Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

myosotis

mihail, ... te cam urmaresc...  ;D scuze...
muscatele 'batranesti' arhicunoscute, au un miros specific... care unora nu le place....
astea zise curgatoare, nu au mirosul ...  si difera si florile bine-nteles...

mamaruta

Mihail, lasa ca te dotam noi cu muscate din astea infloricioase! Punem mama de la mana, lastar cu lastar...si sa vezi atunci ce o sa te pupe nevasta!

mihail

Multumesc,da' pe mine ma intrebi daca vreau sa ma pupe ??

penelopa

Quote from: mihail on March 20, 2009, 08:11:01 AM
Multumesc,da' pe mine ma intrebi daca vreau sa ma pupe ??

OK !  Atunci te pupăm noi când îţi dăm muşcatele. :)
Te mai întrebăm ?!!!  ;D

mihail

Vrabia....Mihai Viteazu' ! ::)

penelopa

Cine-i  "vrabia" ?  :D  Tu sau noi? 

Nicol Caloian

Am vazut astazi la Mr. Bricolage muscate in ghivece la 15 lei. erau multe culori si aratau chiar bine dar totusi parca nu chiar pentru pretul afisat.

rox94ana

Este prima oara cand infloreste Pelargonium odoratissimum:






Codruta

Felicitari pentru prima inflorire si la cat mai multe de acum incolo!

La mine au inceput sa infloreasca muscatele clasice.

larisa

si eu am ramas fara muscate ,culmea ,nu mai am de nici un fel din astea obisnuite ,numai o anemica curgatoare

Francesca

Larisa vrei lastari de muscate obisnuite? Iti trimit eu .Lasa o adresa sau vb pe PM, cum doresti.Te pup. :-*
PS am multe culori la ele asa ca n te necaji ca s-au dus , vin altele cu mare drag.

Codruta

Din multimea de curgatoare (care nu au curs deloc ;D ) am salvat 4 care au fost peste iarna in camera, la geam. Traiesc, le cresc frunze noi dar aproape toate frunzele se pateaza :( exact la fel ca si anul trecut. Ma tot gandesc sa le arunc dar nu am lasa sufletul. Le-am stropit deja de doua ori cu Topsin + omite dar degeaba.
Asa au aratat anul trecut anul trecut
http://codruta.sunphoto.ro/muscate_cu_probleme/UBDNYWFDNQMPSYJYEET
http://codruta.sunphoto.ro/muscate_cu_probleme/GHNNXJQWOYVSTZYMGMX

Codruta

Pamantul special pentru muscate, cumparat din magazin se mai amesteca cu alt pamant sau nisip?

vernil

Codruta, muscatele sunt printre plantele care nu suprota turba. Asa ca evita, cat poti, pamantulc are contine multa turba. Mai bine pune pamant simplu, de gradina. Azi am cumparat 15 ghivece cu muiscate curgatoare, cu 3 ron. Nu sunt decat rosii, cicalm si rosii.

Codruta

Am intrebat pentru ca am luat un sac cu pamant pentru muscate. Pe sac scrie ca se poate folosi la muscate, fucsii, si plante pentru balcon. Nu scrie daca se amestca cu alt pamant sau nisip. M-am uitat acum pe sac si pamantul are in compozitie turba ??? si klei care nu stiu cum se traduce.

stefana

Cred ca acel klei este argila :).  Muscatele au nevoie de argila in substrat.

mamaruta

Daca ai nisip, Codruta, poti pune in pamantul pentru muscate.

Codruta

Ok, am sa pun nisip. :-*... si putin pamant de gradina.
Vrnil, tu ai zis ca muscatele nu suporta turba dar peste tot unde am citit de muscate scrie pamant de gradina+turba+nisip. Cand am citit ce ai scris tu m-am gandit ca paote de aceea li s-au tot inrosit frunzele la ale mele, din cauza ca au avut turba.
Acum voi folosi pamantul special + nisip + putin pamant din gradina si voi vedea cum se vor simti anul acesta. Sper ca mai bine ;)


stefana

Ideea este ca muscatele au nevoie de un substrat mai compact pentru radacini, iar turba este cam afanata pentru ele.
Editez :D argila este practic un nisip cu granulatie extreeem de mica

Codruta

Si fucsiile au nevoie de acelasi fel de pamant ca si muscatele?

Francesca

Larisa, azi am fost la mama si asa cum am promis ti-am adus lastari de muscate.O sa te anunt cind le trimit, maine (luni) sau marti.Te pup si iti doresc sa se prinda toate.
PS...nu esti singura care a avut probleme cu muscatele...la mama mea, primavara muscatele sunt splendide...acuma sunt cam sarace dar au totusi lastarei ceea ce inseamna ca o sa se refaca ele.Si mi-a spus ca si altii se pling ca au pierdut muscate.Oare de ce? ???

vernil

Quote from: Codruta on April 05, 2009, 06:55:44 PM
Si fucsiile au nevoie de acelasi fel de pamant ca si muscatele?


La fucsii poti pune pamant cu turba. Ceea ce am spus despre substratul pentru muscate este din experienta. Toate muscatele mele stau direct in gradina si infloresc abundent, doar cele curgatoare sunt in jardiniere, dar folosesc doar pamant de gradina.

Codruta

Hai ca fac si eu experiente. Pun acelasi tip de muscata una in pamantul special si una numai in pamant de gradina.
Ale mele au inflorit anul trecut doar la capitolul frunze au stat foarte rau pentru ca li se inroseau frunzele si apoi se ofileau iar la cele curgatoare li se patau frunzele cu gri. Ce am constatat eu e ca cele pe care le-am pus direct in gradina si-au revenit dupa un timp in sensul ca s-au umplt de frunze verzi si sanatoase. Turba am avut si in ghivece si si in gradina dar poaote ca proportia in ghiveci era mai mare.

ozimandias

Mie mi-au murit toate muscatele in iarna asta  :'(.
Asa ca astazi m-am dus si mi-am luat altele.
Sunt foarte frumoase, insa foarte mici fata de ale mele (5-6 ani...). Acum le cresc, ce sa le fac. Sunt multumita ca am gasit cele doua culori care-mi placeau la nebunie: rosu si rosu-inchis.
Aici sunt cateva dintre ele.
(aveau si cu floare simpla, dar mie imi plac mai mult astea)


A... si Codruta, eu de cativa ani folosesc pamant pentru muscate. Stii cum erau radacinile muscatelor vechi (pe care le-am scos din jardiniere sa le arunc)... Mai mare frumusetea. Iar pamatul nu s-a intarit, nu s-a tasat... era de ziceai ca acum l-am pus.
Si acum tot pamant special de muscate am luat si am transplantat numai in el.

myky