RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Radu


gabriela jalba

Vroiam sa scriu si asta. Comparativ cu ale mele care erau cam jumulite de frunze,alea ziceai ca-i padure, si un verde sanatos.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Eu o să pun deocamdată în solar, la nevoie îl şi încălzesc puţin. Am găsit folie verde, garantată 2 ani (sper).
Când mai făceam solar (până acum 7-8 ani cred) mergeau excelent chiar dacă prin vecini se mănau.

Radu

Nu mai am răbdare........  +ham
Până şi dumnealor, ghioceii, ies teribil de greu:


Mihai

 +apl +apl +apl
La mine stratul de zapada are vreo 15 cm,asa ca poate prin mai sa vad ghioceii =))

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Dar nu poti sa dai gheata aceea de pe ei?

Mihai

Ba da,cum sa nu.
Şi raman cu radacinile =))

anasstasia


Radu

Nooo, că şi la mine stratul de zăpadă e încă de 15-20 cm....
Ăştia din poză sunt lângă un trotuar, pe unde am dat din zăpadă.  ;D

penelopa

Ghioceii mei au cel putin 40 cm  zapada in cap  :-\

claude

Ooooo, dragii de ei!  Nu va necajiti ca mai aveti zapada, bucurati-va ca pamantulisi va primi apa de care are nevoie  ;)  Eu zapada as mai fi vrut, doar frigul il suport mai greu deja... ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Asa e. Am inteles ca la mine la tara nu mai e deloc zapada si sint convinsa ca pamintul are mult mai multa nevoie de apa.

Radu

Aşa... după cum spuneam, azi am repicat roşiile.
Iată, etajul 1. Mai am o jardinieră cu 25 de fire de  Ace55, pusă la geam.
M-am limitat la ce ştiu că încape în grădină. Au rămas o mulţime, de dat la colegi. ;;)
Parterul .... e ocupat cu pădurea de ardei.  :D :D :D


Radu

Şi..... cactusul meu lânos intră în primăvară...face flori (cel puţin, cred că flori sunt  :-\)


claude

Mamaaaa, ce de porodici  :D 
Eu am semanat saptamana trecuta, de proba, 4 seminte de rosii din niste varietati mai rare pe la noi, de unde le-am luat mi-a spus ca sunt seminte selectionate, de foarte buna calitate...asa si e, azi, in a 7-a zi de la semanat, au rasarit, ca la comanda, toate 4  :o   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Colega de care va spuneam ca pune semintele de rosii, cu penseta, (cate 2) intr-un paharut de plastic cu pamant, i-a dat si sotului meu o mana de astfel de seminte,umplandu-l de un entuziasm nemaiintalnit la el  ;D... s-a decis sa-si faca si el rasaduri  =)), asa ca, Radu, tocmai i-am arata "modelu' " la tine  :D
Problema e ca trebuie sa-i fac loc la un geam, iar eu le am pe toate ocupate cu flori ;D

penelopa

Aaaa, sa ma duc sa-mi verific si eu "lanosu' " ;D

claude

Pene, pune-s pe sotul tau sa-si faca stelaj cu neoane, daca vrea rasaduri  ;D   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Radu, ai toata consideratia mea!  :-bd
Inteleg sentimentul tau, sa vezi cum cresc plantele sub ochii tai si alinarea care vine odata cu faptul ca chiar daca suntem atat de mici putem "crea" ceva!
Ce-i important?  :)

penelopa

Radu, amintindu-mi de ocupatia ta de baza (profesor de fizica, parca  :) ), mi-a venit o idee: sa faci o piramida din sarma, acoperita cu folie de plastic, sub care sa-ti pui la germinat semintele cele mai interesante si fitoase.  ;D Sa vezi ce avant vor avea sub "efectul de piramida"  ::)
Eu am facut odata una, de dimensiuni mai mici (luasem schema din Formula As) sub care imi tineam o cana cu apa. Apa o puneam la plante. Dar, intr-o zi, un preot-calugar, cand a intrat in casa mea, s-a dus direct la piramida si mi-a storcit-o in maini, zicand ca este "opera Satanei"  =))

Radu

 =))
Am încercat şi eu efectul de piramidă, dar nu pe răsaduri.
Acum... ce să spun, nu avem nici o probă confirmată că ar exista, de fapt, un astfel de efect. Personal, cred mai degrabă că e un mit.
Nu m-am mai gândit la asta demult.

claude

Si eu construisem o piramida, in tinerete, de fapt 2, una sub care tineam apa si alta o puneam sub pat...dar, vorba lui Radu, nu stiu daca nu e un mit, ca eu tot am imbatranit, desi am dormit cu piramida sub pat vreo 2 ani  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

N-am apucat sa pun decat vreo 3 cani cu "apa de piramida" la flori, deci n-am reusit sa-mi duc la sfarsit observatiile  =))
Intentionam sa beau  apa aceea, dar dupa ce vedeam efectele ei pe plante  ;D

Radu

PS. Pentru udatul plantelor, au propos de apă vie, se spune că e ok dacă apa e ţinută câteva ore în câmp magnetic.
Ăsta ar fi un experiment.  ;)
Tocmai am de plantat nişte seminţe de busuioc şi dacă tot mi-am amintit de chestia asta, o să le pun în două caserole - una în câmp magnetic şi una martor, fără câmp. Chiar sunt curios...