că nu l-am întrebat. Binenţeles că nici roşii n-am mâncat în anul acela din  producţia proprie  :(

gabriela jalba

De ce? nu s-au facut???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Nu le-a dat voie rădăcinilor să se dezvolte normal aşa că plantele au cam ........ handicapate  :(

gabriela jalba

Aoleu!!! erau pahare de plastic,de alea mai lungi.... Ei,dar acum nu mai patesti asa!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

sint mai scumpe alea cumparate; nu ai satisfactia cresterii plantei de la un capat la altul...ehe..si apoi poti sa te trezesti cu multe-multe  tufe de ardei iute pe post de capia.Made in Matca-Galatzi.
Eu asa am patit.

penelopa

Prefer satisfacţiile .......... scumpe  ;D

myosotis

Anul trecut am cumparat rasaduri cu 0,3 RON firul. Au fost in regula toate si am avut rosii destule.
Rasadurile pe care le-am facut eu, in rasadnita "profesionala"  ::) au mers mai greu. Drept care anul asta o sa cumpar.
Daca adun  numai pretul pastilei de turba (sau pamantul de florarie) plus samanta, ies mai scump de 0,3 lei. Ca sa nu mai adun munca si faptul ca nu am spatiu destul ( >:( niciodata ).


mihail

eu le-am puis pe mese adunate,in living.Ce ele nu au dreptul la viata?
mai...adica iti aduci cipandeii ?

gabriela jalba

Myo,fa rasadurile direct in gradina. Am mai povestit cum procedez eu.Sint viguroase si rezistente.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

De acord cu tine, Myo!
Nu dau greş (prea tare  :)) cu răsadurile fiindcă, merg şi le cumpăr dintr-un sat  (Balta Doamnei), direct de la producători. Dacă mă păcălesc, mă întorc la ei şi-i strâng de gât.
Dacă nu reuşesc, data viitoare  îmi dă Mihail ...... "calitate" de living  ;) .... şi, cine ştie, poate-l strâng şi pe el de gât  :D

