Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Draga valentina, vara muscatele se poarta cu plete  ;).
Mai spre toamna vom tunde....


Valentina

Sa va mai prezint fetitele mele  :) Unele cu bobocei..altele deja inflorite :-*http://valitza.sunphoto.ro/Floricelele_mele_inflorite_2

Nicol Caloian

In sfarsit primele muscate inflorite din ce-am reusit sa salvez din cele de anul trecut

Valentina

Quote from: Nicol Caloian on June 20, 2009, 03:28:30 PM
In sfarsit primele muscate inflorite din ce-am reusit sa salvez din cele de anul trecut

Sunt o frumuseteeee :-*

vickylucia

Quote from: penelopa on June 12, 2009, 08:41:24 AM
Da, Ştefana! A fost singura floare în anul acesta.
Dar şi anul trecut, deşi a fost în pământ în grădină, tufa s-a dezvoltat frumos dar a avut flori puţine.
Puţine, dar .... superbe! Merită să o avem în colecţie.

ps. Cred că s-a prins şi puiul ei dar cum am pus la prins mulţi butaşi de la toate muşcatele şi cum n-au înflorit toţi puii, nu ştiu care dintre ei este "trandafiraşul". :)
Intr-adevar este superba!Arunca si la mine,scuze .ai zis sa te trag de maneca!

penelopa

Am pus câteva  muşcate (cele mai bătrâne - 2 ani   :)) direct în grădină afară. Le merge foarte bine. S-a nimerit printre ele şi o "trandafiraş". Are acum 3 inflorescenţe:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/FGLADFSQOLECHYKJZXV

stefana

Deci aia de la mine e sau nu e "trandafiras" ?
Desi ghiveciul sta in lumina din plin pe balcon (langa rosia cherry) ramificatiile sunt cam etiolate si nici urma de bobocei. Asa incat imi vine sa tai butasi pe care sa-i inradacinez conform indicatiilor primite de la Ionut.

penelopa

Stai liniştită, e trandafiraş. E cea care a fost anul trecut în grădină.
Nici la mine cele din ghiveci nu vor să înflorească.

gabriela jalba

Cioturi de muscate ramase de pe urma distratiei cinutilor mei :
         
Ca sa-mi treaca jalea,cele scapate cauta sa ma recompenseze :        ...lipseste una la apel!!! De o vreme webshots-ul ma sicaneaza!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

                                       

Valentina

Am primit muscata aceasta,si mie una mi se pare cam neingrijita(sau poate asa este ea ca planta). Pot sa o tund sau sa ii fac ceva? Pentru ca nu are nici un boboc pe nicaieri :(

http://s242.photobucket.com/albums/ff130/kity81/Florile%20mele/?action=view&current=IMG_2439.jpg

mamaruta

Poti sa o tunzi...desi nu ti-as recomanda; este o muscata frumoasa, cu un miros deosebit. Poti sa o tunzi la toamna si sa o pastrezi intr=un loc racoros. Nu e spectaculoasa si nici nu infloreste usor, dar e deosebita prin miros....
Asa este ea ca planta, nu poti spune ca este neingrijita, mai ales daca ai primit-o cadou....

Valentina

Quote from: Mada on June 28, 2009, 11:58:16 PM
Poti sa o tunzi...desi nu ti-as recomanda; este o muscata frumoasa, cu un miros deosebit. Poti sa o tunzi la toamna si sa o pastrezi intr=un loc racoros. Nu e spectaculoasa si nici nu infloreste usor, dar e deosebita prin miros....
Asa este ea ca planta, nu poti spune ca este neingrijita, mai ales daca ai primit-o cadou....

Multumesc mult pentru raspuns,nu am primit-o,m-a costat vreo 40 de ron,si am luat-o fara sa o vad in poza,oricum mie imi este draga si de aceea intreb si eu cum sa fac sa o ingrijesc foarte bine sa-mi faca multe floricele :)

mamaruta

40 de ron? scump! Se prinde usor..... :-\

Valentina

Quote from: Mada on June 29, 2009, 01:07:35 AM
40 de ron? scump! Se prinde usor..... :-\

Acum asta e...data viitoare am sa fiu mai atenta :D

stefana

Vali, daca te intereseaza, am si eu o dantelata din asta (putin diferita, adica si mai dantelata). Cand ne mai vedem pot sa o aduc (provenienta, Myosotis :) ).

Valentina

Quote from: stefana on June 29, 2009, 11:46:53 AM
Vali, daca te intereseaza, am si eu o dantelata din asta (putin diferita, adica si mai dantelata). Cand ne mai vedem pot sa o aduc (provenienta, Myosotis :) ).

Dada..saru'mana  :-* :-*

myosotis

Quote from: stefana on June 29, 2009, 11:46:53 AM
Vali, daca te intereseaza, am si eu o dantelata din asta (putin diferita, adica si mai dantelata). Cand ne mai vedem pot sa o aduc (provenienta, Myosotis :) ).

E mult mai dantelata.
Valentina, daca nu-ti place cum arata, scurteaza ramurile. Cred ca e Pelargonium crispum. Am observat la muscata "dantelata" ca daca nu am taiat-o toamna (cum faceam de obicei), in primavara s-a umplut de flori. Sunt mici, dar ... sunt.

Valentina

Dar ele se tund toamna nu?Caci daca e asa o tund la toamna :)

myosotis

"Stiintific" - nu stiu cand... Majoritatea le scurteaza toamna, din motive de spatiu. Eu le rup de cate ori cresc aiurea. Indiferent de anotimp.

Valentina

Pai atunci am sa ma apuc sa-i fac freza :D Asa poate mi-o face si mie floricele :)

mihail

iar:
           

aAea, din prima poza au facut parasutism,is cam ciufulite,au cazut fix in bot.La anul o sa-mi iau masuri suplimentare de siguranta.Jardinierele sint prea usoare.

sicamin

Mihail eu pun cateva pietre si nisip ,pe fundul jardinierelor,asa sant mai grele si nu le rastoarna vantul.

mihail

multumesc,stiam de micutzul secret.am pus,dar totusi au zburat cu tot cu pitricele,nu poti sa-ti inchipui cit de tare bate vintul aici.In vreo 10 minute incepe furtuna,cerul este de un albastru foarte inchis...