Plante pentru decorat ziduri si garduri

Started by anaco, May 05, 2007, 01:54:20 PM

Previous topic - Next topic

anaco

Quote from: Loredana06 on May 05, 2007, 01:27:08 PM
Indraznesc si eu sa va bruiez cu intrebari. Am cateva plante si nu stiu ce sa incep cu ele (ca denumire):

1. Cred ca e vita de vie salbatica, dar numele....




Din cate vad eu, prima planta e vita de Canada - Partenocissus quinquefolia.

Loredana06

Mersi mult. Ai idee si cum se ingrijesc?

anaco

Quote from: Loredana06 on May 05, 2007, 02:06:05 PM
Mersi mult. Ai idee si cum se ingrijesc?

Nu sunt greu de intretinut. Ambele sunt plante de gradina, care merg foarte bine la noi. Spartium are nevoie neaparat de foarte mult soare si sol usor nisipos... astfel va inflori mult si devreme primavara. Toamna trebuie un pic tunse capetele ramurilor care au avut flori, asta ca sa se ramifice frumos si sa infloreasca si anul urmator.
Pentru viţă, nu e mare lucru de spus... are nevoie de un suport pe care sa se prinda, un zid, un gard, orice... toamna frunzele se inrosesc si e frumoasa, insa apoi cad pentru iarna. Poti să o tunzi asa cum doresti sa ii dai forma...rezista oricum....

Loredana06

Nu stiu daca ai vazut, dar vita e la mine in pahar cu apa. De 3 saptamani. Si se incapataneaza. Creste, dar radacini nu vrea sa dea. Mai ca nu i0am suflat in f... si tot degeaba. Ce pot sa-i mai fac?

anaco

Quote from: Loredana06 on May 05, 2007, 02:30:15 PM
Nu stiu daca ai vazut, dar vita e la mine in pahar cu apa. De 3 saptamani. Si se incapataneaza. Creste, dar radacini nu vrea sa dea. Mai ca nu i0am suflat in f... si tot degeaba. Ce pot sa-i mai fac?

Nici o problema.... poate ar fi bine sa incerci sa pui un fir direct in pamant, ingropat sa ajunga sub pamant vreo doua noduri (daca sunt frunze la nod le tai)... eu asa fac daca am nevoie si se prinde repede....apoi nu mai scap de ea  :D.... Numai sa o uzi foarte bine dupa ce o pui in pamant si sa o mentii asa uda, cel putin pana se mai inzdraveneste...

penelopa

De unde ai furat, Lore,  butasul ala de vita? (Sa nu-mi spui ca din Canada).
Vreau "pontul" fiindca mie imi trebuie cateva zeci de butasi ca sa  pun de-a lungul unui gard de plasa.

Ana,  draga noastra profesoara,  crezi ca daca plantez mai la umbra liana asta,  o sa mearga? Vreau neaparat  sa acopar gardul vecinilor care s-au gasit sa-si faca castelele porcilor,  vaciulor si gainilor la hotarul cu ... gradina mea botanica!

myky

pene stii cat am taiat la Partenocissus asta sa scap de el, se facuse "pom", de ce nu pui tu lonicera (caprifoi) ca tot trebuie sa combati mirosuri si e verde si iarna (mi se pare)

penelopa

Da` caprifoiul  asta  mai Myky,  vrea la soare si,  in timp,  se dezgoleste la baza si ramane verde si cu flori doar deasupra. Si iar vad..... troacele vecinilor.
Caprifoi vreau sa pun pe langa voliera fazanilor.  Tocmai am facut rost de 3 butasi inradacinati!

gabriela jalba

PENEEEE!!!!! potoleste-te cu iedera asta (vita) ca e asa de invaziva,ca o sa-ti plingi de mila. Daca totusi vrei,iti dau eu ca nu stiu cum sa mai scap de ea...iti iese prin gradina roata-mprejur...In plus,suportul trebuie sa fie solid,ca se naruie sub greutate,iar daca merge pe zid,aranjeaza tot sub ea....Si sa stii ca si asta la baza cheleste...Si caprifoiul curge in jos si e mai fain..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Pene, nu l-am furat din Canada...inca.  ;D Am furat 3 fire din gardul vecinei (din pacate nu e gard comun). Daca vrei intru cu coasa si-ti trimit. Caprifoiul e si el frumos, dar are ritm foarte lent de crestere. Ambele chelesc la baza.

penelopa

Atunci,  ceva mai fara "chelie"  imi puteti recomanda? Dar sa reziste si la umbra!

