Geranium

Started by Schnuppe, April 17, 2010, 09:44:49 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Pina acum am 3 specii : Geranium sanguineum , Geranium himalayense plenum care ar fi trebuit sa fie in 2 varietati , cel cu floare simpla si cel cu floarea dubla ( Birch's double ) dar care a iesit absolut identic cu primul si Geranium x Johnson Blue .  Sint curios daca mai are cineva aceasta planta si ce varietati aveti , cum se dezvolta , daca sinteti dispusi sa faceti schimb sau sa vindeti " bucatele " din ei la divizarea tufelor . Pe linga trandafiri ei sint a doua mea pasiune .

GetaV

Eu am unul obisnuit si unul variegat ,daca vrei iti dau ca ma cam incurca

Schnuppe

De care sint ? Ai putea sa postezi o fotografie cu ei  te rog ? M-ar interesa foarte mult ! Nu am auzit de Geranium variegat , sa nu fie Perlagonium , e cu totul alta planta .

paraschivvvv

Cer si eu o lamurire muscatele nu fac parte din familia geranium?

gentiana

Ba da
Din postarea lui Schnuppe eu inteleg ca e vorba de geranium de gradina,insa




Schnuppe

Ba da , sint inrudite dar muscatele sint genul Perlagonium . Eu ma refer la Geranium care e o perena ierboasa , face flori simple , 5 petale , mici , violet , albastru , roz . Formeaza un fel de covoare .

Uite Geranium sanguineum la mine in gradina :


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Eu incerc sa-l folosesc ca acompaniament la trandafiri . E extraordinar de rezistent , calcat de caini , ghiata , ger etc .  Si neinvaziv , se misca el prin niste rizomi dar foarte greu , cel mai bine e cu divizarea . Flori din mai pina toamna , are doua valuri principale ce coincid cu trandafirii dar mai misca si intre .Si cind sint florile putine e simpatic prin frunzis . Eu il tai putin dupa prima inflorire , altfel devine ciufulit .

Mai are cineva ?

einsteinitza

Varietatile sunt diferite ca inaltime?
Poti scrie ceva despre ele?Pot citi pe net, dar vreau de la tine, din experienta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Arata splendid cu violetul ala
Poza ce sa mai zicem!
Am vazut in Germania covor de geranium la picioarele trandafirilor
Trandafirii erau albi,caisa,lila si un roz delicat si erau ricicati pe suporti(turnuri)
Am ramas cu impresia ca geranium de gradina are nevoie vreme racvoroasa si destul de multa umezeala
Schnuppe ,daca la tine in gradina ii merge bine cred ca ar trebui sa ma gandesc si eu sa fac rost

Schnuppe

G. sanguineum e micut , o tufa are cam 25-30 cm inaltime si cam 40 cm diametru , florile se mai inalta putin . Se planteaza grupat . Are frunzele segmentate fin , e delicat .

Johnson Blue e plantat acum 2 saptamini , asta ar trebui sa fie cel mai inalt .

Himalayense e la al doilea an , in primul an a crescut cam cit o tufa de sanguineum , ar trebui sa se inalte mai mult , sa zicem un 40 cm . Are frunzele segmentate dar mai latute , dar nu cu mult .  Exista specii care sint inalte , urca pina la 1 m , dar se apleaca , au nevoie de tutori si cam strica aspectul .

Oricum , Geranium nu merge singular .  

Mie imi place foarte mult G. cinereum balerina , l-as fi luat de la Eutopia dar au fost ...  

Edit .   Gentiana , vara trecuta l-am stropit cu Mospilan , am dat pe trandafiri si am vazut ca era zoo si pe Geranium si l-am stropit si pe el . Apoi normal , nu l-am mai udat cam 1 saptamina . A facut brusc fainare tot . Cum l-am udat cum si-a revenit . Sta in jetul de aspersor de gazon , si trandafirii tot in jetul ala stau , si nu are expunere chiar sudica , am avut in plin soare si cam sufereau .  Poate merge la soare dar are nevoie de apa , dar la clima sudica sau sud-estica trebuie udat mult . 

einsteinitza

Ma gandeam ca protectie a solului, sub trandafiri si in jurul lor. Eu am dat in boala asta mai nou,cu protectia solului cu plante pentru a indeparta problemele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

In pozele postate de Stefana de la intalnirea de azi,ultimul rand ,a2a poza se vede si geranium.

einsteinitza

Geta, zi si tu te rog, cum ii merge, cat s-a intins.Tare imi place.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Am inteles Schnuppe,am in fata casei (spre nord) o zona in care as putea sa pun si in zonele de sun paulownii(ca un fel de oglinda,sus violet,jos violet)
pamantul la tine in gradina e calcaros?
are ceva contraindicatii ?
sunt din ce in ce mai interesata,ca planta mi-a placut mereu

GetaV

Asta variegat s-a intins mai putin decat cel obisnuit ,dar este mai stufos,mai des,poate unde are soare mai mult decat celalalt care sta la umbra Nu am observat fainare la ei sau sa sufere de ceva .Si la mine in parc au ,tot printre trandafiri,chiar ma gandesc mereu sa nu creada cineva ca de acolo l-am luat si eu ;D

einsteinitza

Ei, si eu am trandafiri in curte si pe alee la pensiuni,si nu i-am furat de la pensiuni :D :D
Stai linistita, cum sa creada asa ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Cei din parc s-au intins mai mult decat al meu si stau in soare toata ziua,

einsteinitza

Bun, interesant.Mai ales ca e foarte populara in Anglia unde clima e exact opusa de parc. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

In Germania un zona unde i-am vazut eu ,era racoare si umezeala
In ce parc?

GetaV

Pai tu ai venit numai cu masina ,in capatul strazii este un parc sa vezi ce magnolii avem ;)

Schnuppe

Quote from: GetaV on April 18, 2010, 09:07:32 PM
In pozele postate de Stefana de la intalnirea de azi,ultimul rand ,a2a poza se vede si geranium.

Va rog un link , nu reusesc sa gasesc pozele !

GetaV

La intalniri forumisti

stefana


gentiana

cand am plecat de la tine,Geta,a zis Vernil de Magnolii,dar am vazut doar cu coada ochiului(asta e dezavantajul cand esti sofer)