Claudiu

Buna

Rosiile semanate direct in camp/gradina dezvolta o radacina mult mai "buna" adanca si sunt mai rezistente la seceta. Depind insa de zona, temperaturi. Eventual combinati rasad plus semanat direct. Rasad pentru a avea mai timpurii.
Pentru semanatul in "dischete" folositi penseta. Aia de filaelist nu aia de sprancene. Pe bune. Semintele de rosii is mari, e usor si nu mai aveti probleme pe care sa o dati afara si pe care nu :)
Rasdul, luati-l mic, nu va lacomiti la rasaduri de talie mare sau chiar inflorite cum am vazut la cate unii. Cele mai tinere se adapteaza foarte usor si nu tanjesc ca cele mari la plantare.
Pregatiti din timp pahare mai d eiaurt si pamant. Cand cumparati rasadul plantati-l intai in paharele astea si asezatile undeva la umbra, de exemplu in spatele case sau sub vie. Cam o saptamana zece zile sa zicem. Nu uitai sa udati. Se poate face si tratament. Apoi transplantai in gradina cu balotul din pahar cu tot. Nu vor "tanji" in soaele din gradina.
Metoda asta se poate aplica si la alte rasaduri, de ex gulioare, ardei, etc. De la piata vin obosite si daca le mai puneti in soare si le cereti sa danseze vor pleca capul rau :)
Nu acceptai nici un fel de pata, galbuie, maronie sau mai stiu eu ce culoare  pe rasadurile voastre de rosii. De fapt uitati-va la tot ce vinde omul. Daca observati pete renuntati nu gandii ca alegeti pe cele fara. Daca e un atac de fungi poate sa nu fie inca vizibil.
Cateva indicatii privind cultura ca poate uit pana atunci sau cine stie iar dispar :)
Plantati "rar"  Eu aveam 90 cm intre randuri si cam 70 chiar 80 intre plante. Soarele si aerisirea impiedica dezvoltarea fungilor. Tratamentele se fac usor si bine. 
Nu lucrati in "lanul de rosii" dupa ploaie sau umiditate. Sunt sensibile si orice rana e o portita de infectare.
Cand copiliti nu lasati pe pamant "copilii" si nici frunze rupte. In contact cu pamantul se dezvolta fungi rapid.
Nu copiliti plante ce vi se par suspecte odata cu celelalte. Spalati si dezinfectai mana. Nu glumesc de loc.
Cand sunt mari rupeti frunzele de jos. Se poate face usor, va invatati dupa o vreme. Adica nu produceti rani mari. Faceti-o pe timp uscat si sa fie soare care cicatrizeaza dupa aia.
Udatul nu-l faceti pe frunze. Jos. Cel mai bun e irigatul prin picurare.
Daca udati cu firtun, adaptai o teava de plastic (de aia de la tuburile electrice) lunga cum va vine bine si fara presiune (sa nu sapati pamantul cu jetul) udati in jurul plantei.
Atentie la tratamente folositi si insecticide daca observati pe tulpina un fel de musculita/ paduchi negrii aripati. Faceti tratament la timp chiar numai cu insecticid pentru ca raspandesc boli. Eu am folosit fastac, decis sau mospilan.
Ce sa va mai zic? :) Eu dezinfectam parii prin varuire. La preparea varului adaugam si piatra vanata. Albul varului ii face decorativi daca sunt aliniati frumos.
E bine sa aveti o pompa de calitate si cu tija lunga (telescopica pana la 2 m) in felul asta putei face tratament bun si pe dosul frunzelor. Se stopeste imbaind practic frunza dar nu prea mult astfel incat sa picure de pe ea. Eu faceam tratamentul seara tarziu.
Pun niste poze. Nu va luati dupa data afisata pe poza ca v-am spus in 2006 am fost intarziat rau din cauza altor lucrari dar tot am avut recolta chiar cu niste rasaduri cumparate mai in graba de la piata. Printre altele in toamna am facut si gardul ala. :)
Imi placea sa pun parii odada cu rasadul si instalatia de irigat mi-o montam mult mai repede in anii dinainte.










gabriela jalba

Banuiesc ca an de an gradina ta arata asa. Super fain si ordonata si ingrijita. Ce suprafata cultivi?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

uite cu iti strica unii cheful...pai asta-i gradina ?...Nu...e model.

Claudiu

Buna

Da in fiecare an incercam sa o fac cat mai ordonata, fiind o gradina langa casa si nu in spate, adica vizibila. Parerea mea e ca si legumele pot fi foarte decorative. In plus daca sunt plantate in rand, respectand distante, intretinerea e mult mai usoara la toate lucrarile.
In 2006 am fost insa foarte intarziat cu unele chiar cu o luna :( dar tot a iesit. ceva :)
Aveam cam 200 mp si obtineam multe legume si aveam chiar si flori. Pozele sunt postate cu link la un album pe care am inceput sa-l incarc ca sa pot scrie :) . Acolo se mai pot vedea si altele.
In ultima poza cu rosiile se poate vedea si instalatia de irigat prin picurare ce am facut-o si a functionat foarte bine cativa ani (pana am avut gradina). Practic aveam tuburi pentru toata gradina usor de conectat, ca un joc lego de copii. Poate o sa scriu cum am facut-o daca intereseaza. A fost ieftina, eficienta si usor de intretinut. E ceva munca cu datul gaurilor in tevi dar nu mare lucru. Mi-a fost foarte utila.
Insa chestia e ca noi ne chinuim sa inventam ce alti stiu de mult si in alte parti gasesti la preturi bune lucruri interesante in acest domeniu.

penelopa

Într-adevăr, grădina ta este model, Caludiu.
Pentru o astfel de grădină trebuie să ai şi timp. Din păcate, cu timpul eu stau cel mai prost  >:(   >:( Şi mai sunt şi femeie!!!
Da' ceva, din învăţămintele tale, tot  voi pune în practică: chestia cu plantatul, în prealabil, a răsadului în pahare de iaurt şi văruitul aracilor.

