Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Si eu sint la fel. Am plantat eu ultimii trandafiri in ziua de Craciun. Daca atunci am reusit sa ajung...doar nu era sa-i las pina in primavara...Saptamina viitoare am din nou de plantat. Abea astept  :-bd

claude

Quote from: einsteinitza on April 20, 2013, 11:22:17 AM
Pai si eu ca tine! ;) :D m-am dat mare, nu am stat in banca mea, am gradinarit, am taiat glicina pe scara, si am facut o deplasare care a necesitat placuta! Simplu! ;D eroismul asta nu e folositor!

Adica esti proaspat operata?  +hypno   Si cum suporti sa te uiti pe geam si sa nu poti atinge nimic? Eu cred ca voi fi isterica rau o perioada  ;D

Operatia trecuta am facut-o in octombrie si inca nu dadusem in nebunia gradinii, doar anul urmator a inceput, asa ca am stat linistita o iarna la oras, plictiseala nevoie mare dar nu aveam ganduri- in iarna aia mi le-am facut, de fapt, ca toata iarna am 'lins' site-uri cu plante si cu asta s-a terminat linistea mea, primavara am inceput sa plantez  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ei nu e ceva chiar de amploare, dar e. acum stau nemiscata si e enervant. Cumplit! Plictisitor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Cea mai frumoasa calddarusa din gradina mea. Mai am vreo 3 noi care trebuie sa infloreasca, dar de asta m-am indragostit  :x



"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Frumusica foc! M-am jucat si eu cu niste seminte, si am pus rasadurile in pamant. Imi plac si mie tare mult caldarusele.

claude

Eu am facut anul trecut rasaduri din semintele de la Touchwood, pana cum nimic din ce a inflorit nu a iesit ce trebuia  :D  Oricum, sunt frumoase toate, nu-i bai ca n-a iesit ce credeam  ;)

Mai am si anul acesta seminte de la Touchwood, o sa le seman zilele acestea.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Frumoasa si cu aer delicat!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


claude

Tot caldaruse  :D

     
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

E vremea lor din cate vad. (la altii, ca eu inca nu ma pot lauda  ;D )

anasstasia

Ce frumoasa este cea verzuie! Toate sint minunate!

Rux

Prima este de exceptie.

paunita

Frumoase caldaruse ai , mie imi plac mult cele cu pinteni lungi , dar fiecare e deosebita in felul ei .

claude

Alea-mi plac si mie paunito, am luat mai multe seminte de de-alea pintenate  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Ce deosebite sunt ale tale !!! Foarte,foarte frumoase !!!

einsteinitza

Sunt grozave, parca nici nu ar fi reale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

In sfarsit s-au indurat si de mine niste boboci de trandafir si s-au deschis  :D  Cei 3 care au speriat vestul si deschid sezonul sunt Blanc Double de Coubert, mititel dar plin de boboci, abia astept sa se deschida in masa, gloire de Dijon si Rose de REsht, pe care astept sa o pozez inflorita toata

B. D. de Coubert are o floare foarte frumoasa si un parfum usor picant. Iar gloire...degeaba, florile de Tea sunt ireal de frumoase, au ceva deosebit, numai a lor, o eleganta din alte timpuri  :x

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Incantatori! Abia astept si eu sa vad flori de tandafiri.

anasstasia


Carina

Gata, m-am hotarat, imi iau si eu un Gloire de Dijon. Pana acum am tot ezitat, ca e fitoasa si nu rezista la frig, dar daca la Cluj a rezistat doua ierni, poate se acomodeaza si la mine
Floarea e ireal de frumoasa

einsteinitza

Si eu am aceeasi impresie, tea au o eleganta din alte timpuri.
Minunati!

Claude, in Cluj in Gheorgheni, din blv Titulescu se face strada Bistritei, poate ai drum zilele astea. A inflorit acolo o vechitura, maaare, cu flori roz mai intens , o nebunie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Carina, eu in iarna asta am infasurat gloire cu niste folie de-aia de protectie, de fapt e o panza de celuloza, care permite trecerea aerului. Probabil n-ar fi fost nevoie, dar am zis sa nu risc, la fel voi face si la anu', pentru cat e de frumos trandafirul asta eu ic ca merita un pic de efort toamna, sa-,l imbracam  ;D

Es, vechitura aia e pe langa gard, unde poate ajunge la ea o foarfeca?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


einsteinitza

Claude, da, se poate! ;D as fi intrat eu  :D, dar eram la ceva eveniment si eram mai motata ;D, iar sotul meu a spus ca, daca si asa imbracata ma catar pe garduri dula trandafiri el ma lasa in Cluj! :D
Era tentanta oferta, Clujul are potential la vechituri! :D
Mai tii minte trandafirul ala roz al bunicii, prezentat de un membru nou,nu mai stiu cine, pe care nu l-am descoperit niciunul? Pe un gard inalt de ciment, bogat, mare.....cam asa era, daca nu chiar ala.....


Ceea ce mai este interesant in Cluj, ca tot esti pe acolo, e plin de un anume tip de bujor arbustiv, cu flori simple.! E putin off, dar e legat cumva de trandafiri, ca eu cu ochii dupa ei am vazut bujorii, o nebunie, cam pe trecute ,dar batraaani,maaari si frumosi. Nu sunt achizitii recente, sunt acolo de secole clar, erau in multe curti! Acelasi soi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

O sa merg acolo saptamana viitoare, merg la controlul pentru operatie si atunci dau o raita  ;D  Pana atunci nu ma misc de-acasa ca detest sa calatoresc ca un sac de cartofi rasturnat pe bancheta din spate  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot