Forsitia

Started by mama4you, March 30, 2010, 01:48:50 PM

Previous topic - Next topic

mama4you

Stiti copacelul ala cu flori galbene..care impanzeste orasele?

Arbust oroginar din China, Japonia, Albania. Datorita florilor (caliciul adanc divizat, corola cu patru petale oblongi unite la baza) galbene, asezate in lungul ramurilor, ce apar foarte timpuriu, ianintea frunzelor, sunt foarte pretuite si plantate in parcuri in grupe sau izolate, colorand peisajul verde-proaspat al gazonului unde apar ca o explozie de lumina. Mugurii floriferi se formeaza toamna. Frunzele dunt simple, trilobate sau trifoliate. Inmultirea se realizeaza prin butasi, in iunie, in rasadnite reci. In 3-4 saptamani, cand li s-au format radacinile, se scot si se planteaza in aer liber. Dupa 1 an ating ianltimea de 1 m. Inmultirea prin despartire si marcotaj se foloseste mai rar. Nu este prea pretentioasa la sol, dar ii merge mai bine intr-un pamant usor expus la soare. Nu se recomanda pamant argilos. Cultivata in ghivece mari , introduse in timpul iernii in apartamnete sau holuri, infloreste mai repede.

Exista mai multe specii, varietati si hibrizi ai acestei plante:
. Forsythia Spectabilis, adaptata pentru realizarea unui gard viu sau ca ramuri taiate, ornamentale;
. Forsythia Lynwood, renumita pentru florile ei, cele mai mari ale speciei:
. Forsythia Suspensa, indicata ca planta cataratoare, subtire, usoara si delicata;
. Forsythia S.Atrocaulis, cu ramurile aproape negre;
. Forsythia S.Fortunei, cea mai viguroasa.

einsteinitza

Sunt foarte frumoase. Se taie dupa inflorit dar nu foarte puternic. Taierea in adancime stimuleaza formarea de lastari foarte lungi, care nu sunt purtatori de flori in anul urmator. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Daaa!
Asa-i si a mea cea din coltul zidului. Exact, dar frunze mult mai mici.Iar surorile ei sunt perfecte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Păi, de aia mi-am pierdut speranţa unei eventuale înfloriri, când am văzut ce frunze mari  au crescut. :(

einsteinitza

Nu mai infloreste sigur. Doar anul viitor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La Snagov am vazut un fenomen ciudat
Tot ce am vazut ca forsitii sunt inflorite in partea de jos a copacilor,partea care a fost ingropata in zapada
So la mine sunt adapostite intr-un colt,dar deocamdata au inflorit cam pana la inaltimea de 70cm fata de sol,in partea de sus sunt  parca mugurii de floare
Singurul copacel pe care l-am vazut complet inflorit ,era in Vladiceasca si avea cam 80cm si era langa carosabil

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai



penelopa

Şi de-o fi adevărată, mie nu-mi place ! :( ....... ori e plantă (arbust), ori e ...........bec. :(

einsteinitza

Da, era pe blogul unui gradinar peisagist care fotografia lucruri care l-au impresionat, poza e cat se poate de reala.
Pene, nici eu nu mi-as face in gradina, dar uite ca ma bate gandul sa o fac la pensiuni la poarta,la anuntul de pensiune.Ce zici?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Dacă mai şi luminează "becul" ăla, numai bine îl plantezi la poartă, lângă "firmă", care poate fi  construită neluminată!  ;)

carmenlorena

In ce luna pot fi tunse forsitiile?Ca a mea desi am tuns-o in primavara a dezvoltat trei ramuri lungi de tot...si as vrea sa le scurtez deorece mi se pare cam cheala...Spuneti-mi,va rog,cand e perioada optima?
Lorena

penelopa

Forsitia se tunde imediat după înflorire. Dacă nu-ţi place cum arată acum, cred că poţi s-o mai coafezi pe ici, pe colo. ;D În orice caz, este strict interzis s-o tunzi primăvara, înainte de înflorire.

carmenlorena

Multumesc!Cred ca-i scurtez putin acele ramuri crescute imense...
Lorena

Mihai

Te deranjeaza atat de tare?
Si daca tot vrei sa tai acele ramuri de ce nu incerci sa le pui in pamant?
Poate ai noroc si vei avea mai multe tufe de forsitia ;)

doinabacau

  Eu am terminat-o cu ea,momentan. O prinsesem cu ani in urma,asa cum sugereaza Mihai si se facuse destul de frumoasa,dar era prea aproape de un brad,singurul ramas,si m-am gandit sa o transplantez . Zis si facut,doar ca a fost un esec total!  Cateva mladite care se prinsesera,le daruisem,doar eu aveam un adevarat copac. O sa iau cateva ramuri,poate voi fi norocoasa!

einsteinitza

Prin marcotare merge extrem de usor.Daca nu reusesti, striga ;) ;D Iti trimit una.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Forsittya eu o tund primavara ,inainte de inflorire.Anul trecut am pus de proba 3 butasi in pamant si s-au prins toti,anul asta o tund ca in superpoza lui Es +dns

einsteinitza

Cum sa o tunzi inainte de inflorit? Pai pierzi o gramada de flori. Arbustii de primavara se taie imediat dupa inflorit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Nimic nu se pierde ,totul se transforma +apl :D

doinabacau

Quote from: einsteinitza on January 23, 2011, 09:33:54 PM
Prin marcotare merge extrem de usor.Daca nu reusesti, striga ;) ;D Iti trimit una.


  Multumesc,mult cred ca voi reusi,totusi!Eu o condusesem ca pe un copacel si avea doua tulpini,pe care le impletisem. Iar in privinta taierilor  de formare a coroanei, stiu ca apar bobocii in vara,asa ca cine o taie primavara pierde putin din spectacol si e pacat,ea infloreste pa ramuri mature,apogeul fiind pe la trei ani,daca nu ma insel. Va doresc flori multe!

penelopa

Quote from: hapylica on January 24, 2011, 10:33:04 AM
Nimic nu se pierde ,totul se transforma +apl :D
Nu fi catâr că Es are dreptate! Nu se taie arbuştii primăvara dacă au înflorire de primăvară.  :( Ce, după ce le trec florile şi toată vara, n-ai timp să-i tai ? ;D

hapylica

Am mierlito cu voi,nu pot sa mai fac ce vreau in gradina mea +ham Am sa tai butasi de pe aleea din statiune, sunt foarte multe pe marginea soselei ,iar pe cea din gradina o iert ca nu am incotro :D +rsp