Murul

Started by einsteinitza, August 05, 2010, 09:18:44 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Merita  un asemenea mur, ase intinde ca vita de vie, se umple de fructe mari si dulci, chiar daca murele sunt fructe lipsite de parfum, astea sunt o varietate parca mai aromata.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cred că şi Murul meu obţinut din 2 beşişoare puse la prins astă toamnă, este din ăsta.
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/18415044
Deocamdată e foarte mic dar îmi spunea colega care mi-a dat butaşii (i-am prins ca pe viţa de vie, muşuroiţi) se fac foarte mari şi că am făcut bine că i-am pus lângă gard. Am 2, unul şi mai care a crescut mai greu deoarece am pus butaşul la prins cu fundu'n sus.  ;D
La anul poate va ajunge ca al tău, să simt şi eu ce mure mănânc.

riana

am si eu o plantuta care anul acesta a facut cateva mure. sunt foarte bune la gust , dar planta are tepi. cred ca nu este de gradina

sicamin

Probabil ca tu ai un mur cu tepi  :D ,ca este si fara tepi .

riana

da este cu tepi. in toamna vreau sa-mi iau unul fara tepi

paraschivvvv

Tratamentul murului fara tepi este diferit fata de cel cu tepi sau popular salbatic;se scurteaza ramurile batrane caci rodeste pe ramuri tinere;la fel si cu uscaturile;lungimea corzilor la mazim 2 m

einsteinitza

Un mur fara tepi, o singura tufa, impresionanta.
 
Din pacate, nu e al meu, dar e impresionant. :o :o :o +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Chiar impresionanta e tufa aia! :o

gabi_gabriella

Ce fain e !!! si cate mure!!!!!
Oare se face si al meu macar pe sfert ?!?!?  ???
L-am luat acum 2 ani, anul trecut a crescut putin si ce a crescut a inghetat in iarna . Anul asta a dat un singur lastar , dar are vreo 6-7 m . I-am rupt varful (ca la trandafiri ) sa nu se mai lungeasca, si sa se "coaca " , sper ca n-am gresit  .

einsteinitza

Acela e tuns scurt in fiecare  primavara, iar murele sunt imense, dar nu foarte dulci, medii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Murul fara spini se scurteaza primavara la maxim 2 m lungime a ramurilor din anul precedent suprimandu-se uscaturile si corzile anemice

einsteinitza

Asa vom face.Sa vedem cum se dezvolta in continuare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi al meu este foarte mic, obţinut din butaş pus la înrădăcinat toamna trecută. Sunt sigură că tot aşa va fi şi murul meu peste vreo 2-3 ani.
M-ar interesa dacă peste iarnă trebuie protejat în vreun fel. ???

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Mi-am luat si eu in primavara un mur fara spini care a crescut 5-6 cm de atunci. Are vreo 6-7 frunze verzi, nici nu creste, nici nu moare. O sa treaca iarna? De ce n-a crescut? Nu e chiar in plin soare, dar primeste totusi cateva ore pe zi. L-am cam udat ( daca tot nu crestea , macar  apa sa aiba), dar nu a suferit prea mult de la apa prea multa pentru ca e verde. Dar nu creste! Ce are? ???

einsteinitza

Da-i timp, o sa creasca, murul  foarte luptator. In cativa ani o sa se umpl d fruct, nu o sa mai stii ce sa faci cu ele, atata o sa ai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cam asa vei obtine ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

In poza ta e o singura radacina de mur sau mai multe una langa alta? Murul drajoneaza ca si zmeura?

einsteinitza

 una singura. Face lastari foarte lungi, de cativa metri, trebuie mereu sustinut pe un gard sau o arcada. Ajunge urias.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

sa ajunga odata ca loc are!

einsteinitza

Nu fii nerabdatoare =))
Pana la urma nici nu ai de ce. Dupa mine murele nu sunt niste fructe prea grozave. Nu au nici o aroma, de nici un fel. Sunt doar zemoase si atat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Da, dar mie trebuie sa-mi ascunda vederii haznaua!

einsteinitza

Nu mergea cu niste lonicera?
Ca avea si miros................
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Ionicera se catara pe ea, murul este cu 10 m in fata. Si si ionicera este inca tanara, din primavara. Nu ca ar fi cat murul de mica, dar inca n-are flori.

paraschivvvv

Murul are foarte multe indicatii de tratament si este plin de :antioxidanti,vitamina C si aspirina naturala;este foarte benefic pentru sanatatea ochilor;si frunzele de mur se folosesc la ceai contra diareii si tonic al stomacuilui