Butasi inradacinati intr-un timp mai scurt

Started by Loredana06, May 03, 2007, 08:58:31 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06

Am jumulit un ficus vechi de lastari semi-lemnificati. Am facut toaleta de primavara si la hoya, kalanchoe, syngornium si alte plante care se pot inmulti prin butasi pusi in apa. Avand mai multe fire din fiecare am facut un mic experiment. Am impartit in 2 firele din fiecare tip de planta care am vrut s-o inmultesc. O jumatate le-am trantit normal in borcane cu apa. Cealalta jumatate le-am trantit in vaze opace in care am pus cateva cubulete de burete, cat sa stea pe langa butasi, dar nu sa-i sufoce. Nu stiu sigur care e explicatia, dar lastarii din vaze au facut radacini zdravene in ca. 1/2 din timp fata de celalalte.

simona2

Buretele le-a ajutat sa pastreze umiditatea.....dar pana acum nu mai auzisem de metoda asta.

cara


simona2

Asteptam sa ne detalieze cum e treaba cu buretele .

cara


penelopa

Daca asa se cheama buretele care se foloseste acum la aranjamentele florale,  pleurotus sa fie!
Eu am primit anul asta cateva astfel de aranjamente dar,  intr-un final (ce-i drept,  mai indelungat),  s-au innegrit  si putrezit toti lastarii de plante. Doar o crenguta de cittisus (de gradina) a facut frunzulite si  2-3 bobocei nu insa si radacini. L-am infipt si eu in gradina si-l tot ud ca poate ... se prinde.

Loredana06

Nu ma luati cu pleurotusu lu peshte... Lasati ciupercile la alt subiect. Ma refer la bucatele de burete ordinar de saltea, de tapitat etc

gabriela jalba

Cealalta jumatate le-am trantit in vaze opace in care am pus cateva cubulete de burete, cat sa stea pe langa butasi, dar nu sa-i sufoce. Nu stiu sigur care e explicatia, dar lastarii din vaze au facut radacini zdravene in ca. 1/2 din timp fata de celalalte.
   Lore,dar ai pus apa pe buretii aia,nu? Ia de explica tu amanuntit !!! Pare interesant!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Sigur ca am pus apa peste. Plus la o vaza zdravana un varf de cutit de zahar si 2 picaturi otet de miere cu mere. Chiar vreti sa va zic acum toate secretele? ;D :D ;D

simona2

Pai crezi ca arunci pastila si fugi !?  :-* Invata-ne tot ce stii .

gabriela jalba

Ori zici,ori iti trimitem sa inradacinezi tot ce avem!!!..si sa le trimiti si inapoi ,gata crescute!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Gata, trimiteti. Oricum imi trebuie material de sera ;D