gradinuta zamfirei

Started by zamfira, June 07, 2013, 11:34:28 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

sa fii sanatoasa  frumaosa gradina mai ai liliac inflorit
spor la treaba

zamfira

Bujorul lemnos are doar la mine in gradina 15 ani. Il am de la cineva din gradina din oras, acolo era (si mai este o tufa mare) si eu am primit o ramura in urma despartirii tufei. Am reusit si eu sa obtin o alta planta - am mai povestit asta - cand am mutat tufa de bujor in alta parte a gradinii. In locul vechii tufe a aparut, probabil din radacini, o alta planta. Este identica celei din care am obtinut-o. Stiu asta pentru ca deja de anul trecut puiutul a inflorit.
Nu recomand neaparat aceasta metoda. Era cat pe ce sa pierd tufa cea mare in urma mutarii. Pot sa spun ca si-a revenit abia in doi trei ani.

zamfira

O fotografie cu multe obiecte in plus.

geodezia


einsteinitza

Este la fel la culoare cu cel postat de Gabi, nu e asa? Si cel al unchiului meu de la Cluj este la fel. E interesant de ce exista acesta, e probabil un Bujor vechi de tot. Vecina respectiva e din Timisoara? Poate va uitați voi doua pe Help me Find poate il recunoașteți, eu am încercat dar sunt câțiva cam asemănători.  Voi il știți in realitate si va dați seama mai ușor. Poate le punem si numele si aflam ceva din istoria lor.
De ex Duchesse de Morny.... Sau Fragrans Maxima Plena!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

De mirosit nu miroase, deci nu ar putea fi numit "fragrant". M-am uitat acum pe fotografiile doamnei Gabi: al dansei are floare mai compacta, al meu este mai zdrentuit, dar e posibil sa formulez concluzii dupa impresia ramasa in urma putinelor dati cand l-am prins inflorit sau, mai degraba, trecut. Poate ofilit. Al meu are si o zona mai inchisa la baza petalelor, dar nu asa mare si nu atat de inchisa cum au bujori Rockii. E doar un roz mai intens.

einsteinitza

Si al ei are la baza ceva culoare mai închisă. Acum tot săpând, am descoperit ca exista un fel de măceș in lumea bujorilor suffructicosa care se numește Paeonia moutan rosea . El este cel cultivat la începuturi in Europa, adus din China, si care a ajuns in multe din grădinile din Anglia si Franta. Am găsit chiar si cu cât se vindea pe la 1800!  :D poze însă am găsit doar doua, doar descrierile sunt ceva mai numeroase. Este bujorul care creste sălbatic in unele zone ale Chinei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Da, superbe desene. De vechi...eu zic sa aiba pe putin 30 de ani. Exista o tufa imensa aici si in Parcul botanic. Al meu este identic celui din parc.

einsteinitza

Unde aici? In Timișoara?
Poște intra si Gabif si ne poște spune daca tufa ei seamănă cu a ta.  Dar pozele ți se par asemănătoare? Anul viitor poate faci poze macar la cel din parc daca nu ajungi la grădina, cu florile. Poate de fapt voi aveți specia, cel de la care au început hibridizarile..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

M-am uitat si eu pe HMF si sigur al meu este Duchesse de Morny . Si din cat am reusit sa vad in pozele Zamfirei si ea are aceeasi tufa . Acum in legatura cu mirosul , al meu miroase foarte tare , se umple curtea de miros , iar florile au o culoare mai inchisa la baza petalelor, frunzele au o culoare verde prafuit. Multumesc Es, ai mai rezolvat un mister  :yrk
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Penelopa

Nu cred ca e vorba de Timisoara, ca Zamfira spunea ceva de ... "nordul tarii"  +rsp
Oricum, se pare ca bujorul asta vechi este o comoara in gradina omului, indifferent in ce zona geografica a tarii ar fi gradina  :)
Eu te cred, Zamfira, ca din locul din care ai mutat bujorul a iesit  pui, fiindca asa am patit si eu cu un bujor ierbos, deosebit, de culoare roz cu putin crem. Chiar m-am bucurat ca a lasat urnas, fiind singura tufa de acest fel pe care o aveam.
Imi place mult trandafirul acela galben, cu multi boboci. Poate prin august am sa te rog si eu de cativa butasi sa-i pun sub pet-uri. Multumesc anticipat! ;)

zamfira

Da, dau butasi cu mare drag. Astept adresa prin mp si va rog sa imi aduceti aminte pe la inceputul lui august sa recoltez butasii si sa ii trimit.

Es, m-as bucura sa fie un "maces" al bujorilor. Atunci as avea mai mult curaj sa incerc inmultirea prin butasire pentru ca ar insemna ca nu iau ramuri din altoi. Desi nu mi-a reusit butasirea, eu nu renunt, cred ca am facut eu niste greseli, trebuie sa iau butasi in august, nu in februarie.

gabif1966

Zamfira , eu am reusit prin culcarea unei crengute bazale, i-am razuit putin tulpina lemnoasa si am ingropat-o superficial pe o lungime de vreo 15-20 cm, am fixat-o cu o sarma indoita sub forma de U , iar dupa 1 an a  dat radacini. Acum am taiat-o de la mama si am plantat-o in gradina. Probabil ca sa fi putut sa o las pana la toamna si ar fi avut radacini mai mari , dar sper sa fie OK.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

zamfira

O, deci ati marcotat-o! Foarte utila informatie! Daca merge prin macotare, atunci trebuie sa mearga si prin butasire, deci o sa le incerc pe amandoua. Multumesc frumos!

einsteinitza

Si mie mi- ar plăcea, cel puțin ca idee, sa fie " Măceșul " bujorilor arbustivi. Îmi plac chestiile astea.
Gabi, ma bucur ca am fost de ajutor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro