Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Ficus  (Read 6184 times)
Loredana06
Guest
« on: May 05, 2007, 11:30:42 AM »

Mai am 5 varfuri de ficus simplu puse la inmultit. In apa cu burete. Dupa 4 saptamani dau acum abia mustati. Abia astept sa le pun in ghiveci.
anaco
Guest
« Reply #1 on: May 05, 2007, 01:30:56 PM »

Mai am 5 varfuri de ficus simplu puse la inmultit. In apa cu burete. Dupa 4 saptamani dau acum abia mustati. Abia astept sa le pun in ghiveci.

Ce super e ficusul asta al tau panaşat... !!! Nu mai ai nici un moţ de tuns pentru inmulţit?  Roll Eyes
Loredana06
Guest
« Reply #2 on: May 05, 2007, 01:33:26 PM »

Momentan nu, dar te notez pe lista. Pe asta "vargat" vreau sa-l cresc cu coroana. In martie la anu ii tai varful. Ce zici, mai rezisti pana atunci?
anaco
Guest
« Reply #3 on: May 05, 2007, 01:59:35 PM »

Momentan nu, dar te notez pe lista. Pe asta "vargat" vreau sa-l cresc cu coroana. In martie la anu ii tai varful. Ce zici, mai rezisti pana atunci?

Sper sa rezist.... multumesc mult! Kiss Mi s-au scurs ochii dupa el de mult...ca l-am vazut pe la Mall...
Loredana06
Guest
« Reply #4 on: May 05, 2007, 02:01:54 PM »

Are cam 1 m inaltime. Acum e cam tarziu sa ma bag cu foarfeca in el si nu pot sa-ti trimit doar un mugure, nu? Sa mai creasca putzintel, sa-ti trimit ceva frumos, ok? Wink
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #5 on: May 06, 2007, 08:33:49 AM »

nr.2 pe lista e al meu? ( 2008,2009...cind o fi!!! )

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Ninutz
Roza

« Reply #6 on: May 06, 2007, 02:54:08 PM »

Se pare ca am si eu un ficus.........benjamin cica ii spune. I-am facut o poza sa-l vedeti si voi sa-mi spuneti parerile.
Dar nu stiu nimic despre el in afara de faptul ca nu-i plac temperaturile mai scazute de 15 grade C ( altfel ii cad frunzele ) si ca ii place sa fie pulverizat cu apa. Voiam sa-i schimb ghiveciul si pamantul dar ma tem sa nu-l afecteze. De altfel nu stiu nici cum se poate inmulti. Ma poate ajuta cineva??

[attachment deleted by admin]

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin

"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika
Loredana06
Guest
« Reply #7 on: May 06, 2007, 09:54:07 PM »

Lista e deschisa. In acest moment are doar un varf, asa ca v-a trebui sa lastareasca pe laterale, ca sa am pui de dat, ca altfel ....sa vezi ce-i fac Angry
penelopa
Guest
« Reply #8 on: May 07, 2007, 08:34:31 AM »

Asaaa .... s-o luam ... la rand:

Lore,  de ce spui ca e tarziu sa tai acum ficusul ala? Fiindca abia l-ai taiat sau nu e  perioada buna? Nu de altceva dar,  am si eu unul si ... tocmai i-am retezat varful si l-am pus in apa. Eu stiu ca orice fel de fiscus se poate inmulti si prin butasi pusi in apa la inradacinat

Larisa,  eu am 2 ficusi benjamin (unul cu frunze verzi si altul cu frunze  bicolore) si pe amandoi i-am obtinut din varfurile taiate (in urma cu 5-6 ani)  din copaceii sefului cel mare (binenteles,  fara sa ma vada cineva). I-am tinut in apa pana au facut radacini si acum,  cel verde este  de 1,5 m iar cel bicolor (crem + verde) mai mic fiindca are o crestere destul de .... inceata.
Ficusii nu sunt  pretentiosi.  Intr-adevar,  nu le place frigul si aerul uscat.  Vara,  eu ii scot afara si ei se refac frumos dupa iarna in care le cam pica frunzele (orice am incercat,  tot pierde iarna frunze. Si cred ca,  cel mai mult ii afecteaza aerul uscat. Iarna asta am fot mai  atenta si i-am pulverizat mai des asa ca,  a u pierdut mai putine frunze).
Si poti sa-l muti in alt ghiveci mai mare,  fara probleme. Eu tocmai am facut aceasta operatiune cu cel verde (in pamant universal pentru flori) si am vazut ca-i place. Cand se incalzeste bine afara,  ii scot din nou.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #9 on: May 07, 2007, 09:13:08 AM »

Asa-i cum zice Penelopa: se prind din butasi.

Loredana06
Guest
« Reply #10 on: May 07, 2007, 11:38:01 AM »

Pene, ficusul din poza e diferit de cel pe care l-am taiat. Cel bicolor sau cum frass il cheama are abia 70 cm. Ficusul elastica pe care l-am taiat era de 2 m si crescuse ca dracu, in toate partile, ramurile ii atarnau aiurea si ma saturasem de el. Nu l-am crescut eu de pui si de la cine l-am primit, nu a stiut sa se ocupe de el. Din 7 butasi pusi in apa de peste 1 luna, au murit 2. Cei ramasi para da "mustati". Sper sa se prinda.
penelopa
Guest
« Reply #11 on: May 07, 2007, 03:08:02 PM »

Daca e vorba de Ficus elastica simplu.... se vor prinde. Ca un truc,  strange frunzele fiecarui butas si leaga-le usor in jurul tulpinii,  astfel se  reduce suprafata de  evaporare a apei,  prin frunze,  grabind inradacinarea.
Loredana06
Guest
« Reply #12 on: May 07, 2007, 03:17:35 PM »

Mersi. Incerc.
Ninutz
Roza

« Reply #13 on: May 07, 2007, 03:57:45 PM »

Multumesc Pene pentru sfaturi..........ma apuc de treaba. Dupa ce am facut-o lata cu begonia mea, imi era oarecum frica sa nu gresec iar. Ce bine ca sunteti aici cand are omu' nevoie. Pupici.

