Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Da,PenEE!! este "EUONYMUS fortunei 'Emerald 'n Gold' " .Euonymus astia is multe varietati!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Partea  proasta e ca a venit si la noi zapada si n-am apucat sa plantez Euonymus-ul  abia cumparat. L-am dus in casa veche neincalzita (era plin de zapada) si astept o "ferestra"  cand as putea sa-l plantez. Daca nu,  il tin in casa (la rece) pana la primavara.

Codruta

Quote from: penelopa on December 14, 2007, 09:38:42 AM
Codruta, cum nu intelegi ?
Spune-mi cum se numeste  arbustul meu din ghiveci pe care vreau sa-l plantez langa
De asta nu intelegeam eu... cand o sa reusesc eu sa recunosc o planta mai ciudata si sa stiu si cum o cheama sigur va trebui sa-mi dati un premiu ;D Or fi in tot locul pe aici, dupa cum a zis Gabi dar sigur nu mi-au atras privirile daca nu au flori  ;) Iar daca au flori inseamna ca nu sunt destul de interesante ca sa-mi fi sarit ochii pe ele ;D Pardon, ochiul ala rau ca de ala bun am grija ...ca de ochii din cap :D :D :D Asa ca scuuuuuuze dar nu sunt de nici un ajutor cu asta.

myky

da, mai gabi, si eu am vrut sa-i zic lui pene

penelopa

Azi e ziua lamuririlor!
Da, IOnut, astea-s plantele mele. Mie imi plac tare mult si poate discutam despre ele la un topic al lor.
Va multumesc!

ionut

Pene cum sa fie plantele tale daca sunt ale mele? :D apropo,as fi curios sa stiu cat ai dat pe una? eu 50 ron si nu stiu de m am pacalit sau nu,pe un trandafir urcator 70 ron,ce coincidenta..nici eu nu le am plantat dar acum astept primavara pt a le planta,euonymusul poate ajunge si la 3 m inaltime dupa cum il conduci prin taieri...

penelopa

Pai, Ionut! Ce-i al tau... poate fi si al meu.... !

Da, eu am dat mai mult pe tufa  asta care abia am cumparat-o -  100 ron.
Avand in vedere ca e ceva mai  "bogata" si ca era ultimul exemplar  din Gardena respectiva ............ mi-am facut-o cadou de ziua mea !
Dar si ale tale sunt grozave. Asa erau celelalte 2 pe care le-am plantat acum 2 ani (cele din poza facuta in gradina) si care,  dupa prima iarna afara, s-au mai ... micsorat  ???
Cel cu frunzele galben+verde a pierdut cativa lastari. Si-a revenit mai greu si acum are doar lastarii crescuti .... la fata locului.

penelopa

Pai aici era dupa o cursa prin gradina din spate unde n-o mai vedeam  in nameti.  Cand facea cate un salt i se zarea capsorul o secunda dupa care iar disparea pe sub zapada.

penelopa

Pai, nu, ca ea are o slabiciune pentru Dom`Patron. Doar pe el il latra non-stop  :D

penelopa

Da, Myky.  E foarte selectiva cand e vorba de ... barbati .  :D

penelopa

Dragii mei si scumpa Es!

Intoarceti-va la fila 7 din Grdina mea si  analizati poza  in care se vede un gard din scanduri de lemn. E hotarul  pe o lungime de vreo 8 m cu vecinu` Gheorghe si vreau sa-i obturez  vederea in curtea mea  cu un fel de gard viu inalt (fara sa-l tai). Cu cat mai inalt cu atat mai bine.
Ma gandeam sa pun niste bambus de gradina fiindca se inmulteste repede, creste repede si ramane verde peste iarna cu tulpinile frumos colorate in galben.  Dar, am  citit undeva ca, dintr-o tufa de bambus, in 5 ani  a invadat 40 mp de gradina. Poate fi controlota  expansiunea bambusului?
Sau ii  astup  felinarele lu` Gheorghe cu altceva ?   :D

einsteinitza

De controlat se poate controla dar nu-i merge bine decat daca are umiditate destul de mare,si sa stii ca in iernile grele nu ramane chiar verde,isi pierde frunzele.Pentru controlat se pune o fasie de folie groasa de plastic in sol,ca un gardut pe dedesupt.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

uite ce-ti propun: ghe. rosoga are o melodie  "gheorghe, gheorghe " pune-o de vre-o 2 ori pe zi si vezi reactia ;D ;D ;D

mamaruta

Pene draga, sicamin ar putea sa iti dea niste sfaturi cu obturarea lui Gehorghe asta al tau - cu lonicera. La ea acasa am vazut lanuri de lonicera.....

sicamin

Pene ,asa dupa cum zice Mada pot sa te ajut ca sa nu se mai uite Gheorghe la tine. Cred ca ai vazut gardul meu care  sa stii ca este verde si acum,si te pot ajuta cu un" sac" de lastari.

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5200188.jpg

dorinas

Pene, dupa cum arata gardul cu lonicera a lui Sica chiar ca merita Gheorghe al tau sa-i opturezi nu numai privirea ci si nasul cu un gard de lonicera, poate se mai educa si el si nu mai trage cu privirea in curtea vecinului. ;D

penelopa

Ooooffff, dragilor, ce saritori santeti!  :D

Pai, cum naiba sa-i  i-l pun pe Rosoga lu` Gheorghe cand el  nu scapa nicio ocazie sa-si scoata boxele in curte si sa chiue, fluiere si sa topae cu strigaturi pe muzica populara de zici ca-i un regiment la el in curte !  :D :D :D

Si saracu`,  barbat  vanjos  (40 ani), fara nevasta, fara serviciu, fara animale dar cu pofta de viata...........fara munca (nici cu bani nu vrea  sa dea cu sapa) dar se intelege de minune cu catelusa mea Pufica cu care isi trimite  bezele prin gard.

Partea proasta este ca, vis-a-vis de gardu` cu pricina,  la  12 m distanta se afla peretele casei noastre, perete care-i tot un geam (pt. florile mele) si la care n-am pus (si nu pun)  perdele sau altceva. Doar flori. Seara, cand aprind lumina,  Gheorghe  se uita........ la acvariu

Si ce lonicera sa pun, mai Sica?!!! Imi trebuie ceva care sa stea "erect" si mult mai inalt decat gardul. Ai uitat ca in toamna am adus de la tine un sac de lastari de lonicera din gardul tau? Am inconjurat voliera fazanilor cu ei.
La gardul lu` Gheorghe trebuie sa ma gandesc la altceva.

penelopa

Nntt! Nu merge, mai Cara!  Nu pot sa ingradesc calea curentilor de aer. Trebuie sa circule.  >:(

myky

2 boxe mari din care sa rasune hard rock rezolva pe oricine, chiar si manele, asa  a potolit sotul meu niste pasionati ai acestui gen. mentionez ca eu nu eram acasa, dar ma bucur de efect din plin.

penelopa

Nuuuu, nu mai vreau betoaneee!

Cand privesc din casa - afara  vreau sa vad viata  in roz:  copacei, floricele, fluturasi, pasarele... luna, carul mare ..... etc.
Cred ca, pana la urma,  plantez   thuy  ca sunt si mai ieftine, cresc suficient  de inalte si late cat sa faca un gard compact. Il mai las pe Gheorghe vreo 3 ani. Poate se insoara pana atunci.

ozimandias

Pene, pai si plantele din  acvariu cresc foarte mari cateodata!  :D Si poate nu trec trei ani!

penelopa

Ca bine zici, Ozi!  :D
Iti dai seama ce-o sa se mai chiorasca Gheorghe ? Sper sa nu-mi ceara binoclul cu care ma chioarasc eu dupa cuiburile de gugustiuci din bradul cel mare.  ;)

cara

mai costi, ce sa zic? pe cuvant ca nu ne suparam daca ne admira nicolas cage (sau brad pitt pentru cine prefera, ca io nu!  ;D) printre scandurile de la gard!
da' daca dincolo e o fosila de 90 de ani dupa care curg ismenele si care cand iesi pe balcon stiga: "arunca, io prinde la tine si iubeste" iti vine sa faci gard de 7 metri!  :D

poate ca Gheorghe a lu' pene e mai decent ca Janos al meu si gardu' ei nu tre sa fie atat de inalt!  :D

penelopa

Sexului meu  frumos ii place sa fie admirat de cine vrea el nuuuu........     de cine vrea muschii lu` Gheorghe.  ;D .

penelopa

Skimmia Japonica sta sa infloreasca.
Sunt fericita ca  a trecut peste a 2-a iarna  (si ce iarna!!!) afar, in gradina.
Ionut stie de ce   ;)

[attachment deleted by admin]