Artarii

Started by einsteinitza, March 29, 2010, 03:47:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Sigur, foarte bine. Greselile trebuiesc corectate.
Asa se intampla cand postezi multe informatii, mai si gresesti. ::) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Ma uitam pe fereastra de la baie si in fata ei e un artar.........de ala ca-n stema Canadei sie claben auriu tot
Anul asta nu cred ca am sanse sa-l vad rosu
La cel japonez de acasa,au aparut 1-2 crengute de alt tip(am mai zis eu)
Desi nu par altoiuri,sunt foarte frumoase si m-am gandit sa le marcotez ca sa-i pastrez si ceilalti 2 artari(daca-s cumva altoi va trebui sa-i sacrific,daca sunt separati nu pot sa-i scot din radacina "japonezului" ca se pot distruge.........asa ca am gasit o solutie cat de cat acceptabila pt toti
Una din crengute e a unul artat arbust care il aveam in copilarie la bloc
Am cules ani de zile frunze din el si le uscam  si apoi faceam aranjamente
Cand eram prin clasa a 5-a ama vut chiar un abajur cu frunze de artar la un lampadar(a fost tema de creativitate la atelier-cred ca la pictura)
Cand insa l-am cautat sa vad de un pui,nu l-am mai gasit
E un artar care nu creste mare,cam 2-2,5m ,cam ca un soi de arbust ;creste mai mult tufa
Inca nu l-am gasit in vreo poza

Marmoset

Quote from: einsteinitza on November 09, 2010, 03:34:01 PM
Sigur, foarte bine. Greselile trebuiesc corectate.
Asa se intampla cand postezi multe informatii, mai si gresesti. ::) :D

:-* +hug Eu stiu sigur ca n-ai luat-o ca pe un repros!

einsteinitza

Acum ca o sa avem si titlul corectat, poate puneti poze cu artarii toamna, cu nume, sa ne inspiram la culori si combinatii.
Myo, n-ai pus poze cu artarii +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

N-am pus fiindca nu s-au colorat decat in niste nuante de galben. Am vazut prin Bucuresti unii care seamana la frunza cu ai mei, dar aia erau bronz, ziceai ca-s turnati din arama. Foarte frumosi. Din artarii japonezi mai am doar doi mai rasariti si cativa de-o schioapa, cumparati in primavara. Astia au pierdut de mult frunzele.

gentiana

Myo daca vrei am eu unii cu frunze crestate(nu japonicum)

einsteinitza

Poooooze !Puneti poze daca aveti ceva, sa stim cum arata. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Ce Dumnezeu poze sa mai pun ca s-au scuturat frunzele
Poate gasesc niste frunze mai frumoase sa le pozez cazute

einsteinitza

Pai de ce n-ai facut poze, ca asa, fara poze, nu poti sa-ti dai seama cum arata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Pt ca mereu sunt pe graba si nu car tot timpul aparatul dupa mine
Artarii sunt la ai mei la bloc si uneori mi-e peste mana
Cu telefonul nu fac poze ca ma enervez cumplit

Ionela

Sa fim oleaca mai precisi...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

......... mai precis ( ::)), caricaturile mele de arţari (3 bucăţi: un pitic verde, un pitic mai mare roşu şi un pitic mai dezvoltat variegat  ;D) s-au comportat binişor peste vară, cu excepţia celui roşu care şi-a pierdut frunzele cu mult timp înainte de venirea toamnei.  :( Şi nu înţeleg de ce că tocmai l-am mutat toamna trecută (sau, astă primăvară  ???) mai la umbră.  Pe cât de frumos era la începutul verii
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/14445611
pe atât de slut era la începutul toamnei.
Cel mai bine s-a comportat cel variegat care, abia acum îşi pierde frunzele.
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/13891835 

einsteinitza

E superb,stii numele?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Cel variegat este deosebit.De unde l-ai cumparat?
Multumesc!

penelopa

Păi, cu neşte pagini în urmă, îmi spuneai  tu, Es, că s-ar intitula "Flamingo". :)
Acuma, treaba lui cum l-o chema că eu, oricum, nu-mi stresez neuronii (chiar dacă am mai mulţi - neuroni  ::)), important e că l-am cumpărat măricel  de la Bricostore Băneasa acum vreo 2 ani (nu e cazul să-mi mulţumeşti, Mihai  :P .......  şi mai termină cu politeţurile astea că mă trimit la Polul Nord de tine  ;) ), destul de ieftin şi că s-a adaptat perfect unde l-am plantat: sub un vişin pe care-l voi tăia când va creşte mare Flamingo. 8)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Cei care ii ai mei la bloc sunt acer palmatum iar cel de la birou e acer platanoides
Cei palmatum am vazut ca au si pui

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Ma disperati cu pozele
La ai mei s-ar putea sa ajung in we,daca nu ajung la Snagov
La job nu pot face poze decat prin fereastra si nu ies bine,daca cobor le fac de jos in sus si arata nasol(am incercat si au iesit ca naiba si de la etaj si din curte)
In plus n-am starea sa fac poze pana iese ce vreau eu si nu stiu cum se face ca n-au culori frumoase,de alea rosiatice,grenauri aprinse

einsteinitza

Daca n-ai o poza doua acolo ce stiu eu daca imi place sau nu ce spui tu.?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

acer palmatum a pus Adriana in gradina ei
sunt tot verde cu galben,nu-mi plac in culorile astea si nici nu cred ca mai ajung rosii,ca le-au cam cazut frunzele

flordel

Eu am Acer Palmatum Fireglow, Orange Dream, Beni Maiko si Dissectum Garnet. Primul si ultimul au frunze rosii tot timpul (un pic schimba nuanta toamna se fac un rosu mai aprins), dar ceilalti au inceput sa se inroseasca acum. Din verde au trecut la galben si stacojiu. Numai la Dissectum Garnet i-au picat frunzele.

gentiana

Atia Palmatum ,de i-a pozat Adriana sunt ca si cei de la parintii mei si cand toamna era blanda si coborau temperaturile molcon si faceau intai un gen de galbui ,auriu,rosiatic si ajungeau ca aceeasi frunza sa aiba degradeuri de la verde pana la grena inchis
Anul asta a dat frigul ala puternic si s-au ingalbenit marea majoritate si au cazut asa peste noapte,unii mai aveau ceva frunze pe "poale"
Sa vad maine daca ajung si ce mai pot poza(anul asta cert ca-s urati,fara tonuri de toamna)

adrianam

Eu stiu ca ii spune artar canadian si creste foarte  repede, ajungand in scurt timp la dimensiuni impresionante:



Acesta este intr-un parculet din Craiova. Poza este facuta cu telefonul de la o fereastra de la servici.
Soiul acesta a fost plantat in urma cu ani buni intr-un cartier proaspat dat in folosinta. Erau in drumul meu asa ca am vazut cat de repede au crescut in dimensiuni.
Cred ca artarul de la bloc este alt soi ca nu are coaja exfoliata.

doinabacau

 Un puiut de artar japonez am si eu in gradina. E prima iarna ce o petrece acolo si inafara de faptul ca i-am pus un pic de mranita,nu l-am protejat. Sper sa treaca cu bine peste iarna. Eu am inteles ca au o crestere lenta si nu sunt prea inalti,la maturitate.