RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Quote from: claude on December 22, 2011, 10:22:40 PM
Foarte frumosi catelusii, dar eu nu pot sa nu ma gandesc la soarta lor... :-\

Adica?

penelopa

Eu inteleg ce vrea sa spuna Claude!
Sa  se nasca niste catelusi in curtea ta, sa-i cresti cel putin 2 luni si sa trebuiasca, apoi, sa-i dai (chiar daca stii cui dai)... e destul de dureros :( Cu ata mai mult, daca nu stii cui ii dai  >:(

Radu

Vor fi bine, le gasesc intotdeauna stapani ok, prin satele din jurul Romanului.  :)

claude

asa e, cum zice Pene. Pe langa asta, m-am gandit ca poate catelusa nu e a lui Radu, ci e de pripas si-atunci nimeni nu are grija ei si a puilor  :-\  Radu, e catelusa ta?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Sorry pentru intarziere.
Da, e catelusa mea alba, Tzusca.  ;D ;D ;D

Radu

PS. E adevarat, e greu sa-i dau. Se obisnuiesc insa repede.  :)

gabriela jalba

Radu sa-ti traiasca noile achizitii si proaspetii nascuti.
O sa vreau si eu din cactusii care ai luat.Am si eu ( http://home-and-garden.webshots.com/photo/2139190910091567945vyRypW - mai sint inca 3 poze dupa asta) si cind vii iti dau ce ai vrea. Eu ii tin vara afara,pe sud,fara nici o protectie. Ii uda ploaia si-si poarta singuri de grija. Vad ca le place.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: Radu on December 25, 2011, 06:22:03 PM
PS. E adevarat, e greu sa-i dau. Se obisnuiesc insa repede.  :)

Afirmatiile mele se bazeaza pe experienta proprie .... cu Pufica mea, care seamana cu Tzusca ta.
Cand a fata Pufica prima oara (si ultima oara, ca am operat-o dupa ... :)) 4 pui, am trait emotiile unei nasteri umane. Sotul a stat acasa si i-a mosit.
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale__2008/QYOIEXUDZGECQLFCUYV
2 baietei
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale__2008/CBIXZQVVNURBDNMSORV
si 2 fetite
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale__2008/AACASRRCBWNWULYIOHF
Pe ultima fetita am pus ochii inca de la nastere si am spus ca ea va ramane, fara discutii, in casa. Sotul il voia pe primul nascut, ca era cel mai mare.
Am ramas cu amandoi, desi pe baietelul cel mare il promisesem la cateva persoane. Ultima oara, cand a venit un nene la poarta sa-l ia (care ii daduse sotului si-o sticla cu vin  ;D , sotul, cu lacrimi in ochi, l-a refuzat.
Asa ca, am dat doar 2 catelusi, dupa ce le-am facut primul vaccin si carnete de sanatate.
I-am dus pe amandoi, in aceeasi zi, la noii stapani. Eu plangeam, iar ei...parca, simteau ca li se intampla ceva neplacut. Amandoi scanceau si erau foarte agitati.
Fetita a ajuns la un prieten  care iesise la pensie si care voia un catelus sa-i tina de urat. Baietelul, la o o ... prietena de pe forum.
De atunci, ne-am interesat mereu de ei si stiu ca sunt iubiti de stapanii lor. Dar tot simt o strangere de inima cand imi amintesc privirile lor ... triste si, parca, rugatoare!!! :(
Baietelul era un nazdravan, neastamparat si foarte rebel. De aceea i-am zis Sony. Noua stapana i-a zis Toto.
Intamplarea face ca, de curand, sa vad la TV povestea unui catelus, Toto (care, culmea, il chema Toto si semana cu Sony al meu :o)  care fusese abandonat in iunie, in Bucuresti, fiind paralizat. Il adoptase o americana  care il tratase si acum catelusul se tinea pe picioare.
Povestea m-a intristat enorm, desi, nici n gandurile cele mai negre n-as crede ca ar fi vorba de Sony al meu  :'(

Radu

Multumesc, Gabriela.  :D
Arata foarte frumos cactusii tai asezati asa. Aracii, cred ca sunt din bambusul-trestie al meu (deja ma vad cu el in gradina)  :P.  Limba-soacrei chiar e lunga.  =))
Sigur, o sa aduc niste butasi inradacinati. Cel pufos merge foarte bine, sper ca si celalalt sa reziste, e cam necajit.

Penelopa> dupa iarna asta o sa-i fac si eu operatie. N-am incotro... stiu exact despre ce vorbesti. Si eu ma leg de ei, nu=i pot vedea ca sunt necajiti. Asta de cand, cred ca acum 10-11 ani, am adus intr-o seara de iarna 4 pui intr-o sacosa, culesi de dupa un gard, aruncati de cine stie cine. Piuiau acolo ca nu puteau scheuna, era frig. I-am hranit cu biberonul si acum sunt ok. Unul e la una dintre surorile mele, in Botosani... o sa cer o poza, chiar as mai vrea sa-l vad cum a ajuns. Stiu numai ca e mare si gras.  ;D :D

penelopa

Deci, Radu, avem o experienta ... comuna.
Mai am 2 maidanezi, hraniti cuu biberonul, pentru care mi-am luat si concediu  =))
I-a aruncat cineva in curte, cand nu aveau mai mult de 2 zile. Initial, am vrut sa-i duc si eu la poarta, dar "ceva" nu m-a lasat, mai ales ca se intampla in preajma zilei mele de nastere   ;;) Chiar si veterinarul mi-a zis ca nu vor trai fiind asa mici luati ede langa mama lor. Dar eu m-am incapatanat si i-am hranit, la inceput, din 3 in 3 ore, cu lapte de vaca amestecat cu lapte praf de copii. Am continuat meniul la fel ca la bebelusi.
Acum am 2 maidanezi mari, frumosi si vrednici  :)
Aici, mititei
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/CVYEPZKAGGJAUQDOUUF
si aici, la un an, cu Tara, catelusa mea husky care ... nu mai e   :'( :'(
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/23649579

gabriela jalba

Da ,Radu. Firele subtiri de bambus le capat eu pentru flori,iar cele viguroase le foloseste Romel la rosii.  O sa ai si tu !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Le sade bine, Penelopa.
Pacat ca nu mai am lupul meu, sa pun poze. Cand il lasam in casa se baga in pat, sub patura. Si era aproape cat patul, un monstru. A murit acum doi ani, in ajunul Craciunului.
Acum o am pe clovneritza asta mica de Tusca... Cand era mica-mica (si pe ea am scos-o de la inec) si traia lupul, facea scandal la oricine/orice trecea pe strada, e si acum o galagioasa si daca se speria... se catara pe gard, il sarea (un metru jumate) si se ascundea dupa Spic, lupul. Cred ca la primavara o sa mai iau un lupusor.  :x

Radu

Rasadnita mea de interior, cu doua etaje.
Improvizata dintr-un pat vechi, m ai exact patutul meu de bebe.  ;D




Cer mii de iertaciuni pentru calitatea poz(n)elor, sunt facute cu camera web.
Cablul de date de la aparatul foto face un scurt undeva si nu pot descarca fotografiile.

einsteinitza

Excelent , cred ca nu mai ai rabdare sa le vezi crescand. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Le bibilesc de 10 ori pe zi, sa aiba lumina cat le trebuie, apa,  temperatura constanta.... numai micrometru nu am, sa le masor si sa fac tabel de date.  :D
Au rasarit uimitor de repede, cam  in 5 zile si cresc de parca le trage cineva de urechi. Am Gittia, Moneymaker  si  Ace55. 
Abia  astept  ardeii si gogosarii. Intr-un bidon de 5l (taiat) am pus seminte de ardei iute si le-am lasat  neacoperite, sa le vad cum le dau coltisorii.  :D

einsteinitza

Trebuie naparat sa ma apuc si eu maine, ca deja toata lumea munceste +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Uf, toata lumea vad ca e in febra rasadurilor, doar eu stau si tot pipai plicurile cu seminte si to imi spun 'nu te grabi, stai cuminte'  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce bine ca mai e cineva, dera mi-era rusine +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

M-am cam  speriat  Claude, e adevarat,  ca au sa creasca prea  repede  si  o sa fie prea rece sa le scot  afara.
Dar ,   tot raul spre bine : daca o sa trebuiasca ,  le fac solar incalzit.    ;)

Imi dau peste maini sa nu pun castravetii.  ;;)

claude

Da, si mie de asta mi-e teama, plus ca acum cativa ani am pus eu o tona de rasaduri de flori si in luna aprilie am innebunit tot carandu-le afara ziua si inapoi in casa noaptea.  ;D 
Iar cu zarzavaturile o sa pun in rasadnita pe care o face vecina, de rosii nici nu-mi bat capul, majoritatea o sa le seman direct in gradina, anul trecut am facut proba si nu merita sa te complici sa faci rasaduri, se descurca de minune semanate direct afara  ;)  Asa ca rosii in rasadnita o sa pun doar cateva fire din cele timpurii. O sa pun totusi in casa 3-4 seminte de vinete albe, sunt curioasa cum si daca germineaza  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Am pus si eu direct afara,  dar ies  tarziu si  fetele mele papa rosiile ca pe bombonele.  Vreau  sa le am deja la inceputul lui Iunie.
Din pacate nu am  mai  gasit "delicates" (cred  ca  asa se  numesc ),  un soi  timpuriu care mergea de  minune.  Am avut  intr-o vreme  dar  am  semanat de-a valma si s-a  corcit  cu soiuri luate  din   piata... 
Ace55 ar fi semitimpuriu, dupa cum scrie pe plic.
Moneymaker, de pus in solar. La 80  de zile fructifica, se   pare. Chiar sunt  curios ,  arata  foarte  bine din ceea ce am gasit pe net  despre ele.
Gittia  (sau gitta?)  e mai tarzior dar si ele arata bine.  ;D :)

claude

Eu am niste seminte de rosii Siberian, care zice-se ca fructifica la 62 de zile, sunt pentru zone mai reci, sunt curioasa cum vor fi.  Si am mai luat cateva varietati mai deosebite, de provenienta rusa si ucraineana, culoare violet sau cu dungi colorate, iti dai seama ca mor de curiozitate cum vor fi  ;D  Asta pe langa cele 4 varietati pe care le cultiv in mod obisnuit  ;D

Apropo de ce ziceai cu corcitul rosiilor, eu stiu ca rosiile nu se corcesc, au polenizare autogama (sper ca asta e termenul corect ::) )
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Trebuie sa fie colosal... daca merg si tii seminte, neaparat vreau si eu.  ;;)

Cu corcitul.... daca nu se corcesc a fost rauintentionat Clontoiul care mi-a spus. Oricum, am pierdut samanta.

einsteinitza

Claude, trebuie sa le pui in straturi departate unele de altele, sa nu se corceasca.
De unde ai luat semintele?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Radu, cu mare drag iti dau seminte la toamna.

Es, am semintele de la cineva care a facut comanda in SUA, mi se pare, si cum erau prea multe pentru ea a mai dat din ele. Si tu zici ca se corcesc?  ??? Eu auzisem ca nu...Pai eu las cam 80 cm intre randurile de rosii, e destul?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot