Cine stie ce-i ?

Started by leonardus, April 17, 2012, 11:34:45 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Om vedea mai incolo cum sunt fructele ;) :D
Nu mi-ai raspuns la intrebarea cu vita, are spini pe rug?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

As vrea o confirmare daca se poate.... e Inula helenium/Iarba Mare ?

myosotis

Eu zic ca da.
http://www.ceai-verde.com/Litera-I/iarba-mare.html

Unde ai gasit-o, ca-mi trebuie si mie cateva radacini sa le "naturalizez" la mine in curte.

leonardus

Quote from: myosotis on August 11, 2012, 10:56:00 AM
Eu zic ca da.
http://www.ceai-verde.com/Litera-I/iarba-mare.html

Unde ai gasit-o, ca-mi trebuie si mie cateva radacini sa le "naturalizez" la mine in curte.

Pe marginea drumului cand am facut o iesire cu masina. Nu am luat niciuna. Si nici nu stiu cum s-ar fi prins radacinile acum... :)

leonardus

Buna ziua,

Poate cineva identifica floarea din poze ? Se confunda adesea cu napii(Helianthus tuberosus), are frunza extrem de aspra, la fel si tulpina, o vad crescand in multe curti, nimeni nu stie ce este, apare spontan an de an. Sigur este din familia Florii-soarelui si cam atat. ???


leonardus

Stie cineva cum pot sa modific postarea ? Nu vad niciun buton ''modify'', dar parca l-am vazut candva.

doinabacau

 Eu cred ca e o varietate de rudbeckie,cel putin ,dupa petale.

leonardus

Quote from: doinabacau on September 05, 2012, 03:33:45 PM
Eu cred ca e o varietate de rudbeckie,cel putin ,dupa petale.

Seamana, dar nu rasare!  ;D Nu, nu este rudbeckie. E clar ca este Helianthus, dar sa mai sap, sa vad de care. O vad destul de des acum prin curtile oamenilor dar nimeni nu stie despre ce este vorba.

larisa

s-ar putea sa ma insel dar in zona Moldovei ,lumea ii spune Gheorghina galbena sau Marita-ma mama ,este nelipsita din curtile taranesti ,cel putin mie asa mi se pare dupa flori si frunze,

leonardus

Quote from: larisa on September 11, 2012, 08:43:45 AM
s-ar putea sa ma insel dar in zona Moldovei ,lumea ii spune Gheorghina galbena sau Marita-ma mama ,este nelipsita din curtile taranesti ,cel putin mie asa mi se pare dupa flori si frunze,

Nu, eroare. Asta este ''Marita-ma mama''  http://www.gradinamea.ro/P-Floare______-987-6610.html sau http://www.constantincucos.ro/wp-content/uploads/2011/03/DSCN56311-720x500-custom.jpg
O confuzie des intalnita.

doinabacau

   Este marita-ma mama,pare a astepta pe cineva,uitandu-se peste gard,imi mentin parerea,fara sa o impun...

leonardus

Quote from: doinabacau on September 13, 2012, 05:19:39 PM
   Este marita-ma mama,pare a astepta pe cineva,uitandu-se peste gard,imi mentin parerea,fara sa o impun...

Evident, nu stiu cum am putea sa ne impunem parerile aici pe forum, fiecare cu ale lui. Totusi faci confuzie. Te-ai uitat pe link-urile ce ti le-am trimis ? Daca da, atunci alea ce sunt ?

einsteinitza

In linkurile de pe gradinamea este cu totul alta planta, o caqm avem toti prin curti, la mine chiar e inflorita.
Insa in ceea ce priveste denumirile populare, gradinamea e un site fara valoare, este extrem de plin de greseli.
Leonardus, cum are frunzele de la baza plantei, foarte mari? Sau au sceeasi dimensiune aproximativ ca cele de sus. Iarba mare face frunze foarte mari spre baza, si intoarce petalele spre in jos?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

  Ai dreptate,Leonardus,eu am gresit!
Cat despre link-uri,n-au ajuns la mine...

leonardus

Quote from: einsteinitza on September 14, 2012, 07:16:39 PM
In linkurile de pe gradinamea este cu totul alta planta, o caqm avem toti prin curti, la mine chiar e inflorita.
Insa in ceea ce priveste denumirile populare, gradinamea e un site fara valoare, este extrem de plin de greseli.
Leonardus, cum are frunzele de la baza plantei, foarte mari? Sau au sceeasi dimensiune aproximativ ca cele de sus. Iarba mare face frunze foarte mari spre baza, si intoarce petalele spre in jos?


S-a rezolvat intr-un sfarsit. Dupa ce am sapat mult pe net  >:(. Este Helianthus Pauciflorus, sau Stiff Sunflower.
Acuma faceti si voi un mic efort si traduceti/adaptati termenul in romaneste, ca nu am gasit nicio denumire in romana pentru el.
Eu l-am tradus Floarea-soarelui de stepa, deoarece am mai gasit denumirea de Preerie Sunflower si l-am adaptat la geografia noastra care nu are preerie dar similar avem stepa. Floarea-soarelui rigida mi se pare caraghios.. ;D
Vreau si parerile voastre  +apl

P.S. Se poate confunda usor cu Swamp Sunflower.... :-bd

einsteinitza

Floarea soarelui batoasa! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on July 17, 2012, 03:48:30 PM
Om vedea mai incolo cum sunt fructele ;) :D
Nu mi-ai raspuns la intrebarea cu vita, are spini pe rug?

Ha, ha, tare, Floarea-soarelui batoasa.... +ham. Poate. Nu ti-am raspuns daca are spini ca a fost taiat tot de alegerile din iunie, sau iulie, nu mai stiu. Acum a dat din nou si am facut o poza clara. Nu are spini !! Deci......ce spui ?

einsteinitza

Vita canadiana, clar. Dupa mintea mea, desigur +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Aia e, ca am si eu in curte. ;)

GElax

Quote from: leonardus on August 11, 2012, 01:32:16 PM
Quote from: myosotis on August 11, 2012, 10:56:00 AM
Eu zic ca da.
http://www.ceai-verde.com/Litera-I/iarba-mare.html

Unde ai gasit-o, ca-mi trebuie si mie cateva radacini sa le "naturalizez" la mine in curte.

Pe marginea drumului cand am facut o iesire cu masina. Nu am luat niciuna. Si nici nu stiu cum s-ar fi prins radacinile acum... :)

Seamănă cu Rudbeckie,poate asta e.Cu siguranţă!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

leonardus

Acum am altceva sa va arat..Ce este ?

larisa

   Este hamei sau curpen de padure, ciucurasii astia se folosesc la producerea berii .sigur ca si astia sunt de mai multe soiuri.Mama mea foloseste acesti ciucuri la prepararea ceaiului pentru pasari pe timpul iernii

leonardus

Quote from: larisa on October 18, 2012, 11:28:16 AM
   Este hamei sau curpen de padure, ciucurasii astia se folosesc la producerea berii .sigur ca si astia sunt de mai multe soiuri.Mama mea foloseste acesti ciucuri la prepararea ceaiului pentru pasari pe timpul iernii

Ma gandeam la hamei, dar nu vroiam sa zic o prostie. Curpenul de padure este cu totul altceva...a nu se confunda cu hameiul. Multumesc Larisa.

leonardus

Si inca una ....cu bobite mici negre. La asta intr-devar n-am nicio idee. ???

larisa

nu e matraguna?,parca asa mi se pare.