Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

Fleurf

 Iata Nicol pe mama puiului de muscata olandeza care ti l-am dat. Acum a inflorit si mai tare doar ca fiind asa mare toate vanturile o dau jos. Ieri cel putin toata ziua m-am certat cu al meu sot ca mi-a dat vantul jos aproape toate jardinierele de la ferestre s\iar unele muscate s-au facur zob. Iar ma umplu de pahare cu muscate peste tot, dar mi-a mila sa le arunc.

[attachment deleted by admin]

Oana

Si ale mele, de cand a dat caldura, au mai produs doar cativa boboci.....

Fleurf

 Nu prea le place caldura mare nici lor  ;D

Nicol Caloian

Fleur, pune butasi la prins ca din cauza caldurii puisorul de la tine nu pra arata bine si nu sunt sigura ca scapa. Poate reusesc sa ajung sa trec pe la tine in saptamanile care urmeaza.

Fleurf

 Am mai multi pui pusi ca de cate ori a rasturnat-o vantul s-a mai rupt cate un lastar si pe toti i-am pus ca e tare admirata de toata lumea. Aca ca... astept sa treceti sa luati. Nu e topicul potrivit dar fac invitatie la toti cei care trec prin zona sa treaca si pe la mine  :)

Nicol Caloian


opiadc

        Pastreaza-mi ,te rog, si mie un butas;iti dau si eu grena daca vrei sau roz cu mov inchis spre negru!
       Eu am chef de duca, dar imprejurarile nu-mi sunt prielnice, asa ca nu pot veni in vizita :'( :'( :'(

Fleurf

 Monica s-au prins muscatele curgatoare ce ti le-am trimis in primavara?  O sa-ti trimit si tie un pui din asta olandeza dar sa se mai racorerasca putin vremea. Vreau si eu din cea grena inchis.
Iata ce cascada de flori am aici :o

[attachment deleted by admin]

AngelEyes

Absolut S U P E R B A !!!  :o ::)

floare mica

Felicitari Fleurf, ai ingrijit-o cu multa dragoste, este superba muscata ta !  :)

Nicol Caloian

  :o  :o :o Ramai ca la dentist in fata ei. Absolut superba.

ozimandias


gabriela jalba

Fleurf!!! muscata asta a ta ....nu-i e rusine sa faca atitea flori???!!! e teribila!!!! Hai sa pun si eu citeva :
             
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Fleurf, muscata ta e superbaaaaaaaaaaaa. Sa-ti traiasca! Sper ca nu ai pus si tu flori ca si Cara, anul trecut la zephirantes ;D :D :D
Gabi, si muscatele tale sunt minunate.

opiadc

          S-au prins o parte din ele, cred ca am vreo 3 sau 4 de la tine, asa ca si asta;mai primisem niste butasi, cred ca de la adrianam, ca ma cam lasa memoria si stiu ca aceia s-au prins mult mai putini si floarea e diferita la acelea, e mai plina;
      e foarte frumoasa a ta, pe la anul o sa-ti fac concurenta! ;D
     ti-am pus butas de muscata grena!

Fleurf

 Merci de aprecieri  :-* Chear e foarte harnica aceasta muscata, se prinde usor si nu e pretentioasa, Eu am mai multe si o sa vi le arat dar am fost asa ocupata ca n-am avut timp sa le fac poze la toate. Am vazut undeva amestecata cu rosie si arata asa bine. Eu am pierdut-o pe cea rosie simpla dar iau de la o vecina care are numai din astea simple.
La toamna va dau lastari la toate care vreti ca oricum le tai.

lala

Fleurf da ce vraji ai facut cu muscata,este minunata!!Eu am probleme cu ele,li se ingalbenesc frunzele si cad oare ce o mai fi? :'(

ioana_ralu

Buna.Eu am numai trei muscate ,dintre are doar una portocalie a inflorit: http://i293.photobucket.com/albums/mm43/ioana_ralu/flori16062008003.jpg , http://i293.photobucket.com/albums/mm43/ioana_ralu/DSCF1244.jpg ,
Nu prea ma dau in vant dupa ele ,dar daca tot le-am primit...

Fleurf

 Nu le-am facut nimic special, nici prea mult ingrasamant nu le-am pus, nici ghivece mari nu au dar eu ma dau in vant dupa ele :D Frunzele se pot ingalbeni de la prea mult ingrasamant sau prea multa apa...sau or mai fi si alte cauze dar eu cu dragutele mele n-am avut probleme.

lyana

Deosebite Flori , chiar nu am vazut niciodata atatea flori la o planta , sa-ti traiasca , sa te bucuri de ele!!!, iar in toamna as dori si eu un lastar micut cand le vei pregati pentru iernat :-* :-* :-*

lyana

Si ale tale Gabi sunt superbe!!! :-* , la cat mai multe si mai frumoase sa ai :-* :-* :-*


opiadc

         Si la ale mele li s-au ingalbenit frunzele, dar doar la 2 semi-curgatoare, restul sunt toate cu frunze verzi-inchis;pe acestea 2 le-am cumparat dintr-un loc si ma gandesc ca o fi ceva din pamant, vreau sa-l schimb acum, ca altfel nu inteleg de ce in momentul in care le ud la fel si au aceeasi pozitie, practic stau una langa alta, astea doua sunt galbejite si celelalte verzi;flori vad ca fac din nou, a trecut primul val si acum sunt iar cu boboci;mi-ar pare rau sa le pierd, ca sunt culori frumoase;
     evident ca nu m-am putut abtine in primavara si mi-am cumparat vreo 4 semi-curgatoare, dupa ce le-am pierdut pe celelalte;si tot trista sunt dupa ele; :'( anul trecut donam eu butasi, acum cer de la voi!
     asa ca, va rog de pe acum sa ma treceti pe lista de muscate duble care veti avea lastari de dat! ;) va rog frumos de tot! ;D


      Foarte frumoase, Sicamin, si eu am pus in gradina , dar doar clasice; si am dus doar ramasitele, radacinile , ca m-am hotarat sa le intineresc si mi-a fost mila sa le arunc;si acum am niste tufe grase si pline de flori cum n-am avut niciodata pe balcon! :D

         Si am niste dragutele de muscate drepte din seminte; sunt foarte frumusele, nu seamana deloc cu ce am mai avut pana acum; am vreo 4 sau 5 deschise pana acum si toate sunt diferite intre ele! Daca mai gasesc altfel de seminte de muscate zonale imi iau, ca procesul nu e chiar asa indelungat;am vrut sa-mi iau din Abglia, in primavara, dar nu stiam daca merita si am zis sa testez cu ce gasesc aici;si eu zic ca merita;cam in 4 luni infloresc! :D
     
   

lala

Da Opia,ai dreptate cu cele zonale.Am pus si eu 12 seminte si au iesit 12 plante absolut superbe si sanatoase.

georgette

Quote from: gabriela jalba on July 11, 2008, 09:26:41 PM
Fleurf!!! muscata asta a ta ....nu-i e rusine sa faca atitea flori???!!! e teribila!!!! Hai sa pun si eu citeva :
             
AUZI??? DAR ALOR  TALE NU LE ESTE RUSINE???????????? :D :D ;)
SUPERBE!1
NU SCAPI PINA NU FACEM UN SCHIMB!