Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

cernica

Geodezia, cu udatul - cantitativ ma refer - sunt sigura ca nu dau gres. Frunzele sunt bine si planta nu e inundata. Problema e de ce se ofilesc florile (unele inca in stadiul de boboc).

geodezia

Cernica Da de cind o ai ca eu pat asa ceva doar cind imi vin de la sieberz si dureaza perioada de acomodare dai si tu cu niste bionat in nas sau cu aktion din ala sau cum l-o chema  eu cind stropesc rosiile si castravetii de mana ce ramine dau si pe flori poate e manita .ca se poate manii nu numai din ploaie le putem manii si noi daca le uzi seara dupa o zi torida si pui apa rece peste pamintul fierbinte . udale dimineata cind pamintul este racorit si nu este cald .Baga destiul in pamint si vezi daca arde pamintul nu le uzi le lasi pina dimineata

vivi23ro

nu s a mai facut schimbul deci nu e nici o frunza la prins

geodezia

sorry o sa te tin la curent daca evolueaza la mine frunza eu am pus-o din curiozitate dein frunzele de la muscatele mele sa vad daca se face plantuta

cernica

Multumesc, Geodezia! Da, refuzul bobocilor de a inflori se manifesta la plantele cumparate de curand si care erau pline de boboci. Dar trecerea rapida a florilor inflorite (parca si usoara parlire pe marginea petalelor) se manifesta si la alte plante, mai vechi. De aceea m-am gandit ca o fi de vina caldura si poate nu le ud corect in aceste conditii. Voi folosi si bionat.

penelopa

Cernica, bionatul se foloseste mai mult foliar. Adica, stropesti frunzele cu el. Uite ca eu n-am incercat varianta asta desi am bionat in casa.
Si muscatele mele patesc la fel. Anii trecuti, se intampla sa se usuce florile la mijloc doar la muscatele puse direct in pamant, in gradina, cand le ploua.
Anul acesta, si muscatele din ghivece trec prin acelase neajuns. :( Probabil, aici, in zona Bucurestiului, sunt radiatii mai puternice si ne ard florile. ???
Muscatele mele au soare aproape toata ziua, deci, pamantul se usuca repede, asa ca, le ud mult, seara.

cernica

Multumesc pentru interventie, Penelopa! La radiatii pur si simplu nu m-am gandit. Am un flacon de BIONAT procurat recent, dar inca nu l-am folosit. Voiam sa mai caut informatii despre el.
Crezi ca e bine sa nu mai umbresc balconul si sa las muscatele in soare (dimineata pana la ora 11), dar sa le ud mai mult? Bineinteles, fara sa le inund.

penelopa

Da, Cernica, muscatele iubesc soarele. Daca au umbra, se lungesc si lastarii si frunzele dar si florile iar tufa nu mai este compacta. Le uzi cand vezi ca pamantul este uscat. Ghivecele mele stau afara si de aceea pamantul se usuca mai tare.

vernil

Imi amintesc ca muscatele au nevoie de calciu, stiu ca uneori le puneam lapte, in loc de apa. Dar foarte rar. Incercati si voi la un ghiveci, sa vedeti diferenta.

penelopa

Si daca se aduna toate ganganiile la ghiveciul cu lapte? ;D Eu am sa le pun ingrasamant special pentru muscate. S-a "simtit" de fiecare data cand le-am pus. Acum, n-am apucat sa  cumpar. Este bun "Vitaflora pentru muscati". :)

vernil

La tine s-ar putea sa vine vreun caine si sa linga laptele  :D Si daca s-ar strange ganganiile toate, ai pune flit pe ele si ai scapa de o parte din ele. Solutia mea cu laptele e pentru perioada de criza sau, daca nu iti place asta, zici ca e o metoda ecologica  ;D

