Gradina Geodeziei

Started by geodezia, May 27, 2010, 09:33:53 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

pai anul asta am facut ceva mai multe  asta e adevarul ca nu prea mi-au stat miinile .am sa pun poze .. ca nu am descarcat nici tripul din austria si sa vedeti minuni de orhidee la un obi in Graz
am luat si un pachet de lalele mov .. nu am facut shopping acut din lipsa acuta de numerar in schimb am agatat ceva plante ochite de mine de prin 2008 cind mi-a fost rusine sa agat . sper sa se prinda ca este vorba de niste muscate deosebite nu din cele tiroleze ci din cele tufa . au mai agatat un lenadru variegat dar eu cu lenadri nu prea ma impac asa ca trebuie documentare de pe forum sa vad ce si cum ca am luat ca lesinata vreo 6 lastari . am pus in apa dar nu stiu daca am loava au ba 

sandaveturia

Hi!Hi!Hi! Si eu am agatat anul asta ceva euonymus si priboi mov ( adica ele s-au lipit de mana mea) in Germanica, dar cu rusine am rupt lastarii si acum , dupa cateva luni de la isprava, am vazut ca s-au prins toti. Sa stiti ca numai daca ti-e rusine sa rupi un lastar din gradina altuia se va prinde, altfel nu!
da' mi-au trebuit cativa ani ca sa fac miscarea asta... :P

gabriela jalba

Superfaine,pernutele tale. Esti mare !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

Draga Gabi la prima vedere zici ca sunt usoare de facut ca e simplu dar am constata pe pielea mea si mai ales pe miinile mele ca nu sunt simple deloc

sandaveturia

Eu am cusut mult timp goblen. E migalos, cere multa atentie si ochi buni. Cand ridici ochii seara din el, clar nu mai vezi bine. Si la finalul unui goblen trebuie sa-ti odihnesti ochii o perioada, nu sa te apuci de altul, daca mai vrei sa ai ochi. Si am o intrebare: sigur vor aprecia ceilalti , la care le dai cadourile, efortul depus? Ma refer la ginerei. Eu n-as crede, decat asa de ochii lumii.

einsteinitza

Dupa un timp, cu trecerea nilor, le vor aprecia. Eu vad altfel lucrurile decat atunci, la tinerete, pretuiesc mai mult ceva iesit din mainile dibace ale bunicii sau mamei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

ok, si eu caut acum ulcele vechi, am luat de la tara scaunele cu 3 picioare facute de rudari...da' numai eu am orientarea astaa in familie. Un barbat la prima tinerete nu apreciaza goblenul, ulcelele sau orice din domeniul hand-made,  dar si aici se impart barbatii in doua: cei care arunca la gunoi ce nu-i intereseaza si cei care pun deoparte intr-o lada ( cazul fericit, de unde recupereaza altii peste ani si apreciaza ulterior).
e doar parerea mea, nu trebuie sa insist pe ea.
dar pernutele sunt frumusele, puerile, dar frumusele.( na, ca am spus-o!) +ham

gabriela jalba

Goe,stiu ce inseamna a lucra goblen,mai mult ca tine,si zic asta datorita faptului ca eu am lucrat acum 30 de ani,cind scoteam modele din reviste intrate pe sub mina in tara.Exista un fel de xerox si atunci,care si marea pozele,si dupa ce le faceam mari,caroiam. Coseam pe niste pinza "sita de moara", care era un fel de matasica deasa. Foloseam ata de papiota. Potriveam singura culorile si cind nu iesea cum trebe,desfaceam,si luam alta nuanta.Am cusut numai doua.Ieseau de marimea palmei,sau putin mai mari.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

Vad ca se vorbeste de gobelin;si eu am lucrat un gobelin dar am renuntat cand am vazut ca imi vin probleme la vedere,iar sotia care a lucrat cateva zeci are mari  probleme cu vederea.Ar fi continuat sa mai lucreze cu lupa( de pasiunea ,pentru casa si nu pentriu vanzare) dar a aparut nepotelul si el ii ocupa marea majoritate a timpului,asa ca am scos la vanzare gobelinurile nelucrate ce le mai aveam ,dar nu au aparut cumpatatori desi preturile erau f.rezonabile fata de vremea lor,ceeace insemna ca lucul manual artistic in Romania nu este apreciat ca de altfel si  gradinaritul si  cresterea florilor chiar.Pasiunea( de orice fel) si aprecierea acesteia in aceasta tara este  pe duca ca si economia

sandaveturia

hai, nu fi asa pesimist, nu-mi spune ca nu musuroiesti acum trandafirii, pentru ca oricum totul e pe duca in Romania! Sigur nu gandesti asa! si dac vine sfarsitul lumii, tu tot vei musuroi trandafirii, vei trage frunzele din gradina... etc..etc...

geodezia

Pentru mine goblenul a aparut ca o necesitate . eram sefa de financiar am avut un atac ischemic si doctorul m-a trimis 2 saptamini in creierul muntilor dupa care ori la bal ori la groapa adica functii cu raspundere si nervi in schimbul atac cerebral asa ca am ales viata .in afara de asta mi-a dat sa fac activitati recreative adica goblen lucru de mina sau traforaj etc . am ales goblenul mai ales ca stiam sa cos . nu a fost ca o pasiune a fost si este o necesitate nevrotica de descarcare . cind ma apuca bitaiala iau goblenul in mina si am o viteza uriasa . se spune ca este ca un tratament in bolile nervoase . si asa este .. de la goblen am deprins sa nu ma mai enervez sa nu ma mai cert pur si simplu  sa ma calmez muncind . am incercat sa si vind dar nu a mers .. asa ca le adun acolo ... in loc de picturi ..  asa cum am spus de la mama mea nu mi-a ramas nici o amintire decit eu asa ca ... daca le vor placea bine daca nu le arunca ..

sandaveturia

da-i bataie la cusut , pentru mine a fost o placere cusutul goblenului, dar nu mai dispun de atata timp. Ultimul meu goblen sta necusut de 4 ani... pacat de el. Restul sunt la mine in casa pe pereti.Am trecut si eu prin tentativa de a le vinde, demult de tot si n-am vandut nici unul. De fapt, le-am facut pentru mine , nu pentru vandut. Vine intrebarea: nora-mea le va aprecia? ramane de vazut... :P

paraschivvvv

Din pacate nici fata si nici ginerele la noi nu apreciaza gobelinurile,iar gradina nici atat( mai tarziu gazon peste tot,asa s-a pronuntat deja ginerele)Deci cat voi fi eu si sotia vor fi flori apoi dupa noi potopul!

einsteinitza

Nu-i asa. In timp oamenii se coc, cum se zice, incep sa aprecieze legaturile de familie, sa pretuiasca obiceiurile casei, obiectele de valoare.
Vad ca baietii mei ziceau anii trecuti ca am casa de la Slanic urata foc, adica le placea casa, dar mobile e hidoasa. =)) =))
Acum, cel mare , din cand in cand, il aud cu prietenii cum vorbeste frumos de vreun obiect, de un scaun de piele. ...etc. Incet, deocamdata vad doar modern, doar linii drepte, doar simplitate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Paraschiv, eu am un vecin care pune peste tot cartofi (are 84 de ani) si munceste numai el (si sotia.) Fiu-sau i-a zis ca dupa ce nu va mai fi, in locul cartofilor va fi o mare piscina... =))
Cand i-am spus ca de la anul nici eu nu mai cultiv legume pt. ca anul  asta ardeii mei au iesit cat nucile, fasole n-a fost, doar dovlecei si iar dovlecei si pun trandafiri pe tot locul unde au fost legume si inchei definitiv cu legumele, a ramas tare dezamagit... Vedea in mine singura persoana care il mai intelegea si ne intalneam de multe ori peste vara dupa-masa la udat gradina... da' si eu mi-am schimbat orientarea, Cred ca l-am dezamagit... ???

flordel

Si cum adica, nu pui macar cateva rosii acolo?
Eu daca as avea spatiu as cultiva legume asa pentru salata macar.
As pune si-o piscina dar si ardei. ::) Undeva in spate dupa vreun gard viu.
Si Dl. Paraschiv, vederile oamenilor se mai schimba, eu am o chestie cu gazonul, imi place, dar daca proportia este gresita il urasc pur si simplu.
La mine nu-i buna proportia, trebuia sa mai am niste straturi care din motive practice n-au mai incaput, dar voi modifica ca sa nu mai am asa mult.

geodezia

DA asa este toti zic treaba asta ca muncim de mintuiala ca e mai ieftin la piata decit sapat rasadnita plantare udare pigulire iar sapat iar udat iar pigulit cules etc dar si aici este un de  pe care si eu pe masura timpului am inceput sa il apreciez . munca mea care nu o poate masura nimeni si satisfactia mea cind imi culeg roadele mele . sa nu credeti ca am pus numai castraveti de la mine din gradina la muraturi . am mai si cumparat dar cind ii vedeam pe ai mei pe sirma cum se catarau cind vedeam eu gradina frumos verde cu rosiile prin verdeata aia verde si toti se uitau la ele ce frumoase sunt crestea pipota in subsemnata .. ca fata de matusa si vecini eu am avut multeeeee rosi de mi se acrise mie facind la ele  acum am luat niste rosii de undeva din america pentru la anul si rasa de la popa .. bine am colectat si de la mine seminte vorba la ronzti ce faci soro maninci la iarna seminte de rosii ?
cam despre asta e vorba .la noi multi au renuntat la gradini si asa este rar mai vezi pe cineva spetindu-se sa puna in gradina dar si cind se uita peste gard si le vad zic la anu pun si eu
secretul este sa le bibilicesti ca degeaba pui si nu te tii de ele ca nu se fac singure nu se agata pe sirma nu se pun singuri araci etc

einsteinitza

Asa e Geo, eu reusesc sa fac acolo trei patru legume, si ma uit cu jind la voi toti care reusiti sa faceti asa minunatii. Iar cand pun trei castraveti pe masa din recolta proprie, sunt foarte mandra de mine, chiar daca sunt numai trei =))
Inca visez la gradina mea de legume ordonata si aranjata, cand voi ajunge sa nu fiu gradinar de weekend ca acum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Da, Es , ca bine zisesi, gradinar de weekend  =)). Si eu tot asta sunt  =))
O dat Domnu' si acum imi asfalteaza drumul pana in sat (sambata am ramas cu ochii lipiti de parbriz cand am vazut! +hypno) si nu mai sare barbat-meu cu gura pe mine ca ii stric masina pana acolo ca sa-mi ud eu muscatele si trandafirii si ardeii care au ramas ... vai de capul lor...
Ma bucur ca  masina nu mi-a ramas pe drum pe acolo pana a binevoit cineva sa astupe gropile ( nu cred ca ati vazut gropi ca a le mele, nu ca m-as mandri cu ele, dar erau de nedescris!) si pot sa-mi vad la anul de horticultura... bani de benzina sa fie!

geodezia

mindria ca mindria da placerea de a te lauda cu  productae ... si la mine vin laudatori acum   prietenii la fete . a fost super cind a venit baiatu la cea mare si am zis ma sa nu plece flacaul cu mina goala de la mine si i-am pus si eu o vinata un dovleac ceva fasole si ma pomenesc cu el ca imi zice  ca sa ii dau niste salata .. de unde salata pui ca sezonul salatei a trecut nu mai am si imi arata frunzele de sfecla ... am ris de m-am tavalit pe jos de ris ... frunzele mele de sfecla mindre crete si frumoase ...

einsteinitza

 =)) =)) =)) =))
Lasa ca mai toti sunt asa! Cred ca nici ai mei nu stiu cum sunt frunzele de sfecla, dar, ai reusit sa il faci sa pretuiasca ce ai produs si l-ai invatat si cum arata frunzele de sfecla. :-bd Cum ziceam, incet, incet.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu nu eram un fan al straturilor de legume, mi se parea o corvoada sa le plivesc,se ocupau de ele parintii mei, dar fiind acasa vara aceasta am inceput sa vad altfel problema, dupa cat le-am udat si bibilit am inceput si sa am satisfactia sa vad ceva productie, desi majoritatea au suferit teribil de sete anul asta, nu biruiam cu apa din fantana sa ud cum trebuie totul  :(

Pai Geo, de unde sa recunoasca sfecla baiatul crescut pe asfalt? Acum cativa ani stateam ca un uliu in spatele sotului meu cand tunea iarba, ca sa nu taie si ce nu trebuie si odata, cand a terminat, a venit mandru si mi-a spus ca a gasit o planta mare, viguroasa si ce destept a fost el ca nu a taiat-o, precis e vreo floare de-a mea...era o urzica de un metru, grasa si frumoasa  =))  Da' nici eu nu ma dau cunoscatoare de de toate, nici acum nu ma apropii sa plivesc  unele legume cand sunt foarte mici, ca nu le recunosc  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

 =)) =)) =))
super tare faza cu urzica .. n-am mai ris de mult cu lacrimi de la faza cu sfecla cu ginerele mare . doamne cind imi aduc aminte cind mi-a zis sa ii dau salata si i-am zis sa imi arate m-am tavalit pe jos de ris

einsteinitza

Ei, povesti din astea are toata lumea. Eu am mai spus-o pe aia cu sotul meu, care, intr-o seara, dupa ce a stat cu un prieten la povesti pana spre dimineata, a venit mandru sa-mi spuna ca mi-a smuls o gramada de buruieni, ca nu mai vedea luminile de pe marginea aleii, cand statea pe terasa.Ca erau niste buruieni, puternice, care erau din loc in loc de-a lungul aleii, intre luminite, si au stat si le-au smuls. Erau de fapt peste 20 de tufe de levantica!Nu inteleg cum nu au simtit mirosul!Si s-a dus naibii aranjamentul meu cu levantia la picioarele urcatorilor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

buna dimineata .Nu criticati tineretul ca luati incet ,incet se schimba si ei. Eu am crezut ca fiul si nora mea n-or sa aiba o floare daca n-o sa fiu eu dar nu e adevarat incet ,incet au inceput sa le aprecieze si ei (nu spun ca le si ingrijesc deocamdata) dar ea are si florile ei de care are grije si stiti voi cum e boala acum una, maine 2 si dupa aia o vedeti pe forum. Cu gradina de legume e mai dureros ca noi pe post de gradinari amatori am vrut si in oras gradina si la tara si mare branza nu am facut dar a fost prima gradina de legume ca pana acum nici noi nu am vrut sa auzim de ea.Eu am o pasiune pentru ardei tot visez la niste tufe de ardei frumoase si pe mine cu un cosulet de nuiele plin.Am avut niste tufe de ardei frumoase plantate la conserva ca sa nu le manance coropisnitele si n-am cules decat cativa mici si prapaditi si i-am udat toata vara.Dar nu renuntam si anul acesta o sa facem legume numai la tara si o sa-mi puin eu rasaduri(n-o sa mai cumpar) si o sa testez si metode noi.