RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Radu

:) Interesant.
Face insa figura frumoasa si daca o sa se transforme in monocolor... tot o sa am grija de el.  :x

Radu

Dimineata devreme...
Ardei


La apel, rosiile de la banca de gene:




einsteinitza

 +apl +apl Ce frumos stau aliniate toate, munca, munca, dar si succes.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Alinierea e din cauza formatiei stiintifice, cred.
Munca... e mica gradina, in cateva ore o prasesc toata. Mai degraba relaxare, placere.
Mai ales cand cea mica a mea culege castravetii.


sicamin

Are si ce culege ,ca productia e buna la castraveti ! Nici la rosii nu mai trebuie mult timp si incepi culesul.Felicitari si recolte cat mai mari!

Radu

Mai nou... crinii au umplut gradinutza de miros.  :x




einsteinitza

Da, astia sunt cei mai tari in materie de parfum!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Radu

Trandafirul de pe vremea bunicului, deschis (am pierdut câteva înfloriri, dar ăsta înfloreşte succesiv până prin august)


Un crin regal (?) tot de pe vremea bunicului, nici măcar nu l-am mutat de vreo 30 de ani...


Şi un trandafir pescuit din piaţă, odată cu hocus-pocus-ul, evident că nu am habar ce soi e... dar îmi place. Arată ca un tortuleţ, că-mi vine să muşc din el.  :D

claude

De 30 de ani sta crinul in acelasi loc?  +hypno
Frumoasa forma are si tortuletul, e chiar cum spui  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Sa-i zic galben fistic? Este tare frumos,Radule.Si  crinul ala ,ce chestie. +hypno

BoboROM

Quote from: Radu on June 23, 2012, 04:27:41 PM
Trandafirul de pe vremea bunicului, deschis (am pierdut câteva înfloriri, dar ăsta înfloreşte succesiv până prin august)


Am si eu ceva asemanator. Cred ca este Tanor Star. 

geodezia

 =)) =)) ce imi place tot portocaliu

paraschivvvv

Radu de la batrani ,dar care stiau si atunci ce este frumosul;bravo sa te bucuri mult timp de frumusetea florilor batranesti.

popgeo

Mie trandafirul ala galben mi se pare grozav...

flordel


lordu

Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 10:02:16 PM
Mi-am adus aminte de rosii coapte pe gratar si amestecate si zdrobite cit insa sint fierbinti cu usturoi pisat si putina sare. La alegere se poate adauga dupa gust si ardei iute. Se maninca doar cu piine si te lingi pe degete dupa. Mamaaaa-mamicaaaa ce pofta imi e!

Ma bag si eu - salata tunisiana - rosii, praz,ardei bulgaresc si putin ardei iute - toate coapte bine pe gratar. Se pun toate intr-un castron mare de tabla si se maruntesc cu doua cutite. Se adauga ulei de masline si sare dupa gust. E bestiala - recomand.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ce o fi tunisiana la salata asta, ardeiul bulgaresc sau prazul?
De buna, buna, nu zic, dar mai degraba blacanica. Si nici o mirodenie ceva pe acolo, un sumac, un ulei de arahide si căteva pisate peste, niste sos de iaurt cu menta, sa miroasa a Tunisia :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

 ;D ;D
Da, corect, ce-o avea tunisian in ea, nu stiu, poate uleiul de masline. Cert este ca am halit asa ceva la greu in Tunisia. Optiunea era "harisa" ardei iute tocat si muiat cu acelas ulei.
Absurditati culinare, obisnuiam sa maninc in Algeria "Merlan a facon tunisien" adica un peste, extraordinar de gustos. In Tunisia mi-a fost imposibil sa-l gasesc, a trebuit sa ma multumesc cu dorat.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

penelopa

Avand in vedere ca salata tunisiana contine un ingredient specific oltenesc, as numi-o salata olteneasca  ;D
Oricum s-ar numi, eu n-am mai auzit de aceasta combinatie legumicola la gratar, asa ca o voi experimenta, in calitate de munteneanca, chiar daca unii sustin ca Braila face parte din Moldova  ;D

einsteinitza

Ce peste e pestele asta, merian,cum e? Nu am auzit de el niciodata....dar e drept ca la noi ofertele sunt limitate la varietatile de peste iar in afara mereu uit numele, mancand o data  sau de doua ori, sporadic.
Oare salata asta maruntita nu continea si chimen? Sau eventual usturoi?..........mechouia?'

Macar de harissa am auzit, mai am din cand in cand in frigider pasta la tub, dar varianta care se gaseste e cam sarata, putin prea mult pentru mine, dar poate unii mananca mai sarat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: lordu on September 16, 2012, 09:27:23 AM
Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 10:02:16 PM
Mi-am adus aminte de rosii coapte pe gratar si amestecate si zdrobite cit insa sint fierbinti cu usturoi pisat si putina sare. La alegere se poate adauga dupa gust si ardei iute. Se maninca doar cu piine si te lingi pe degete dupa. Mamaaaa-mamicaaaa ce pofta imi e!

Ma bag si eu - salata tunisiana - rosii, praz,ardei bulgaresc si putin ardei iute - toate coapte bine pe gratar. Se pun toate intr-un castron mare de tabla si se maruntesc cu doua cutite. Se adauga ulei de masline si sare dupa gust. E bestiala - recomand.

Domnu' Lordu, aici e topic pentru trandafiri, nu pentru salate ... Io cred ca va e foame, si v-au inspirat culorile florilor  +ham

lordu

Quote from: einsteinitza on September 24, 2012, 05:03:37 PM
Ce peste e pestele asta, merian,cum e? Nu am auzit de el niciodata....dar e drept ca la noi ofertele sunt limitate la varietatile de peste iar in afara mereu uit numele, mancand o data  sau de doua ori, sporadic.
Oare salata asta maruntita nu continea si chimen? Sau eventual usturoi?..........mechouia?'

Macar de harissa am auzit, mai am din cand in cand in frigider pasta la tub, dar varianta care se gaseste e cam sarata, putin prea mult pentru mine, dar poate unii mananca mai sarat.

MECHOUIA  :o  !!! nu multa lume a auzit cuvintu' asta....
Iar Merlan, sincer, habar n-am cum arata. Cert e ca era mare si plat (cu jumate - file- umpleai un platou )
Fara chimen sau usturoi

Hai sa nu mai stricam gradina omului....  Scuze, doamna vernil 
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

penelopa

Ei, na, o stricam!  :) Ba, i-o animam, iar Radu se va bucura ca exista viata in gradina lui  =))