einsteinitza

 ;D ;D ;D
Cand am facut eu fantanita am vrut sa o dau cu lapte batut, sa se invecheasa cimentul ala care arata urat. Dimineata, dadeam cu iaurt, plecam, pana intr-o dimineata, cand am observat ca toti cainii si toate pisicile ma asteptau la fantana, sa o linga. ;D ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Ha ha ha .Da musculite de ale albe nu vii s-au facut de la lapte ? ca acum dupa toate ploile astea sunt roiuri roiuri peste tot mai ales seara da ce sa le fac pun furtunul fusg pe urma vin iar innapoi .e o adevarata invazie sera daca stai pe linga flori .si acum cu atitea muscate ale matusii inflorite e o adevarata placere sa iti clatesti ochii prin gradini si pe prispele casilor  ca e fosrte la moda muscatele si petuniile fitoase brodate ,nebrodate simple bicolore pestrite etc

einsteinitza

Albe sau negre? Alea negre nu-s periculoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

albe mici si multe ca anul trecut le stirpisem da acu cu atitea ploii......

vivi23ro

eu am negre doar pe un hibi

vernil

Quote from: geodezia on June 16, 2010, 08:27:04 AM
albe mici si multe ca anul trecut le stirpisem da acu cu atitea ploii......

Ploaia ar trebui sa spele plantele, deci sa nu mai fie asa multe musculite. Caldura le ajuta sa se inmulteasca.

geodezia

am toate bfrlorile sub streasina casei numai citeva sunt inafara si cred ca si din cauza asta ...

lyana

Fetelor,cum se prezinta muscatele voastre de la Gommer ?
Ale mele sunt frumoase,dar frunzulitele care cresc sunt de un verde deschis spre galben,ce sa fie oare? ca le-am asigurat toate conditiile zic eu ;)

penelopa

Daca nu ti-au raspuns fetele cu "Gomemer", e clar, ale lor s-au dus ! :P

Fleurf

Eu anul asta n-am luat dar cele de anul trecut abia anul asta au crescut cum trebuie si sunt verdele ala sanatos. Sa nu le pui prea mult ingrasamant nici sa nu balteasca apa in farfuria lor cu ploile astea. Eu am scos toate muscatele din farfuriile cu apa si le-am lasat fara pana trece valul de ploi.

myosotis

Quote from: penelopa on June 20, 2010, 10:55:36 AM
Daca nu ti-au raspuns fetele cu "Gomemer", e clar, ale lor s-au dus ! :P

:P :P :P Nu s-a dus nimic. Decat doua fuchsii  >:(
Muscatele mele de la Gommer sunt la fel cum le-am primit. Vesele, dar nu au dat nici o frunza noua. Nu le-am pus ingrasamant si nici nu le voi pune prea curand. Au pamant proaspat.

lyana

Multumesc fetelor,la ale mele vad ca le merge bine si cu frunze mai decolorate,au chiar si boboci ,abia astept sa infloreasca ;D,si eu le-am pus in pamant proaspat si momentan nu le aplic ingrasamant ,le tin pe pervazul de la bucatarie si tin geamurile tot timpul deschis , va doresc flori frumoase vara asta!!! :-* :-*

geodezia

am si eu una de la Gommer a venit doar cu o frunzulita da avea radacina tapana .am pus-o in vas linga alte muscate si acum dupa 2 saptamini de cind nu m-am mai uitat la ea are deja 3 frunzulite asa ca victorie traieste .nu ma mai uit la aia galbena de la sieberz ca s-au topit frunzulitele .muscatele albastru violet s-au dovedit a fi esec si sunt ce credeti...EEE roz .si am tipat pina la Budapesta in maghiara googlaleasca si acu trimit si clematita warzawsca si mi-au scazut si muscatele .Au recunoscut elegant ca nu a reusit lotul si eu m-am mai umplut de ceva roz pe batatura .ha muscate ca parca nu avea matusa destule roz .Doamne ce-o avea rozul asta cu mine de trage asa  ca mie nu imi placeeee. Cred ca din cauza Rontzi

Nina

Si muscata mea de la Sieberz care trebuia sa fie violet, a inflorit roz, iar cea galbena, este galbuie si are flori micute.
Cele de la Gommer au inceput sa-si revina, unele au facut floricica, iar frunze galbene, fac de la exces de apa, trebuie udate mai putin, mai ales ca n-au inca radacinile dezvoltate ( am si eu cateva cu frunze galbene).