mihail

de acord cu Penelopa,buna dimineata,dar de ce sa varuiesti betzele ? Tu poti sa le plachezi cu aur.Cred ca altfel nu poti.

gabriela jalba

Claudiu,ma gindeam eu ca-i mai micuta si de aia o tii in friu. Anul trecut am avut-o cam de 3 ori mai mare,si eu singura,si timp...ciuci!!!Anul asta s-ar putea sa mai reduc;vad ca in fiecare an,o fac tot mai mica( n-o scot in capete cu treaba!!! )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Băi Mihaile, profiţi  de absenţa mea  ;D (trebuie să mai lucrez şi la serviciu ... sau, măcar mă fac că lucrez ...  :D )
De unde, frate, Au ? ....... în gură n-am, de gât ... nu mai am (mi-am rupt toate .... lanţurile  ;D ) iar deshetele mi s-au subţiat  :)

mihail

Lasa...am glumit,ma gindeam si eu ca Ulissete iti mai trimite vreo carabioara,galion cu bijuterele.
Redevenind serios,trebuie sa remarc plin de admiratie gradina lui Claudiu.Chapeau bas!
Ratiunea de a da betele cu var nu o vad,dar daca vrea cineva sa se mozoleasca pe degete,sa piarda timpul,n-are decit.
Altvceva vroiam sa va spun:am vazut intr-o revista ,iar niste prieteni mi-au spus ca au vazut chiar asta in Spania.Tutorii de la rosii erau pusi in unghi,in cruce,de la cele doua rinduri paralele.adica virfurile se uneau undeva sus unde erau legate cu ceva,sau...chiar pusa o tija orizontala ,care lega/unea mai multi tutori,de pa rosiile paralele.Asa se pare ca este mai solid si arata parca si mai chic.

penelopa

Quote from: mihail on March 19, 2009, 12:51:23 PM
..........
Altvceva vroiam sa va spun:am vazut intr-o revista ,iar niste prieteni mi-au spus ca au vazut chiar asta in Spania.Tutorii de la rosii erau pusi in unghi,in cruce,de la cele doua rinduri paralele.adica virfurile se uneau undeva sus unde erau legate cu ceva,sau...chiar pusa o tija orizontala ,care lega/unea mai multi tutori,de pa rosiile paralele.Asa se pare ca este mai solid si arata parca si mai chic.

.... foarte frumos, mai!  :)  N-am înţeles nimic  :D

mihail

eram sigur ca-s confuz.Sa incerc altfel:avem o rosie(tufa) in stinga si alta in dreapta.Noi la mijloc.Ipotetic.
Se "apropie"tutorele a fiecaruia dintre cele doua plante spre centru,adica spre mijloc,pina virfurile se unesc.Apoi se leaga.
Poate scanez deseara pagina din carte si apoi o postez

gabi_gabriella

Nu stiu daca e mai avantajos , dar sigur nu e economic, iti trebuie mai multi araci  si mai trebuie sa ii si legi intre ei :) ..asta munca in plus , nu varuitul aracilor  :) - care are o logica .

mihail

Staaaaiiii...de ce trebuie varuiti aracii ?
Apoi,daca tot pui cite un arac la fiecare tufa de rosie,ce mare scofala ar fi sa-i inclini.
Spaniolii nu fac aiurea chestia asta,dar nu stiu de ce si ce este mai rau.nici nu am pe cine sa intreb.

gabi_gabriella

Quote from: Claudiu on March 18, 2009, 04:50:08 PM

:) Eu dezinfectam parii prin varuire.


Nu-i mare scofata sa-i inclini, dar trebuie sa fie mai lungi ca sa fie eficienti inclinati .
Eu n-am zis ca e mai rau ci doar ca mi se pare neeconomic - atat .

mihail

dar de ce aia o fac ? Ca sa fie mai ezisteti la vint ?