Loredana06

Iedera. Daca te poti acomoda cu un ritm mai lent de crestere. Avantajul e ca nu cheleste, se catara pe orice, inclusiv pe tencuiala (fara sa o afecteze-nu e genul care distruge), poti sa o dirijezi in ce forma vrei.

gabriela jalba

...la virsta asta...,mai fara chelie,...mai rar!!! Sa stii ca si caprifouilu traieste bine la umbra!!! Al meu nu cred ca vede soarele!! Il umbreste o tufa enorma de iasomie si un salcim,iar peste toate troneaza un dud negru ,batrin.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Gabi, descrierea ta ma indeamna spre visare...
Iasomia ta de gradina tot prin butasi se inmulteste? Ca m-as abona si eu la ea.

gabriela jalba

am incercat de citeva ori sa-ti raspund...nu stiu ce se intimpla ca nu-mi posteaza raspunsul..Deci: nu-i nici o problema!!! Se inmulteste prin marcotaj,si de regula gasesc automarcotata pe pamint cind fac curat. Sa vad ce mai e cind ajung acasa. Daca nu,iti pregatesc pe la anul. Aminteste-mi la sf. de iunie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Eu am pus de vreo trei ani cateva tufe de Loiniceria (?) cred ca asa se numeste.Acum este acoperit tot gardul si se pregateste sa infloreasca. Am sa pun poze cind infloreste ,pacat ca nu puteti sa simtiti si mirosul..........

http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/plante%20de%20gradina/P3230018.jpg

myky

sa vada si pene, ca nu vrea sa imbrace gardul de la vecini cu lonicera

gabriela jalba

am vazut niste garduri imbracate in trandafiri agatatori:


[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

eu

Gabriela, minunate. Unde gasesti tu asemenea frumuseti?

gabriela jalba

Astea-s dintr-o gradina,numaita "Gradina Reginei " si se afla in Groningen(Olanda).Am sa postez poze si de acolo .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

eu

Quote from: gabriela jalba on June 06, 2007, 06:45:41 PM
Astea-s dintr-o gradina,numaita "Gradina Reginei " si se afla in Groningen(Olanda).Am sa postez poze si de acolo .

Da, mi-ar place sa ma plim pe acolo, nu ca sa fiu regina, ci asa sa fiu numai eu si trandafirii.

gabriela jalba

Sa-ti ajute Dzeu !!!! ca nici eu ,nici in visele mele frumoase,nu am sperat sa ajung aici!!! Doreste-ti cu toata ardoarea si o sa ajungi!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

eu

Quote from: gabriela jalba on June 06, 2007, 07:53:11 PM
Sa-ti ajute Dzeu !!!! ca nici eu ,nici in visele mele frumoase,nu am sperat sa ajung aici!!! Doreste-ti cu toata ardoarea si o sa ajungi!!!
Bine Gabriela, asa am sa fac. O sa inchid ochii, o sa tin pumnii stransi si ....

larisa

doamna Gabi ,cred ca v-ati documentat serios in privinta amenajarii gradinii ,dupa cite ati vazut pe acolo

penelopa

Gabi,  din cate imi dau eu seama,  gardurile alea sunt din metal, nu?
Pai cum sa facem noi asa "aranjamete cataratoare"  pe un gard de scandura... plasa din sarma...   etc.?
Da` tu inspirate... sa ramai macar ...inspirata  ;)
Recunosc ca eu ma oftica sa admir asa frumuseti si sa stiu ca nu le voi putea realiza  niciodata.