Bougainvillea

Started by Loredana06, May 12, 2007, 03:56:05 PM

Previous topic - Next topic

Paulyna

Buna fetelor,am si eu o mica colectie,am pierdut in iarna asta vreo trei culori,asta e cea rosie

paraschivvvv

Simpla,dar bogata si frumoasa.

Rux

Va felicit pentru incercarile si reusitele voastre.  Eu nu ma prea incumet . INCA.

gabif1966

Mi-a inflorit si mie bougainvillea si este abia 4 aprilie. Oare la vara mai face flori ?
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

gabif1966

Si inca o poza , pentru ca culoarea este superba, desi in alti ani era mai ticlam.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

flordel

Face toata vara, pe a mea am scos-o de acum 2 saptamani afara pe terasa, de abia acum ii dau frunzele. A fost cazata la demisol.

gabriela jalba

Si ale mele-s in veranda, dar nu stiu de mai traiesc sau nu. Astept sa se faca cald, poat si-or da drumu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

si ale mele sunt afara de vreo 2 zile ...aveau frunze si cred ca acum cu vantul asta o sa le cam afecteze

geodezia

dupa ani si ani de incercari in sfirsit mi-au trecut din 4  buc 2 iarna au frunzulite mici mici dar au
celelete 2 le pusei mai la soare ca le-am avut la umbra
ce stiu ca am taiat si din virful lor si avea seva tulpina dar ..pina nu dau frunzulitele nu ma declar si cu ele in viata

gabriela jalba

Lumina, caldura, si o sa te minunezi de ce faine s-or face.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia


db500

Quote from: Chandra on March 13, 2009, 01:42:38 PM
Iti dau eu bouga alba batuta, daca ai rabdare pana la vara. Acum abia incepe sa infrunzeasca si nu o tai. Eu nu le tund primavara.
Te rog frumos sa îmi spui dacă mai ai bouga cu flori duble.Doresc lastari,dacă se poate,inclusiv contra cost.Multumesc ff mult

db500

Quote from: vickylucia on May 14, 2009, 04:32:27 PM
Mada iti pot trimite eu lastari de bouga alb si portocaliu,bineinteles daca vrei!
Daca mai aveți lastari de bougainvillea,doresc si eu.Va Multumesc ff mult

db500

Quote from: ionut on July 23, 2009, 09:37:54 PM
ale mele sunt inflorite de la inceputul verii si sunt superbe
Daca mai ai bouga,doresc si eu lastari , chiar contra cost.Multumesc ff mult

gabriela jalba

Buga mov si portocalie, dau semne. Se pare ca cea alba.....Mai am rabdare, totusi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

Bougile mele au fost inflorite,unele si in iarna,dar o data scoase la aer s-au sfrijit frunzele si acum dau din nou ;sper sa le vad pana in toamna din nou cu flori;ma gandeam sa le vand pe toate caci sunt in ghivece f. mari,sunt mari si avand probleme de varsta si de sanatatea si eu si sotia,ne este greu cu mutatul lor.

gabialbici

Scuze ca nu am timp sa citesc tot topicul, apelez la bunavointa voastra... Mi-a facut sotul azi cadou o Bougainvillea. Are aproape 1 m si este intr-un ghiveci micut. Vanzatorul a spus sa o tin vreo 2 saptamani "cu picioarele in apa", s-o ud abundent, apoi, dupa ce-i ies radacinile prin gaurile ghiveciului s-o mut in gradina. Am inteles ca este sensibila la ger si nu as vrea s-o pierd la iarna, ca e tare frumoasa. Ce parere aveti, s-o transplantez intr-un ghiveci mai mare sau sa incerc varianta cu gradina? Daca o tin in ghiveci pot s-o las pe un balcon unde are soare mai toata ziua? Marea mea problema e ca iarna nu prea pot sa-i asigur temperatura de 5-10 grade, probabil doar in beci, unde n-ar avea lumina. Asta e motivul pentru care am pierdut si toate muscatele asta iarna... :-\

gabi_gabriella

Eu nu cred ca rezista iarna in gradina .Dar o poti tine in casa nu neaparat la temperatura scazuta .

Rux

Nici eu nu cred ce rezista afara.
Mi-am luat si eu una anul trecut ,a trecut cu bine iarna ,am tinut-o mai la "racoare " (a se citi o camera cam neincalzia dar luminoasa)i-au cazut frunzele  dar nu parea sa se fi uscat. Acum este afara si este vesela. Si eu pe langa ea. Mai urmeaza un pas: sa vad daca infloreste.
Eu zic ca daca-i cadou de la sot ,sa nu o plantezi afara. Si la iarna ,gasesti tu un loc cu 10-12 grade si lumina ,nu ?

einsteinitza

Nu am foarte mare experienta, am doar una, de vreo patru ani, dar ii merge bine. Nu rezista in nici un caz afara.
Eu o tin iarna la 16 18 grade, , o terasa deschisa spre casa, unde are lumina multa. Cu cat e mai cald, cu atat mai multa lumina. A mea nu a intrat in repaus, a fost toata iarna verde. E in floare de pe la sfarsit de februarie, si vad ca tot continua!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabialbici

Sotul venise cu ideea sa o plantam afara ;) Vazuse poze cu acele case mediteraneene acoperite de minunatiile de flori si deja vedea gardul nostru invadat de flori ;D I-am facut pentru moment loc pe balcon, la soare, langa colectia de hibi. Si pan' la iarna mai e... Multumesc mult pentru sfaturi!

paraschivvvv

Bouga nu rezista la iernile noastre oricat de blande ar fi;deci ghiveci;temperatura ,doar sa nu inghete,dar ii trebuie ceva lumina si udata iarna foarte putin si rar.

einsteinitza

Domnule Paraschivv, se pare ca fetele s-au acomodat repede, au inceput sa infloreasca. Multumesc. :-bd


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Am si una fix culoarea de la a ta ultima poza.

einsteinitza

Si e inflorita si ea acum? Dupa inflorirea asta tu o coafezi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro