Idei pentru gadina

Started by sicamin, August 25, 2010, 09:09:09 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Am inceput sa fac amenajarea gradinei din fata casei si as dori si de la voi o idee ,cam cum sa amenajez spatiul.
De la caminele de A.C. am 7m pe 3m latime iar dupa casa 12m pe 2,5m. Soare au ,ca sant spre sud ,iar portiunea dupa casa ,doar dimineata.




penelopa

Sica, mai întâi, trebuie amenajată "gadina" cu "gradina:D (ţi-a fost foame .... de idei?? ;D).
Apoi, spune-ne  cum ai vrea tu să arate cele două fâşii de grădini (mai aerisite, mai aglomerate), dacă ai prevăzut şi cela alei de trecere sau "paşi" printre plante şi, binenţeles, ce  ţi-ai dori să plantezi pe acolo.
Poate ne-ar trebui şi nişte poze de ansamblu (ca nişte schiţe)  ca să ne putem da cu părerea. ;)

Mihai

Ai vedere din casa la portiunile din fotografii?

gomez99

fara bordura pe linga casa?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

sicamin

Pene ,eu as vrea cat mai aerisita ,ca destul vecina (cea cu tartacutele  ;D ) are plante pana peste gardul meu. Momentan asa va ramane gardul dintre noi (eu si vecina). Zona aceia este pe laterala garajului si a centralei termice,dar se vede din strada principala. Am sa fac mai tarziu niste poze sa arat,ca acu e musai sa plec   +ham
Mihai ,nu am vedere din casa ,ca e pe partea garajului si geamurile sant la 1,5 m pe toata portiunea,si numai la parter ,ca la etaj nu am geamuri pe partea aceia.
Gomez ,da voi pune dale pe portiunea de langa casa,in zona aceia 60 cm,ca am zona cu multe conducte  ,iar in rest pavele ,inclusiv intrarea in garaj

flordel

Draga Sica, eu acum am dat peste post-ul tau, vad ca-i mai vechi si probabil ai si plantat ceva.
Dupa mine, eu as pune pe langa gard arbusti, stiu c-ai zis mai aerisit, dar nu cred ca e bine s-o vezi pe vecina tot timpul.
As incepe cu iasomie batuta care este si frumoasa, creste repede si miroase superb (cate vrei tu), as mai pune macar o tufa de liliac tot pentru flori frumoase si miros si de asemeni as mai inghesui si ceva cu colorit frumos de toamna de exemplu Cornus alba sibirica sau macar o vita de vie canadiana.
Arbustii nu trebuie neaparat sa fie plantati unul langa altul si de altfel nici la intervale egale. In fata lor as veni cu cateva plante perene, ba un trandafir, ba un iris, ce-ti place tie + cateva plante anuale de exemplu craite, etc. Daca reusesti sa le plantezi in scara ar fi perfect.
Si as mai pune si un Miscanthus Sinensis ca ma dau in vant dupa el.

Pufa

Cine ma ajuta si pe mine sa scap de vita de vie canadiana? ;D
Nu stiu cum sa mai scap de ea, orice sfat imi este de folos.

sicamin

Flordel ,am plantat pe o lungime de 7m si latime 2m ,bulboase (crocusi,narcise,zambile si lalele) ,in zona aceia.Mai am 2 m pana la gard unde nu am plantat nimic inca.Am lasat totul as ca au intervenit alte probleme mai urgente si neprevazute. Doar de saptamana viitoare mai ma ocup de gradina.Acum imi vin instalatorii sa-mi inalte conducta de la fantana  (la cea forata in gradina),ca am mai adus pamant de gradina si dupa aceia sa-l nivelez. Poate incep si mesterii gardul ca abia astept ,sa termin cu musafirii "nepoftiti' (hotii)  +ham.
Multumesc mult ,si in curand voi cere sfaturi si cu "rocaria" mea ,pe care am gandit-o pe langa 2 laterale a terasei (taluz).
http://s811.photobucket.com/albums/zz35/minescun/flori%202010/familie/casa%20mea/?action=view&current=P2110238.jpg
Si despre zona asta ceream pareri .
http://s811.photobucket.com/albums/zz35/minescun/flori%202010/?action=view&current=P1010822.jpg

flordel

Draga Sica,
Am vrut sa-ti raspund de ieri, dar n-am stiut cum s-o pun sa nu te dezamgesc. Chestia cu plantele bulboase de primavara sta cam asa: vei avea o mare de flori la primavara care vor fi foarte frumoase, dar dupa aceea se vor ofili inclusiv frunzele. De aceea se recomanda sa se planteze intercalat cu alte plante perene nebulboase.
Iar in ceea ce priveste rocaria, ce intelegi tu? O mare de pietre cu ceva pamant si plante rezistente la seceta? Eu as face mai degraba niste straturi inaltate in trepte, umplute cu pamant si cu plante din astea obisnuite, nu din acelea pentru sol secetos.
Eu personal fug de bulboasele astea de primavara si din alt motiv. Nu mai pot sapa gradina din vreme ca nu mai stiu pe unde sunt, si asa mi-e greu sa-mi aduc aminte pe unde sunt crinii si alium.

Iar pentru Pufa, nu stiu ce sa spun cu vita asta. Doar prin smulgere repetata scapi de ea, alta metoda nu stiu. Dar este foarte frumoasa toamna, se face stacojie la culoare. Eu am in curte si cum vad ca-si face de cap, poc ii dau si eu in cap.

gentiana

Si eu am o zona mare cu bulboase(lalele ,narcise ,zambile,candelabrii) dar am avut grija sa le pun intre copaci ca repere
Crinii si lilium sunt intr-o linie langa iriSI
Vara in zona aia cresc plante anuale care se insamanteaza singure gen caldaruse,barba imparatului si alte d-astea
Pe o margine pun dalii si pe alta gladiole
Floradel are dreptate in privinta stancariei,e cam cad la tine ca sa mearga
Poti incerca sa faci o gradina cu cactusi,daca vrei (cactusi hardy sau cactusi obiosnuiti si ii muti in fiecare primavara si toamna  sau ii ingropi cu ghivece cu tot)
Io una o fericeam pe vecina cu niste trandafiri de tip caratita si cu spini cat mai mari si terminam balciu

einsteinitza

Flordel are dreptate, si mai apare si o alta problema.Daca nu ai ceva perene care sa infrunzeasca imediat dupa ele, vor aparea buruienile. Pentru ca tu nu vrei sa tai frunzele pana nu se usuca de tot, la bulboase, frunzele de la perene ascund toata treaba.Deci, eu zic sa te gandesti si la niste perene de incredere, printre bulbi.
Sa dtii ca de sapat se poate, la nivel de dat cu sapaliga, nu sapatura adanca, pentru ca ai totusi un spatiu in inaltime pana la bulbi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Eu in zona cu bulboase am intercalat intre bulbi, aster pitic .Toata vara e frumos , verde, are o forma frumoasa si toamna e minunat inflorit
In alta zona  cu bulbi, seaman si flori anuale si mai sunt pe acolo , caldaruse , si alte cele ce mai ies singure

sicamin

Am lasat si eu loc pentru plante anuale .Vad eu la primavara cam pe unde si pun rasaduri. Acuma am pus bulbii deja ,dar peste vreo 2-3 ani sigur ii voi muta  :D