Inmultirea trandafirilor

Started by einsteinitza, March 19, 2010, 06:37:46 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Eu iţi doresc sa se prinda toţi.Şi nu te mai oftica,ca nu ai de ce =))
Mai multe amanunte nu poţi da?

einsteinitza

Buna Hubba, nu fii ofticat ca o sa-ti iasa, ai sa vezi.
Stii cine sunt trandafirii aia de sup pet?
Acum e cam tarziu la punga, dar nu strica sa incerci.Ei trebuie insa sa fie dorminzi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hubba

anul trecut m-am ales cu o bucatica de gradina. :) sincer sunt vreo 50 de peturi dar sub aproape toate sunt 2 cracute de trandafir. :) habar n-am ce am pus. am cerut la toti, am luat de la mama din gradina. cand o sa infloreasca o sa vad ce am pus :D

deja am cerut cracute de pus in pungulita :) le-am facul loc in sertar la munca


einsteinitza

Ika, daca citesti ce scrie, sunt multi din cei de la Petrovick, sau de la Peter Beales.
Vara trecuta am fost sie u la cimitirul din Slanic, pe o coasta de deal,s a vad ce trandafiri sunt pe acolo, dar am nimerit intre infloriri.Mai incerc si anul asta.
Si eu am gasit in gradina strabunicului sotului doi trandafiri superbi, care seamana cu New Dawn. Ce e interesant e ca tufele erau plantate in fata casei, de o parte si de alta a intrarii, pe niste suprainaltari rotunde, deci se carase unmorman mare de pamant si se facuse o platforma de vreo 40 cm si acolo erau.Ramurile plangatoare atarnau frumos, ca o fantana arteziana. Mi-a placut ideea. Trandafirii respectivi nu mai exista, au dat peste lopata unui dobitoc, dar am eu doi inmultiti acum mult timp.
Se gasesc trandafiriri vechi superbi daca esti cu ochii dupa ei.
Aa, mai sti unul, o nebunie, si uitasem de el, ca imi propusesem sa il vizitez cu foarfeca. La Carefourul de la Gara, cum iesi cu masina e o panta, si pe zidul de ciment atarna ca un rambler un trandafir alb o nebunie, se pot lua si usor butasii, este lasat de izbeliste pe o bucata de teren balarit..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Si apropo de trandafiri pusi iarna la inradacinat, acum vreo luna cand a dat caldura aia afara si s-a topit zapada am gasit o ramurica de trandafir prin gradina, nici nu stiu de la ce trandafir a zburat, era in mijlocul gazonului. Am luat-o si am infipt-o intr-un pahar cu pamant, i-au cazut frunzele vechi dupa care i-au dat muguri noi si acum i-au iesit frunzulite. Daca ajung la 15 cm il pot considera prins??

einsteinitza

Nuu, nu te trazneste, ca faci un bine, faci lumea mai frumoasa, si Dumnezeu e darnic.Doar unele fete bisericesti nu ;;) Am fost la Crasna la manastire, si acolo era plin de regina noptii din aia alba,normala. Ce m-am bucurat, cadea pe alee de bogata ce era, am pus mana si am scuturat niste seminte.A venit un preot de acolo si m-a facut cu ou si cu otet. +ham

Da, si ce schimburi teribile vom face, cine stie ce gasim, neaparat ramblerul ala  ii faci poze, si la floare si la frunze, si poate acm daca poti la macese, sa-l si identificam. +hug +hug :-bd

Dupa ce ramurile au 15 cm da, e prins.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da eu, ca am luat seminte de la cimitir? Au sarit babele sa le arunc ca aduc nenorocire.
M-am gandit ca nenorocirile oricum vin, asa ca le-am luat, nu le-am aruncat. ;D

hubba

 +dns babele astea stiu prea multe

einsteinitza

Sau nu stiu nimic si se fac ca stiu. Eu nu cred ca poti aduce nenorocire facand lucruri frumoase, adica semanand flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hubba

neatza

am pus trandafirii la sertar(8 bucati) sa vedem ce iese

einsteinitza

Nu prea are ca sa iasa, e mult prea tarziu pentru punga.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da punga in frigider nu merge si acum?

einsteinitza

Eu zic ca nu merge pentru ca e o metoda pentru butasi dorminzi, iar in frigider chiar in nici un caz.In weekend am fost prin gradina iar trandafirii au mugurasi destul de marisori, chiar daca e frig, nu mai sunt dorminzi, soarele deja le-a stimulat putin seva, sunt gata de atac! :-bd
Nu e moent bun de inradacinare, a trecut, dar vine cel din vara, cu borcanul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hubba

;;) lasa-ma sa sper. au intr-adevar mugurasi.

einsteinitza

Hubba,speranta nu ti-o ia nimeni.
Discutam insa faptele, si logica din spatele faptelor. Altfel, am fi doar niste barfitori la un colt de internet.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hubba


geodezia

       Eu nu mai sper nimic       pusi de ezperienta in deecmbrie pe 10 s-au innegrit . i-am lasat pe mai departe ca mai au ceva muguri da nu cred ca fac nimic . nu-i mai bag in seama da acu ce mai imi trebuie cu atitia trandafiri pusi doar vorba d-lui Schnuppe sa maresc tufa cite  2-3 plante la un loc . asa ca in vara incerc cu petul . ata e                          

hubba

eu m-am uitat azi la peturi. :) am unele sub care s-au prins 2-3 trandafiri si unele unde nu s-au prins deloc. :) oricum am cumparat o gramada de trandafiri in toamna. vad anul asta ce iese.

einsteinitza

Unde sunt peturile, in gradina?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hubba

da. si se vad mugurasi marisori

geodezia

da de ce nu ne arati si noua gradina hubba . pune si tu acolo niste poze

einsteinitza

Trandafirii de afara cu mugurasi nu sunt prinsi .Trandafirul prins are peste 10 cm  ramuri noi, de acolo il consideri prins. Muguri sunt doar semn ca traieste , nu ca are radacini.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Lasa omu' sa spere........
Spus asa direct poate are vreun şoc ;)

hubba

:) lasa sa-mi spuna ca asa le invat. nu am habar ca abia anul trecut am pus trandafiri si bulbi. pana anult trecut ma uitam la mama ca-s frumosi la ea. :) o sa fac poze la sticle

samy

La recomandarea lui Es am intrat pe forumul lui Paul Zimmerman si am citit cateva chesti interesante printre care si ceva legat de inmultirea trandafirilor prin butasi.

"Keep in mind the act of producing roots is achieved by stressing the plant or cutting. If the cutting is a medium that is too damp, or kept too damp, they have no reason to push out roots to look for water. They root because they are looking for water - it's a survival instinct."

"Tine-ti minte,  ca actul de prodecere a radacinilor este atins prin stresarea plantei sau a butasului. Daca butasul este intr-un mediu prea umed, sau mentinut prea umed, nu are nici un motiv sa formeze radacini sa caute apa. Fac radacini ca sa caute apa - este un instinct de supravietuire.

Acum am inteles de ce am dat gres cu atatia butasi, pamantul in care ii tineam era prea umed si cu timpul bacteriile atacau butasul si putrezeau.

Es, ar trebui sa descri pe forumul lui Paul Zimmerman metoda cu butasi infasurati in hartie ca esti deocamdata singura si cu rezultate sa vedem ce parere are si el.