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin

"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika
Loredana06
Guest
« Reply #14 on: May 07, 2007, 04:25:35 PM »

Ca bine zici!
Mersi Pene din tot sufletul de invitatia....stii tu care! Wink
penelopa
Guest
« Reply #15 on: May 09, 2007, 07:48:13 AM »

N-aveti  de ce sa-mi multumiti ca tare ma mai umflu in PENE cand stiu si eu ceva despre plante.
Pe tine Lore te-am "mirosit" imediat ca  suferi de aceeasi boala ca a mea!

Ninutz,  mi-am adus aminte de inca un truc pentru  butasii care contin latex cum sunt si cei de ficus: dupa ce ii tai,  ii pui in apa calduta si-i lasi cateva minute pana se opreste latexul. Dupa aceea ii pui in vasul cu apa curata la inradacinat
(latexul intarzie si chiar impiedica inradacinare).
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #16 on: May 09, 2007, 07:55:36 AM »

Eu stiu de dat un pic cu flacara de la bricheta sau chibrit,atit lastarul,cit si rana ramasa.Nu e bine sa lasi sa se scurga latexul.Planta sufera dupa seva pierduta.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #17 on: May 09, 2007, 08:31:38 AM »

Nu ,Aricica,nu o streseaza,ca nu dai cu flacara pe planta!!!  numai pe boaba de latex. Planta stie ce vrei sa-i faci. Nu glumesc !!! Sint studii facute cu plante si reactiile lor la intentia actiunii omului asupra lor.In urma cu ceva mai mult timp ,am avut sansa de a lucra cu dna. Marioara Godeanu( sub aripa ei ) la niste experimente. La "salonul de Inventica " care a avut loc la Iasi in unul din acei ani,Dna.Godeanu,m-a rugat sa-i sustin o lucrare pe aceasta tema (era plecata din tara) . Lucrarea dumneaei a luat o medalie de aur.
........plantele simt si ne simt,mai mult decit credeti!!!!

Loredana06
Guest
« Reply #18 on: May 09, 2007, 08:34:21 AM »

Pene, boala noastra nu doar ca e incurabila, e si molipsitoare. Pana si fiu-meu (13 ani) o mai lasat jocurile balta (din cand in cand) ca sa-mi caute exemplare deosebite pe net. Grin

Si ca sa ramana totusi la subiect: eu vazut intr-una carte de specialitate una bucata procedeu interesant de inmultire ficus elastica:

Cu o lama foarte ascutita se taie jos o frunza cu o bucatica de petiol (musai primavara). Se lasa cateva ore sa se usuce seva, dupa care se planteaza intr-un amestec de turba si nisip in parti egale. Se fixeaza usor cu un betisor. Se tine cca. 8 saptamani in penumbra la 24 grade C si se uda pana prinde radacini.

Ficus pumila se inmulteste prin marcotaj in timpul perioadei de vegetatie.

Ficus benjamina se inmulteste prin butasi de 10-15 cm lungime, prelevati din varful ramurilor.
(Sursa:Plante de apartament, Editura All)
cara
Moderator

Brasov

« Reply #19 on: June 14, 2007, 09:37:55 AM »

deci m-am hotarat totusi sa tai ficusul elastica!
am priceput cum e cu tinutul in apa calda a butasului, cu flambarea. ar ce fac cu planta mama? pe taiatura ei ce pun?
veniti repede cu solutii ca vreau sa il tai azi!  Grin

Loredana06
Guest
« Reply #20 on: June 14, 2007, 09:44:10 AM »

Daca tot e sezonul, pune praf de carbune!
cara
Moderator

Brasov

« Reply #21 on: June 14, 2007, 09:57:43 AM »

de unde? ard un lemn? serios vorbesc, nu stiu... :-[

Loredana06
Guest
« Reply #22 on: June 14, 2007, 10:04:03 AM »

Nu arzi nimic. Tu cand iesi la gratar, pe ce faci focul?  Grin Cheesy Wink Nu cu carbune? Grin
Pui un pic de praf d-ala negru, ca cicatrizeaza.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #23 on: June 14, 2007, 11:01:13 AM »

O alta solutie :pui ceara fierbinte ,cu o luminare!! nu ai vazut la alea de la florarie?? (de flori ,ziceam? )

floare mica
Roza

« Reply #24 on: June 14, 2007, 11:38:11 AM »

deci m-am hotarat totusi sa tai ficusul elastica!
am priceput cum e cu tinutul in apa calda a butasului, cu flambarea. ar ce fac cu planta mama? pe taiatura ei ce pun?
veniti repede cu solutii ca vreau sa il tai azi!  Grin
anul trecut sau acu 2 ani am taiat ficusul ca se facuse prea inalt si nu avea ramificatii,am luat foarfeca de croitorie si am taiat scurt,ca sa nu se scurga latexul am luat 3 servetele de hirtie le-am umezit si le-am pus pe taietura!
uite-l cum arata acum o luna

[attachment deleted by admin]

Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to: