Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Vreau sa fac niste pergole zdravene din fier. Sper sa reusesc anul asta.

einsteinitza

Uite, cam asa e in mintea mea o casa din asta, readusa la viata
http://www.apropo.ro/life-style/casele-din-lut-pot-fi-adevarate-opere-de-arta-poze-5538841/foto-13#foto

Cu un trandafir urcator parfumat, pe unul din stalpi, cu o hortensie mare si phlox parfumat sub geamuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

O bordura in acel gen ma intereseaza si pe mine. Insa cred ca e foarte scumpa...

einsteinitza

Tu nu ai acolo vreo sursa de piatra?Un curs de apa pe langa, ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pe linga noi trece Calmatuiul. Si eu ma gindeam sa merg prin vara sa vad daca gasesc lespezi de piatra. Oricum o sa-mi trebuiasca si prin gradina la delimitarea straturilor de flori..

claude

Sunt minunate casele albe de tara...mie imi place combinatia cu tocaria maro foarte inchis, maro-ul acela fara nuante de roscat, foarte, foarte inchis, spre negru,am vazut multe case asa si in Ungaria si arata minunat. Asta pentru ca spuneai ca vrei sa faci tocatria grena

La retencuirea casei sa te informezi bine, ca am citit ca nu e indicat sa pui tencuiala pe baza de ciment pe peretii de lut, cica se bat cap in cap si in ani cimentul distruge lutul de dedesubt, asa ca ar trebui sa faci o tencuiala tot traditionala, pe baza de lut.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Pai cine sa stie sa faca asta Claude? Eu as vrea un briu din piatra, iar in partea superioara deocamdata as lasa asa, sa nu fac mai mult rau.

einsteinitza

Asa este.
Eu am facut soba din sufragerie din pamant, aceea alba, iar idiotul care mi-a facut-o a tencuit-o cu ciment, eu deja plecasem. A trebuit sa dam jos toata acoperirea si sa faca din nou cu pamant. Cat timp a stat cu ciment cadeau bucati din tencuiala Nu avea aderenta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

s-ar putea ca printre cei ceva mai varstnici sa mai fie mesteri locali care sa aiba habar, macar intreaba, ca sa ai idee  ;)  Asta-i valabil si pentru interior, daca e cazul.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Anasstasia, cauta un om din sat care se pricepe la casele locului. Te va invata ce si cum trebuie facut.
Imi place ca toti ne dam cu parerea, dar niciunul nu si-a facut o astfel de casa, iar cei care au avut-o, au daramat-o (moi, par exemple  =)) )

ps. Claude, am postat in acelasi timp  :D ... asta, ca sa nu creada cineva ca am plagiat  =))

anasstasia

Nu conteaza ca nu aveti sa nu mai aveti astfel de case. Eu va multumesc ca va dati interesul si imi oferiti sfaturi.

flordel

Si mie imi place casa ta! ;;)
Deci faci tocaria si pridvorul grena (de fapt eu vad un maro rosiatic tocaria).
Sa-mi spun si eu parerea.
Alb as lasa pridvorul si elementele din jurul geamurilor si usilor, restul as da o culoare sa mearga cu tocaria. Nu ca n-ar fi poate frumos alb, dar s-ar cam murdari usor.
Acoperisul l-as pune din tigla din aceea cum ai deja pe o portiune.

claude

 =)) =))  Pene, pe tine nu te-as banui niciodata de plagiat, ai prea multa personalitate ca sa copiezi pe altii  ;)

Asa e, toata lumea s-a grabit sa darame aceste case si sa-si faca repede case de boltari si alte minuni. Poate as fi facut si eu la fel acum cativa ani, pana nu stiam ce stiu acum  ;D  La mine nu a fost cazul pentru ca bunicii au construit casa in care eu locuiesc acum din piatra, asa ca n-am avut de facut alegeri de-astea. Intr-o bucatarie externa chiar am dat jos tencuiala de pe un perete si l-am lasat asa, doar cu un strat de lac ca sa nu se faramiteze, pentru ca nu e piatra de rau, e piatra din aceea mai friabila, mai moale, scoasa din pamant. Tata a zis ca ce fac acolo, caverna?  ;D Si ma bate gandul sa expun ceva pereti si prin casa  :D  


Es, exista o tehnica pentru tencuirea cu ciment, dar e pentru pereti, se aplica intai pe perete plasa de sarma (rabitz), si pe acela se aplica tencuiala, asa face priza.

Dar din moment ce casa e din lut acolo are precis in apropiere materie prima, asa ca ar iesi si mult mai ieftin, cred ca doar ceva nisip ar trebui sa mai cumpere., cand va fi momentul  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu e chiar asa Pene. Noi am renovat doua astfel de case in Slanic, una chiar pentru parintii mei, iar alta pentru un prieten.
Ai mei au cumparat in Slanic o astfel de casa, seamana mult insa e pe picior, adica are partea de jos inalta de piatra, iar dedesubt e beciul, cam ca in poza aia pe care am pus-o. Nimeni nu s-a gandit nici un moment sa o darame.
Stiu exact despre ce e vorba, casele au fost pastrate asa cum erau, s-au renovat cu materialele initiale, doar la zugraveala in loc de var s-a folosit lavabil. In interior camerele au fost retencuite tot cu pamant, cu imbinarile nu cu colt ci curbe, iar toata tocaria a fost reconditionata si pastrata exact cea initiala. Ambele case erau facute din ceea ce local se cheam varghie, adica structura de lemn cu sipci subtiri intretaiate de lemn, umplute cu pamant.
La fatada s-a refacut toata stucatura, s-a pastrat tot, inclusiv amorasii de deasupra ferestrelor.
Pe de alta parte, eu am observat ca oamenii locului-cel putin la Slanic,- nu prea mai stiu, au cam corcit metodele, ca acum folosesc alte materiale.

Claude, asa se face la pereti, dar la sobe nu. Soba trebuia sa fie tencuita tot cu pamant, fiindca e o soba varuita, nu din cahle. Acum de cand e cu pamant, e bine mersi, si e asa de cativa ani.
Invatatura de minte nu lasi muncitorii niciodata singuri, ca fac prostii.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Deci varghie se numeste in zona aceea. Si casa mea a fost construita dupa aceiasi metoda.

penelopa

Casa veche taraneasca care am gasit-o in curte, arata exact ca a Anasstasiei, doar ca avea 3 camere si veranda din fata era inchisa in geamuri. Era tencuita pe din afara asa cum spunea Claude.
In curte mai exista o casa mica (de we) , ceva mai mult decat "la rosu". Am avut de ales in care sa ne mutam, fiindca vandusem totul in Bucuresti si trebuia sa stam undeva.
Ce nu mi-a placut la casa veche, a fost mirosul acela inchis, greoi de... "batran"  :( Am o problema cu mirosurile (sunt chiar alergica) si, cand intram in casa, simteam ca ma sufoc  :-\
Asa ca, am terminat casa mica (o camera, o baie si o mica bucatarie) si intr-o luna ne-am mutat.
Casa veche am daramat-o dupa cativa ani, in ideea ca o vom renova pentru soacra-mea. Dar, cum doamna-soacra a ales sa stea la casa ei (desi ma calca cam des  >:() si cum construisem si casa pe care o visam (eu  ;D), am daramat-o pe cea taraneasca.

anasstasia

Mirosul batrinesc este al persoanelor care au locuit inainte. La noi mirosul s-a schimbat prin varuirea camerelor si turnarea sapei. Fiecare casa are un miros al ei, iar acum casa de la tara are mirosul nostru.

gabriela jalba

Anasstasia!!! Ce bijuterie de casa!!! daca arata asa a mea,aia de la strabunici,nu mi-as fi facut niciodata una noua.  Sa stii ca se face tencuiala de ciment pe lut fara probleme. Casa mea e din chirpici si e tecuita cu ciment,dupa care pus polistiren de 10,plasa si iar tencuiala,var( alb !!! ). Daca te va interesa cum se face,iti arat poze,ca pregatirea pentru tencuiala am facut-o noi. Jumatate de vara am muncit amindoi,apoi am chemat pe cineva meserias,si intr-o jumatate de zi a dat sprop de ciment pe casa. Trebuia musai sa facem asta,fiindca casa fiind cladita cu un an inainte,ploaia si toate cele mincau chirpicii. \Stropul de ciment a fost des si a protejat cit de cit inca un an ,pina cind am facut-o pe afara.
  Ai si gradina faina. E foarte frumos la tine !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Quote from: anasstasia on February 24, 2012, 08:53:19 PM
Vreau sa fac niste pergole zdravene din fier. Sper sa reusesc anul asta.

De unde iei fierul, sunt interesata si eu de subiectul acesta cu pergole din fier. Am 2 pergole din lemn, dar vreau sa fac o bolta pentru trandafiri.Sa trec pe sub bolta de trandafiri!! Ai cumva si modele pentru pergole din fier?

gabriela jalba

Cred ca gasesti in orice magazin(depozit) de materiale de constructii. Ca model foloseste ce-ti place de la alea de lemn. Ti le face orice meserias in ,cu un aparat de sudura si un flex.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Fierul il cumpar de la tara, ca am de unde. Vreau sa fac jumatati de bolta (genul acela pentru vie). Eu am o imagine clara in cap, acum sa vedem ce o iesi.

anasstasia

Nu stiu cit de clar se vede, insa in genul asta vreau sa fac pergolele pentru trandafiri:
http://meme.sunphoto.ro/PARTY_IN_PIJAMALE/20284223

Vreau insa bare orizontale mai dese, pentru a putea prinde trandafirii cit mai bine.

trandafira

Gabriela, cred ca trebuie stiuta o dimensiune a tevii de fier, sau a barei, ca nu stiu ce trebuie, teava sau bara. Banuiesc ca trebuie un anumit "fi", pentru ca bolta sa nu se curbeze sub greutatea trandafirilor sau a glicinei....sau a zapezii. Cineva care a construit poate imi spune ce diametru este optim.

trandafira

Anasstasia, in acest caz trebuie grosimi diferite de bara .Iti dau adresa unui site cu ajutorul caruia iti faci propria gradina, tinand cont de dorintele dar si de conditiile locului: clasica, rustica, luminoasa, umbrita, culoare alba, sau numai rosie, etc. Pacat ca eu nu am avut aceasta unealta la indemana atunci cand am gandit gradina, incerc sa modific si eu din mers si la fata locului ce se poate modifica. Daca ai nevoie de ajutor pt franceza, iti dau cu mare placere.
http://www.truffaut.com/jardinage/idees-amenagement-jardin/projets-jardin-truffaut-issez-guider.html

anasstasia

Pai ar trebui sa ma ajuti cu tot, pentru ca nu stiu frunceza. O sa incerc sa vad daca iese ceva...