Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Gentiana ,acuma nu fi si tu asa sigura de guesti ! Mai lasa-ma sa cred ca am si admiratori !
Sa incept deci sa pregatesc "scena"?

gentiana

Musai!
Si auditoriul
Ok..........sa mai aduc admiratori?
Pana una alta ai un admirator in barbatul meu

penelopa

Gagici, nu mizaţi pe vocea mea!  Nu le am deloc cu "cântatul"!  ;D ... doar cu dansatul, dar niciodată după cum îmi cântă alţii! ;)

gentiana

E GRUP INSTRUMENTAL !
Nici eu nu le am cu vocea
Pai de aia te-am si ales ,pt talentul tau de cantat la "oase! >:D

gentiana

Ceva permutari,combinari si aranjamente p-acilea?
Coana aproprietara e dusa cu sorcova prin sat
Am batut frumos la usa si anunt ca am venit cu cadouri(sau plocoane)..........iaca cu Pene
Primim ceva sau ne lom talpasita spre meleaguri mai calde? ;)
Oricum sa stii ca am vernit la repetitii,am incercat butoaiele
Problema e cu oasele ca a zbughit-o "materialul didactic" sa se parleasca la soarele beduin
Acu sezi si cugeta ce ne facem

Rux

Iaca primiti !  Sper sa va placa.

Nu am vazut plocoanele .....cu care te laudai !

Butoaiele le putem incerca mai spre primavara ,daca sint "acordate " si gata de spectacol ! ;D

Eu nu cant la " materialul didactic"   ;D va las pe voi ,ca sigur va pricepeti mai bine .

Si da ,am mai facut permutari  si  mutari .. la primavara poze !

Mihai


penelopa

Rux, esti sigura ca nu mi-ai furat trandafirul de la Mihai? >:D

myosotis

Quote from: gentiana on January 07, 2011, 10:53:27 AM
Es gresit,butoaiele sunt la Rux ,deci la ea mergem(sunt cele mai greu de carat)
"Materialul didactic" vine singur,fluturam anumite plante si sa vezi cum da fuga(nu ca "oasele" n-ar cantari un kintal dar sunt "deplasabile")
Acu sa spuna repede si Pene cum si ce
Rux ,stai linistita ca pot sa-ti nominalizez guestii
Crapa de curiozitate ,dar n-au curajul sa-si foloseasca nickul sau sa se inscrie
Oricum or sa faca candva aluzie
Faci ce faci si scapi de vizite  >:D Suntem mai aproape de tine, decat de Rux  ;)

einsteinitza

Nu  mai inteleg, deci mergem la Gentiana????Perfect, avem ce vedea acolo
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Nu stiu, dar vin si eu! ???
Se pare ca fac parte din formatie. ;D

Rux

Hihihi... sa va explic...
Gentiana zice ca formatia se "stringe" la mine ...iar restul vor la Gentiana. Ea nu ! Mutam  butoaiele la jumatatea drumului ,pana la urma ...

Pene ,stai linistita ,portia ta este pusa departe . Mihai ,eu ,Es ,nu ramai fara  ....ca esti descurcareata ..

penelopa


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

A mea e ardeleneasca!........ ;D
Bravo Myo........vrei sa o pui pe Rux  sa mute ditamai butoiele
Inseamna ca vrei sa o ajuti sa le urce la deal macar pan' la Sibiu ca de acolo o iau singure la vale pe Valea Oltului(si nu ma refer la strada cu acest nume)
La mine in curte nu se poate canta ca am deja corul matelor libere  si corul potailor acompaniat de caini
Unde credeti voi ca mai incape inca o formatie?
(sa nu mai vorbim de trupa de circ"Veveritele Hoate")

Claudiu

Rux tie care iti place sa tot permuti gradina poate te intereseaza niste discutii legate de containere. Asta le poti muta si zilnic daca ai chef. Vrobesc prostii le poti muta si din ora in ora.  ;D
Glumesc dar e o introducere la o alta idee de garden. Asta daca ai nevoie de vanzoleala prin gardina si dca ideea va pare atractiva.  ;D

Containere din hypertufa. Hypertufa este un amestec fcaut din turba, perlit si ciment. Perlitul face ca vasul sa fie usor. Turba ii va da in final dupa spalare un aspect poros si de vechi.
Prin experimentari se pot obtine vase intersante de la ocntainere simple pana la modele mai complicate. Cred ca multi au vazut prin reviste containere dupa care le-a lasat gura apa - daca se poate asa ceva. Unele nu-s greu de realizat si chiar ieftine comparativ daca ar trebui cumparate.
La vasele mari ar trebui ceva armatura.

O idee

http://www.ulrikawiss.pp.se/hypertufa/

Daca aveti diverse forme de plastic ce va pla se pot copia. Plasticul nu rezista mult afara. Hypertufa da.

Un film

http://www.youtube.com/watch?v=RcRJ2XbPA3I

acesta e un fil mai mult introductiv. Plimbandu-va pe youtube dupa "hypertufa" gasiti multe mai intersante.

Aici

http://www.youtube.com/watch?v=aaFqJ5XViKA&feature=related

vedeti ca trebui lasat sa se intareasca la umbra. Il pune in punga pentru a nu evapora repede apa. Cu cat e mai lenta solidificarea cu atat mai tare va fi vasul. Lenta - vreo doua trei zile. Nu o luna.  :D

In functie de mana, imaginatie/inspiratie si eventuale "matrite" va puteti distra cu containerele astea:

http://www.google.com/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=s&hl=en&q=hypertufa&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1366&bih=587

Doamnelor aveti grija sacii de ciement sunt grei. Dar nimeni nu va pune sa lucrati cu sacul sau sa-l ridicati cu totul. Nu raspund daca nu respectai reguliloe de protectia muncii.



gentiana

Eu din toata povestea vreau  doar turba.........aia de de poate pune pe foc
Miroase superb fumul de la focul de turba

Claudiu

Rux, era sa uit   :D Bancuta pentru tine. Model simplu dar cu textura placuta, de vara.   ;D




einsteinitza

Urzicuta aia oare rezista iarna afara? Ca arata foarte frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Nu cred ca rezista. E coleus. Dar se pot tin cateva explare in casa se poate butasi si avea plantute noi de plantat in fiecare an.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Es ,nu rezista la noi urzicuta .Am lasat eu in gradina (experimental) dar a inghetat.

Claudiu

Poti cumpara in fiecara primavara de la nurserii. Doar trebuie sa traiasca toata lumea. Ce ne-am face daca totul ar fi homemade ... ?    :D
Poti comanda sa fie si plantate   ;D
Ba chiar poti face si un contract sa fie ingrijite saptamnal ... sau zilnic  >:D

einsteinitza

Si eu imi pun mainile pe piept si....... ::) ::) ::) Eu la ce bun???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro