Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

In momentul de fata,  cei mai tari in gradina mea sunt.... Nemtisorii.
Ies singuri de la an la an  si,  de fiecare data,  tot mai inalti si mai puternici:

[attachment deleted by admin]

sicamin

 Pene, cana  este de anul acesta,sau poza e de anul trecut ? La mine inca nu a inflorit.

penelopa

Sica,  este o canna mai speciala..... de anul trecut. Nici nu stiu daca se numeste asa. I-am zis noi (eu si o prietena din Timisoara) asa fiindca seamana cu canna.
Adriana a adus din Canada niste seminte negre (ca  piperul),  lucioase pe care le-am  pus in pamant primavara trecuta. Au rasarit foarte greu si au inflorit tarziu,  dupa ce le-am transferat in jardiniera. A stat toata iarna verde in casa iar in primavara am transferat-o afara. Alaturi,  sunt si tinerele canna  abia rasarite din semintele ei.

penelopa

Cu siguranta, Larisa. Mai ales ca anul asta am aplicat metoda tinerii cateva zile si nopti  in apa a semintelor inainte de a le planta si chiar au rasarit mai bine si mai repede.

penelopa

Oricat de "in prim` plan"  as poza-o....  tot asa mica e ca in  imaginea postata. Floarea nu tine mult  (2-3 zile)  dar face multe flori si raman niste capsule  haioase .... pline de bilute (seminte) negre.

cara

Quote from: penelopa on June 13, 2007, 09:53:25 AM
Oricat de "in prim` plan"  as poza-o....  tot asa mica e ca in  imaginea postata. Floarea nu tine mult  (2-3 zile)  dar face multe flori si raman niste capsule  haioase .... pline de bilute (seminte) negre.

bre, noi cerem un prim plan al florii doar! fără frunze! şi oricât de mică ar fi poza, tot vedem mai bine cum arată floarea! deci bagă mare!  :D

penelopa

E mult mai frumoasa a ta, Sica. Floarea este mai plina iar frunzele  rosii/grena trebuie sa dea un aer vesel  gradinii.
Face si canna ta seminte? Cat de inalta creste ?

La mine,  tufa a devenit spectaculoasa chiar daca floricele sunt in planul 2.  Tufele sunt inalte,   compacte,  bogata in frunze  de un verde sanatos.

Am sa pun si niste poze ( ca am) dar trebuie sa ma specializez in domeniu.
Gabi,  nu se vede fantana   ;D  . Cred ca si tu ar trebui sa te mai "specializezi"  :D

sicamin

Pene, eu am numai o "tufa" de canna cu frunze colorate . Nu am lasat semintele ca vreau sa infloreasca mai mult.


sicamin

Sper sa faca mai multi. Eu am cumparat de la Attila in toamna ,dar din 3 rizomi (diferiti) doar acesta a supravetuit. Am sa-i impart cu tine dar sa-mi mai aduci aminte.

penelopa

Eu am cumparat de la "Canna indica" (stiti voi care) 6 soiuri si nu mi-a supravietuit niciunul. Nu  as da vina pe el ca, poate, nici eu n-am stiut cum sa-i pastrez peste iarna.
Dar canna ta, Sica,  este absolut superba!

ps.  sa nu se sperie Atila`nostru ca (cel putin asa cred eu) nu este vorba despre el.

atila

era cat pe ce sa-mi cer niste rizomi, dar am realizat ca nu am, asa ca mi-am dat o cana de.. lapte! Hai noroc, puiut de dac ce esti... ( ;D)
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

sicamin

 Atila  cred ca ti-ai dat seama ca nu despre tine e vorba.Coincidenta de nume ,dar si pasiuni asemanatoare.

penelopa

Atila scumpule,  daca sorbeai cana aia de lapte mai inainte.... te-ai fi "prins" la timp si n-ai mai fi avut emotii  :D
Iar daca ,  cumva,  te-ai referit la mine cu "puiut de dac",  afla ca eu sunt "pui de  d(r)ac" cu nume grecesc  ;D

penelopa

Pai, da. Mie nu mi s-au facut castravetii. Si  Atila se cam lauda cu castravetii lui....  :D

penelopa

Intre garaj si magazia de lemne a ramas o suprafata de vreo 50 mp...libera. Ce credeti ca m-am gandit sa fac acolo? Binenteles,  o mica gradina cu flori.
Fiindca nu am avut timp s-o concep, am plantat  in repezeala un bradut in dublu exemplar (au fost 2 braduti  crescuti unul langa altul) si o salix pendula. Apoi,  cand au rasarit florile anuale, am trasplantat:  canna de care v-am vorbit mai sus,  cleoma,  craite, cosmos galben si portocaliu,  carciumarese,  ochiul boului,  o muscata roz si motul curcanului.
Cand ne-am mutat aici,  pe locul asta era un adapost pentru animale pe care l-am desfiintat. Cred ca pamantul este ingrasat natural ca s-au dezvoltat plantele aici ca in jungla. Sunt atat de  mari,  bogate si frumoase.... ca mi-e si teama sa le admir.

