Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

valentyna

va spun sigur ca nu exista perioada dupa care tre sa infloreasca.soacra mea are un cactus serpisor de vreo 5 ani si nu a inflorit niciodata ,numai a crescut intruna facand multi pui.ea il tine in balcon inchis.in primavara mi-a dat un puiut si l-am pus intr-o cutie cu alti cactusi si in vara am avut floare la el.asa credeam si eu,ca tre sa treaca cativa ani sa faca flori dar se pare ca m-am inselat. :D

vivi23ro

apropo de cactusi ...are cineva epyphilum galben ca?am inteles ca exista

gabriela jalba

Lithops-ul meu,naste!!

na! ca-mi trebe' 4 cuvinte!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Maaama,Gabi,dar ce luung este,eu am vazut lithopsi numai compacti si indesati,insa al tau a crescut frumos si a mai si inflorit,pe cand compactii mei nu au inflorit anul asta si nici nu se vede vreun bebe la orizont inca  ::) !

gabriela jalba

[Marti,povestea lui :quote author=gabriela jalba link=topic=310.msg7193#msg7193 date=1181736272]
Pai chiar de aia a zis Pene!!    Mai unul acasa ( alta varietate ),achizitionat in luna martie ,din mila,ca zacea pe un raft ,rasturnat,iesit din ghivecel si deshidratat pina la zbirscire crunta!!! Fara pamint pe radacini....ce mai!!! isi dadea duhul. Dar de mult ne doream unul,si cu toate ca erau mai multi,dar intr-o situatie mai buna, am dat 60mii si l-am luat ca poate o sa-l salvez..si m-a rasplatit ....
[/quote]
Trebuie sa recunosti ca la vremea aia m-a costat ceva!! Tinind cont ca eram cu Romel in Iasi si nu aveam decit 100mii in buzunar .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Felicitari pt el !Si eu sunt multumit de gemenii mei,sunt tare dragalasi si au crescut frumos,au avut si ceva problemute,insa le-am trecut si pe ele !
Sper sa imi infloreasca si mi ,poate la anu'  ::) !

ionut

iaca am si cactusi(ce a mai ramas)vara se umplu de flori rosii ca focu'

daveco

frumoase exemplare!spune-mi si mie ,te rog,de la ce cactus este tulpina (port altoi,nu stiu cum se cheama)celui din plan mai indepartat.celui cu motul ala rosu,vreau sa spun.

gabriela jalba

"cirnaciorii" aia,infloresc rosu ?-zice ca tre 4 cuvinte.....acu' nici nu mai numara bine...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

Daveco imi pare rau ca te dezamagesc,cunostintele mele in ale cactusilor lasa de dorit,deci nu mi e rusine sa ti spun ca nu stiu,cactusul respectiv l am primit,si chiar de l cumparam eu tot nu stiam,daca aflu iti spun

gabriela jalba

Quote from: gabriela jalba on December 07, 2008, 10:02:07 PM
"cirnaciorii" aia,infloresc rosu ?-zice ca tre 4 cuvinte.....acu' nici nu mai numara bine...
Ionica,pe tine te intrebam!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Eu cred că portaltoiul la cactusul ăla cu "moţ" roşu e ... euphorbia trigona.

ionut

Quote from: gabriela jalba on December 09, 2008, 02:39:54 PM
Ionica,pe tine te intrebam!!!!!
scuze gabi,n am fost pe faza,da "carnaciorii" aia fac flori rosii,am vrut sa le si postez dar zice ceva pe "inglezeste"probabil despre tepii cactusilor... :D :D :D

daveco

Quote from: penelopa on December 09, 2008, 04:21:32 PM
Eu cred că portaltoiul la cactusul ăla cu "moţ" roşu e ... euphorbia trigona.
evrika,multumesc fuarte fromos!

ionut

Quote from: daveco on December 09, 2008, 09:08:34 PM
Quote from: penelopa on December 09, 2008, 04:21:32 PM
Eu cred că portaltoiul la cactusul ăla cu "moţ" roşu e ... euphorbia trigona.
evrika,multumesc fuarte fromos!

stiu ca nu este euphorbia...dar nu stiu ce este=)),euphorbia trigona am avut si stiu ca are frunze,asta nu are frunze si nici tepi

daveco

aia este ,trigona.face flori ca ,dupa parerea mea,cred ca nu?

martipan

Nu e euphorbia trigona !!!!!!!!
Eu am zis ce este ...

Ella

Si eu zic ca nu-i euphorbia, in general baza pt. altoire este un epi. rosu, care este f. rezistent, dar poate nu am dreptate ::)

martipan

Quote from: Ella on December 13, 2008, 08:37:31 PM
Si eu zic ca nu-i euphorbia, in general baza pt. altoire este un epi. rosu, care este f. rezistent, dar poate nu am dreptate ::)
Multumesc Ella,asta incercam si eu sa toooot spun .....

daveco

noii mei chiriasi.
deci una este mamilaria,nu? si cealalta, poate vor mariile voastre sa ma lumineze?

Ella

Quote from: daveco on December 14, 2008, 07:45:15 PM
noii mei chiriasi.
deci una este mamilaria,nu? si cealalta, poate vor mariile voastre sa ma lumineze?

::) ::) ::) unde-s chiriasii?

daveco

stai ca m-a-ntrerupt cara da-i pun acu'!

martipan

Pufosul e intr-adevar o mammillaria hahniana ,celalalt nu stiu sa-ti spun ce este ...

Ella

Fain puficiosul :D
Al doilea cred ca este un echinopsis si mi-as incerca norocul, spunand ca este echinopsis mamillosa  ::) dar nu sunt foarte sigura.

penelopa

Daveco, am luat ieri 3 cactusi cu "moţuri" (moţ roşu, moţ portocaliu şi moţ maroniu), special să văd de-aproape  cum arată portaltoiul.
Motivaţia lui Ionuţ  mi se pare cea mai oportună, în sensul că portaltoiul nu-i  euphorbia trigona.
M-am dus cu cactuşii lăngă trigona şe le-am comparat: într-adevăr, trigona are ţepii foarte deşi ( unii lâgă alţii ) pe cele 3 muchii pe când, portaltoiul la cactuşi este mai neted, ţepii sunt mici la distanţe mari între ei. Cert e că-i tot  "ceva" ... trigona ( :D) că are  3 muchii dar,  e ...verde, nicidecum ... roşu ( ???)

Dacă poate ajuta pe cineva ... cunoscător în ale cactuşilor,  pot să mai adaug că pe ghivecele scrie
" Cactus  Gymnocalcium".