Kohleria sp. - Flash

Started by diana, June 12, 2007, 06:26:17 PM

Previous topic - Next topic

dyadin

Avea radacina. Dar anul trecut le-am tinut  la soare si desi udate, au murit. Si ma gandeam ca din cauza soarelui prea puternic.

miha

Multumesc... Adevarul e ca si ale mele prefera umbra... si iar e adevarat ca soarele de la noi este foarte puternic vara...cred ca depinde si de zona unde stam... ale mele vor umbra vara...  :D

Heidi

 ??? poate ca are nevoie de lumina si nu de soare direct? Cind va fi mai cald, am s-o mut si eu de la geam.
Poate asta a fost motivul pentru care nu a inflorit anul trecut.

Heidi


cara

bre, in poza din link nu-i fereastra Aricicai?  ::)

myky


gabriela jalba

Mada,puiul de la tine a decedat. N-am reusit sa-l reanim dupa transport....Sa-mi pui unul ,te rog, cind s-o mai putea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Vreau sa va intreb daca doar mi se pare mi sau asa e... Am mai multe ghivece cu kohlerii dar doar in unul singur am pus o scarita ca sa se "catare" plantele. Toate plantele care atarna sunt mari si viguroase iar cele care se catara sunt mici si subtirele. Chiar si in ghiveciul cu scarita cele care atarna sunt mari si cele care se catara sunt mici. Nu le place scarita? Ma gandeam ca poate am pus prea mult intr-un ghiveci dar atunci cum de cele curgatoare s-au dezvoltat asa de bine? Cand le-am plantat erau egale toate.

Heidi

Si eu am aceeasi intrebare pe care a pus-o si Codruta: le place scarita sau nu la Kohleria.
A mea, care are scarita, e frumoasa, dar ma tem ca nu va inflori  ??? daca nu "atirna".
Cea, cu scarita arata asa:

doina

Nu stiu daca le place mai mult sa fie atarnatoare dar eu asa le am si le merge foarte bine .

rox94ana

din cate stiu eu kohleria este o planta atarnatoare. Eu o am suspendata intr-un suport de flori si ii merge bine.


mamaruta

Se rezolva, Gabi...iti dau alta..dar ma uit daca are radacini....

gabi_gabriella

sarumana !  :-*  :-*  :-*  Daca ai , las-o la tine sa faca radacini , ca e pacat sa piara iar

Valentina

Cred ca m-am indragostit de floricelele astea si dori sa achizitionez si eu urmatoarele flori:Kohleria Pendulina; Kohleria Manchu; si Kohleria Kapo.Daca ma puteti ajuta...va multumesc mult de tot! :-*

Valentina

Bine v-am gasit din nou!! Trebuie sa recunosc ca sunt tare invidioasa pe voi....pentru ca eu nu am Kohlerii inca.Si dragostea mea subita pt aceste floricele i se datoreaza lui Marmoset.Ea mi-a zis de ele si am dat si eu sa caut sa vad cum arata si.....acum le-as vrea pe toate :)).  Abia astept sa-mi umplu terasa cu ele  :D

penelopa

Valentina, dacă vrei kohlerii roşii şi roşii cu picăţele îţi trimit eu cu rădăcini ........... prin Corcodel.  :D

Valentina

Dadadadadadadada..... :-*  Sa-mi spui cat ma costa si saru' mana !!!

penelopa

Nu te costă nimic! Şi-aşa voiam să mai arunc din ele  ;D
Nu ştiu ce îţi va cere Corcodel  ??? :D

Valentina

Multumesc mult de tot...Raman datoare....cand oi avea si eu flori multe ca voi promit ca va voi da cu draga inima :-*

Heidi

Kohleria mea infloreste, este superba! Mai am citeva, una chiar veche care anul trecut nu a inflorit, dar anul acesta l-am cam stropit cu ingrasamint floral si se vede rezultatul.


georgette

Chiar superba!unde o tii acum?Eu am riscat si am dus o afara ,dar la umbra!

adrianam

Cea rosie pe care am scos-o afara pe balcon, la umbra, s-a topit, incetul cu incetul.
Mai am una galbena care in casa incepuse sa faca frunze cam mari si decolorate. Am scos-o tot pe balconul de nord insa vad ca nu ii merge bine. O voi muta pe balconul de sud unde sper sa isi revina.

vickylucia

Da,sunt f frumose kohleriile voastre,dar din cele de firma nu vad[machu,warscerwerzii.sushine etc.]!

Codruta

Poftim si una de firma  http://codruta.sunphoto.ro/kohleria/HSHIGIQWMDFFRYWEQED   ;)

Voi cum procedati toamna cu kohleriile? Le lasati de capul lor? Le tundeti?
Eu le-am lasat sa faca ce vor fiind din lastari inradacinati anul trecut. Au crescut foarte bine vhttp://codruta.sunphoto.ro/kohleria  si m-au fericit cu multe flori dar ma gandesc sa le tund drastic in toamna deoarece mai multe au cam chelit la baza. In plus, nu stiu cat de mult se pot lungi dar tare mi-e frica ca nu vor rezista tuplinile daca plantele se vor mai ingreuna mult.