[attachment deleted by admin]

penelopa

Uite, Gabi,  cosmosul  pe care ti-l ofeream...... mai de-aproape.
N-are nicio legatura cu cosmosul tau de la cimitir  ;)

[attachment deleted by admin]

penelopa

O sa rad si eu cu tine fiindca la mine nu prea au cum sa rasara ca nu le da voie... pirul.
Da` la veciiiini  :D :D :D

Codruta

Pene, doar aici, in gradina ta, am gasit pe forum pomenindu-se de Alyssum. Poti sa-mi spui cate ceva despre aceasta planta?
Eu am gasit, undeva pe net ca ar fi recomandata ca si planta curgatoare pentru ghivece si merge in combinatie cu alte flori. Dar cand ma uit la poze pe net nu mi se pare deloc curgatoare.

penelopa

Gabitule, nuci cate vrei (ca tot vine vremea colindelor) dar ardisie ...... cand o sa am. Aia despre care tot vorbeam noi pe lista ... s-a dus in ..... RAI . :(

Codruta, Alyssum am obtinut-o din  "nimereala".
Citisem despre ea si mi-o doream cu ardoare Eu am gasit-o ca o planta perena cu frunze argintii si flori (inflorescente) galbene. ( Stiu ca sunt mai multe soiuri).
Asa ca am luat un plic cu seminte (am recunoscut planta in poza de pe plic) si,  cam acum 3 ani,  am semanat.  Printre  multitudinea de plantute  semanate  au iesit si  3-4 fire din  alyssum. Dar au rasarit mai tarziu decat celelalte si nici nu mai eram sigura ca e alyssum. Le-am transplantat  prin gradina cu flori si in primul an nu s-a intamplat nimic. Si uitasem de ele.
In anul urmator insa,  bietele firicele au crescut si au devenit mici tufe.
In al 3-lea an deja tufele  globulare au devenit evidente si au inflorit frumos: erau ca niste norisori galbeni.
Si peste iarna  raman aproape la fel de frumoase.
Am sa fac o poza azi la tufa cea mai mare sa vezi ce bine da inca in gradina.

Codruta

Deci asa cum am vazut si in pozele de pe net sunt tufe nu curgatoare  :( Oare de ce au fost recomandate ca plante curgatoare impreuna cu petunii, muscate, condurasi, verbena. Apropo de verbena nici asta nu am vazut-o sa fie curgatoare. Or fi existand mai multe soiuri?
Sti cumva alte plante de preferinta care fac flori, daca nu si numai cu frunze care sunt curgatoare si le pot pune roata in ghivece ca sa atarne?

einsteinitza

Codruta,am vazut in vara la targul din Tineretului ghivece suspendate cu verbine,nu erau foarte curgatoare dar atarnau,cam asa ca petuniile.Erau foarte frumoase pentru ca erau pline de flori
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Daca verbinele ar fi la fel de curgatoare ca unele petunii pe care le-am avut anul acesta nu ar fi rau. Voi incerca sa vad anul viitor atat cu verbine cat si cu Alyssum.

penelopa

In zonele mai umbroase eu  atarn ghivece cu achimenes si fuchsii.
Mai la  soare am 2 ghivece cu o planta care nu stiu ce este dar in fiecare an,  dupa ce o tund iarna,  arata cam asa:

[attachment deleted by admin]

Codruta

E interesanta planta dar e tot "tufa". Eu as vrea ceva care sa nu ocupe mult loc deasupra ghiveciului. As vrea sa pun in ghivece diverse plante si roata sa fie ceva curgator. Pana cum iedera e singura care s-ar potrivi dar nu prea as vrea sa folosesc aceasta planta fiind toxica pentru animale. In plus nu are flori  :( Am mai gasit pe net ca indicatii laptele cucului si Tiarella dar din pacate nu gasesc si informatii despre aceste plante.
Penelopa cand ai timp nu uita, te rog de poza cu Alyssum.

penelopa