Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

Pai da da cine are muma de gradina ..tu Es lasa ca sunt numai frumuseti ..sa ne traiasaca sa le aratam ca sunt foarte frumoase .. si sa fim noi sanatoase ca sa le ingrijim ..aici e mai naspa .. +ham +ham

paunita

Gradini ca a ta  Rux , ca a lui Es , ca a Daliei , a Carinei  si lista e foarte lunga , m-au motivat sa ma inscriu pe forum . Sunteti gradinari  pasionati si priceputi . am ce invata de la voi .

Rux

Desi  plina de greseli de plantare  (datorate nestiintei la data respectiva), acum nu mai sint dispusa sa mut nimic ( in ciuda numelui gradinii mele).
Sint in plin proces de corectare , prin plantarea  altor plante  ce urmeaza sa-si gaseasca locul acolo.
Mie imi place cum arata si asta este suficient . Restul este bonus.


paunita

Si mie imi place cum arata tufele si boltele pline de trandafiri , ar fi si pacat sa-i mai muti acum .Despre greseli stii doar tu , eu nu am vazut  nimic gresit , dimpotriva , as vrea sa am si eu asa tufe de trandafiri .

anasstasia

Ce-i la tine in curte e exact pe gustul meu! Foarte bine arata! +apl

Rux

Va mai amintiti scarile acelea ce le-am postat  in primavara la "clematite "?
Ei bine asa arata de-o parte si de alta . Desi par inghesuiti  nu-s . Am vrut sa cuprind cit mai mult in poza.
Greseli? ehehe, sint ,dar asa dupa  cum ziceti  pare ca nu le vedeti .
Mai incap clematite si un trandafir urcator (de data asta )
Mersi de aprecieri .

Dalia

Rux, privelistea incanta ochiul!  ;;)

Cat despre greseli, fiecare le are pe-ale lui. Nu stiu zau cine scapa.  :D Eu am facut o noua zona de gradina, cu trandafiri vechi, mesteceni, liliac si alte "bazaconii". Totul este proaspat plantat. Mi-e si frica sa ma gandesc la rezultat.  =)) E foarte greu sa vezi in viitor cand lucrezi cu multe plante tinere.

einsteinitza

Ei, ce splendid arata, si tu te plangi!
Si eu am zone in renovare, nu numaqi din nestiinta ci pentru ca gusturile se sqchimba in timp, acum imi plac gradinile mai salbatice =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

La mine in gradina este o gradina botanica,dar asa imi place mie,mai salbatic si liber la dezvoltare,fara o prea mare interventie in gradina( doar la curatat de buruieni si curatenie generala)

Rux

Alte scari ,alte incercari .
Clematitele au doar boboci. Astept sa infloreasca si levanitica .

claude

M-ai innebunit cu scarile tale, la mine totul e in panta, de nma apuc sa fac scari nu termin in veci  :D  Le-as face, ca arata superb la tine, e un vis, dar nu mai pot  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Claude,acuma ,dupa atata timp ,consider ca terenul in panta mi-a oferit o mare oportunitate. Nu am terminat  de amenajat  gradina ,asa ca mai am cu ce sa ma "joc".
O parte din "scari " sint ,simplu,sapate in pamant. Altele sint mai "elaborate"si "elevate" ,dupa cum ai vazut la postarea de la  "clematite" .

Gradina mea este una"  salbatica "plina de culoare  si de de miresme(inca nu suficiente !!)  ,nu ordonata ...adaptata pantei , iar mie imi  place la nebunie . Asta si conteza ,nu?
Multumesc de aprecieri.

einsteinitza

Da, foarte frumos. Asa e, si pentru mine un teren care nu e drept ca in palma e mai interesant, parca ofera mai multe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


Rux

 +hug

Destul de firav ,dar "merge" inainte.  Burgundy Ice


Carina

Ce poze frumoase, zici ca-s picturi  +apl
Imi plac mult combinatiile de plante, mai ales cea cu lupin si trandafiri rosii e foarte reusita

einsteinitza

Foarte frumos, o vegetatie luxurianta inflorita!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Multumesc  de aprecieri.
Dar si eu am la ce ma uita si aprecia la cei de pe aici .  +apl

"Dansa" este cam suava ,dar mie imi place. Miros discret .

flordel


Rux


Dalia

Parca e un manunchi de garofite.  ;;) Cine este frumusica?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Dalia,eram sigura ca cineva o sa ma intrebe si eu nu o sa stiu sa raspund.  >:(
Este printre primii trandafiri din gradina mea,daca-ti aduci aminte ,ce-i din "pacea de ea Bucuresti "
Nu  stiu cine este ,nu am facut sapaturi ,nu am timp si nu ma preocupa neaparat ,dar parca nu m-ar deranja daca as afla. =)) Contra butasi .