Salvia

Started by einsteinitza, June 06, 2010, 05:26:42 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Au aparut prin magazine diverse cultivaruri  de salvie,care pot fi utilizate ca plante companion printre cele mai spectaculoase, crini, trandafiri, etc.
Eu am vazut mereu in zona Slanicului palcuri superbe de salvie, dar de fiecare data uit sa iau un instrument de sapata in masina sa scot cateva tufe.
Am facut insa cateva poze, sa vedeti cat de cat ce frumoase sunt, un albastru indigo superb, nu a iesit chiar asa in poze.Merita sa mariti pozele sa vedeti ce culori au.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Salvia asta, Es, parcă ar fi levănţică. ;D
Eu ştiu salvia aia decorativă roşie ca focu' şi salvia aromată cu frunze verde-gri şi variegată.

einsteinitza

Nu-mi ese in poza, dar e foarte indigo, e spectaculoasa. In poze mi-a iesit prea albastra. E salvie salbatica, nu e levantica, dar e frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Da , e salvie si inca e foarte frumoasa . Nu sapi si tu citeva ? Sint perene , nu ? In ce sol cresc ? Presupun ca daca se dezvolta asa frumos pe aiurea atunci ingrijite in gradina se fac si mai frumoase . Si gratis  :D


Nina

Salvia este de mai multe feluri ( sunt multe specii de salvie). Aici vedeti salvie colorata ( salvia splendens).
http://nina.sunphoto.ro/FLORI_2010/16569535

penelopa

Am avut ani de zile salvie cu flori roşii dar de anul trecut le-am pirdut sămânţa. Puneam mai multe plante la un loc şi cream o tufă mare, ca un mic foc de tabără! ;)

einsteinitza

Nina, pe alea toate le ai din samanta?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Daca cu Starkl ziceti ca nu e OK, atunci cine vede salvia nemerosa albastra sa spuna, ca eu numai acolo am gasit.

einsteinitza

Pai ti-am spus,am vazut eu, iti aduc de pe camp, cnad creste, ca stiu unde este, e plin acolo pe deal.Si eu am carat cateva tufe in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: flordel on January 24, 2011, 05:28:17 PM
Daca cu Starkl ziceti ca nu e OK, atunci cine vede salvia nemerosa albastra sa spuna, ca eu numai acolo am gasit.

http://plant-shop.ro/product.php?id_product=118

Nu stiu pe nimeni sa fi luat de la ei.

flordel

Multumesc la amandoi.  +hug Poate gaseste cineva si albastra, cea de la plant-shop pare tot mov (chiar daca-i zice albastra).

einsteinitza

Ceea ce am fotografiat eu era albastru indigo.Fiind soare puternic, in poza a iesit mov. Culoarea nu avea insa nimic din mov. In toamna si Gardener avea salvie
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Multumesc inca o data, atunci asteptam sa vina primavara pe campii... +dns

doinabacau

 In gradina mea creste doar salvia oficinalis,si ea cu flori albastre,si salvia splendens,rosie,anuala. Se spune ca cea splendens trebuie semanata pentru rasad,in februarie-martie,altfel infloreste sporadic.

einsteinitza

Asta e mult mai inchisa ca officinalis si fara tenta de mov. Dealul ala e in plin soare, si in plina curba, si a fost complicat pcu pozele, dar daca s-a prins la mine fac poze si cine vrea merg si va trimit.E in cantitati mari, poate punem de o firma! ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pot sa ma inscriu si eu la o tufitza de salvie de-aia, Es? Eu am plantat in primavara una cu frunze variegate, foarte frumusica, dar habar n-am ce cultivar e, ca n-avea eticheta, asa ca nu stiu cat e de rezistenta...si flori anul asta n-a facut, era micuta...Daca traieste si se inmulteste prin butasi va dau si voua...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, sigur, e plin dealul >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Quote from: einsteinitza on January 26, 2011, 06:46:40 AM
Da, sigur, e plin dealul >:D

Sa ţii lista deschisa ,ca nu se ştie................. :D

einsteinitza

Si sa-mi iau tractor! :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on January 26, 2011, 06:46:40 AM
Da, sigur, e plin dealul >:D

O fi plin dealul, da' trebuie sa sape cineva... si sa faca si colet;D  Recunosc ca mie nu-mi place sa fac colete,desi cand a fost cazul, n-am refuzat pe nimeni... deci...or mai fi si altii ca mine...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Pai Mihai daca ai spus acum trebuie sa si vii cu sapa, asa ca esti cavaler. ::)

emilia68

O culoare asa indigo, chiar ca ar arata bine si in gradina  mea.
Am si eu in gradina un fel de salvie...asa arata:

http://emilia68.sunphoto.ro/Schimb/29630948

penelopa

Emilia, ai o salvie foarte frumoasa! Nici n-am mai vazut asa  +hypno  Se inmulteste, cumva, prin seminte?

einsteinitza

Frumoasa, dar mi-a atras atentia planta visinie sau ce culoare o fi din spate, ce este?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro