Berberis

Started by einsteinitza, April 16, 2010, 07:27:55 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Inainte de inflorit, o picatura de ploaie ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

O picatura de ploaie ca un bob de nestemata ... superba imagine ...

Corina, am nevoie de sfatul tau, ce firma imi recomanzi ca sa achizitionez un Berberis Atropurpurea ? Imi place foarte mult cum arata, insa m-ar interesa si alte amanunte: ce fel de crestere are, sol, lumina. MUltumesc anticipat!  :-*

einsteinitza

Pai mai nou eu am Gardestore ca furnizor.
Acuma, depinde ce marime, ce culoare crei.Fac ceva poze si diseara iti arat ce am ales eu.Poate te inspira.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Te rog mult, pana la urma trebuie sa ma gandesc serios la amenajarea unei gradini nu prea spatioase. Eu stiam ca anumite varietati de Berberris raman verzi si iarna. Gresesc ?

einsteinitza

Sau visinii si iarna. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Cred ca am unul visiniu, salvat de la cei de la Rosal ... numai ca e cam mititel. Cand vin de la intalnirea de la Geta, ii fac poza. Are frunze grena si peste iarna a avut frunze. A meritat berea care i-am dat-o celui de la Rosal  ;D Oricum, incep sa urmaresc subiectul. Am fost rugata de viitoarea nora sa ma ocup de gradina ... insa numai anumite plante si arbusti ... si sa fie verzi permanent ... Trebuie sa tin seama ca in acea gradina se vor juca nepoteii mei  :D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Ce panarama o sa iasa ...... ::) (evident,ma refer la relatia nora-soacra)


Vernil furnizorul indicat de Corina,nu este o alegere buna,decit daca le indici dimensiunea plantei pe care vrei ca sa o comanzi la ei.
Daca nu esti pretentioasa cu marimea ,atunci totul este OK-ei.
Altfel,intreaba-i ce marime iti ofera si la ce pret.Neaparat roaga-i ca sa ti-l fotografieze si apoi sa-ti trimita fotografia prin e-mail.
Mie de exemplu imi trimit fotografii pt. fiecare planta comandata,dar cu cineva de la ei linga ea,pt. a-mi putea da seama de marimea reala.
Iti garantez si eu calitatea plantelor vindute de ei,sint din Ungaria sau Olanda.
Berberis frumos gasesti si la tine acasa,la Citygarden:

http://www.citygarden.ro/centre-regionale/bucuresti-pantelimon
http://www.citygarden.ro/centre-regionale/bucuresti-pipera
http://www.citygarden.ro/centre-regionale/bucuresti-vitan

Imi cer iertare ca ti-am raspuns neintrebat.

einsteinitza

Sunt un furnizor serios si parolist.
Poti avea mare incredere si in marimi si in calitate.Chiar daca nu ceri poza,ar fi greu pentru ei sa trimita poze tuturor clientilor.
Asta poate confirma si Cara.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Vernil eu una as avea incredere in recomandarile lui Es
Mie personal  la city/fost romstal garden  nu-mi place tipa care zice ca e horticultoare(e de fapt absolventa de liceu horticol)
Aia de la Vitan
Nu vrei sa astepti pana in toamna ?

vernil

Astept pana la toamna.
Multumesc tuturor ca incercati sa ma ajutati.

gentiana

Vernil ne face placere sa ajutam,suntem "frati  intru suferinta";boala grea, gradinaritul

vernil

Stiu, Genti. Pasiunea pentru plante ne uneste. Insa nu trebuie sa devenim o gasca, ca cele de cartier  :D Trebuie sa ne sustinem si ajutam ...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Corina, berberisul ce l-ai pozat are cumva si tepi ? Ca eu am unul asa, insa cam rpicajit. Cand il vad pe al tau ce tije elegante are ... Exact unul ca el imi doresc ... mai ales ca face si floricele ... Sarut mana.

gentiana

Vernil din ce imi aduc eu aminte,ca n-am mai fost atenta are ceva tepi

einsteinitza

Eu ti-am pus pozele sa vezi culoarea si marimea.Are si spini, dar nu foarte rai ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Wow! Super! Inseamna ca ce am eu piticut e chiar berberis ... Oare creste repede, ce ziceti ? Imi plac mult frunzele grena, cred ca l-as pune alaturi de un euonymus ... ar fi efect garantat ...

gentiana

bicolor?alb si verde?
de ala care se face spre roz iarna?
da ar arata foarte frumos

vernil

Da, Genti, asa-i ca ar fi o idee sa combin un berberis cu frunze grena langa un euonymus alb cu verde ?

gentiana

ar fi si undeva mai in spate niste magonia ca si aia iarna se face rosie
sa faci un fel de degradeuri de rosuri
acum depinde de spatiu,insorire ,sol
daca ai timp fa o schita sumara si data viitoare cand ne vedem discutam pe concret

penelopa

Berberisul grena cu floricuţe mici şi galbene e superb dar, nu ţi l-aş recomanda pentru nepoţi. :)  Are şi spini superbi. ;D
Al meu ajunge cu ramurile arcuite în aleea dintre flori şi, de câte ori intru să ud florile, de fiecare dată mă înţep. Să-ţi povestesc ce păţesc când îl tund? ;D

vernil

Sper ca nu ne inviti la o dulceata de mure apoi ne plimbam pe acea alee ? Lasa, ca berberisul il las in gradina blocului ...

einsteinitza

Vernil, am vazut azi un gard viu mic din berberis cu frunza verde.Doar varfurile erau grena inchid. Este chiar la intersectia Ferdinand cu Mihai Bravu, pe partea cu metroul.Statea sa infloreasca.Daca treci pe acolo, poti vedea si varianta pe verde.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

O poza cu berberisul meu