Leandrul

Started by myky, April 04, 2007, 10:32:37 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Cu fructe sau simplu?
Conteaza si marca?
:D
;D ;D ;D



gentiana

io pap doar niste marci din ardeal si se pare ca si leandrii mei le prefera!
in general simple ,doar vara cu ceva fructe!:D
stii cum se zice plantele/animalele sunt ca si stapanii lor! ;)

sicamin

Leanru meu micut dar harnicut. Macar el sa ma bucure. Ceilalti mari sant in gradina.




einsteinitza

Cel rosu e superb, toti de fapt, dar ala rosu e deosebit.
Si mie mi-au inflorit doi
 
Cel vargat nu vrea nicicum, nu inteleg de ce e asa lenes
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cel roz bătut, aşa e el, roz pal sau e decolorat de soare ?!!

einsteinitza

E un roz somoniu batut, asa e culoarea lui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Cativa leandrii la ei acasa :) ..si ce ma mai bucur cand ai mei fac 2-3 floricele  ;D
si captura cu care m-am intors

paraschivvvv

Sunt foarte bogati si frumosi;captura ai facut-o la origine?

einsteinitza

Superbi, pacat ca sunt asa doar la mama lor.Nu am vazut inca la noi pe cineva sa ii infloreasca asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Captura bogata ,dupa cate vad !

Superbe exemplare sant in pozele alea. Mersi !

vivi23ro

bestiale culorile.. si mai ales roosuu.. niste leandri lamai nu ai gasit? nu au deloc pe acolo?

doina

Ce frumosi sunt  +apl  +hug

gabi_gabriella

Vivi, galbeni nu am vazut. Cred ca aia sunt mai de cutura .
Es, nici eu !! Daca nu i-am tot baga la intuneric iarna , cred ca ar inflori si la noi asa bogat .Si oricum acolo nu sunt in ghiveci si cred ca si asta conteaza

einsteinitza

Poate, eu voi incerca anul asta sa ii tin pe terasa inchisa, la temperaturi mic.Voi vedea in anul viitor, desi nu cred ca obtin rezultate spectaculoase, dar incerc.
Le-am pus pamant cu pietre si nisip, nu i-am ingrasat, i-am taiat , degeaba, sunt frumosi dar nici pe departe ca aia. Deja incep sa ma cam satur de ei, ca se fac foarte mari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Ba infloresc si-n ghiveci bogat. Au nevoie de ghiveci generos pamant calcaros, ingrasaminte, apa, soare si o sa vedeti ce o sa infloresca.

einsteinitza

Ai mei infloresc dar nu asa, spectacol >:( ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Uitati ce bogat este acesta , acum este la a doua serie de flori . Anul trecut a fost bogat inflorit toata vara .

Mama ii tine iarna intr-o camera neaincalzita si luminoasa , ii uda rar iar ingrasamant nu prea cred ca au vazut .

einsteinitza

Doina, e foarte bogat, cimparativ cu ai mei.Mari si pamaplai :D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Anul ăsta am scos toţi leandrii afară, în ghivece, dar toţi au înflorit slab iar  florile se ofilesc înainte de vreme. :( Nu mai zic de frunze că, în continuare, se îngălbenesc. :(  Niciodată nu au fost aşa urâţi. :( Şi, fiindcă aveam dubluri, zilletrecute tocmai am dat unei colege exemplarele cele mai mari fiindcă la iarnă  vreau să am loc mai mult şi pentru alte plante.
Cel mai mult mă enervează la leandrii ăştia, ramurile lor flexibile care nu vor deloc să stea drepte. :( De aceea i-am şi oprit pe cei mai mici ca să am posibilitatea fixării unui  tutore în ghiveci de care să-i leg.

doinabacau

 Nu am avut rabdare sa citesc tot topicul,dar leandrul,ca si cyperusul, nu se supara daca e udat astfel incat sa ramana apa in tavita.Vara iubeste soarele plin,dar nu-i plac ploile. Pamantul trebuie sa fie bogat in nutrienti si usor drenabil. Iarna sta bine si intr-o magazie,sau intr-un garaj si se uda sporadic,pe marginea ghiveciului,astfel ca radacinile sa aiba foarte putina umiditate. Eu i-am lasat iarna trecuta in magazie,dar a patruns apa din topirea zapezilor si i-am gasit uscati. Acum am doi marisori pe care i-am lasat intr-o camera,sunt neudati din noiembrie si sper sa-i gasesc bine. In balcon am cativa puiuti care arata multumitor.

penelopa

Cred ca ploaia i-a cam ciufulit pe ai mei  :(  In rest, ma incadrez in "norme"  ;)

einsteinitza

 ??? ???
Eu stiam sol sarac in nutrenti.In tarile de origine are parte de sol sarac. ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Eu le-am pus mranita si florile erau mai mari si culorile mai vii,nu am poze,si imi pare nespus de rau ca i-am pierdut,erau de cel putin sapte- opt ani,cu o multime de ramificatii si inalti ,peste doi metri.

sicamin

Eu am pus anul trecut ,leandri direct in gradina,intr-o zona mai insorita iar pamantul a fost ingrasat cu gunoi.Leandri s-au dezvoltat si inflorit mult mai frumos ,fata de ceilalti pe care i-am lasat in ghivece ,dar tot in gradina. Mai greu a fost cu scosul si adusul la "iernat" ca aveau niste radacini foarte mari.

doinabacau

  Asa e,dar nu ai incercat sa surtezi putin radacinile? Se practica acest lucru,dupa un numar de ani  in ghivece,dar cu atat mai mult,cand se scot din gradina. Pentru a nu fi probleme, trebuie  transplantati mai inainte de coborarea brusca a temperaturilor,deci ,inainte de perioada de repaos.