USTUROI

Started by gabriela jalba, July 04, 2007, 12:33:19 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Merci!
Uite, vezi, chestia  asta cu calcatul  si directia .... n-o stiam   ;)

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

nico.agat

   Fetelor nimic ,nimic despre usturoi?
   Eu sunt schimbul 3 saptamana asta si ma gandeam sa pun ceapa si usturoiul, ce ziceti este din timp ?

ionut

pentru plantarile de toamna la ceapa si usturoi,epoca optima este intre 10 si 20 octombrie,deci este tocmai bine de plantat

myosotis

Ionut, te referi la usturoiul pe care il plantam acum si il vom manca la primavara ? sau se pune acum si il mancam aproape de Craciun ?

sicamin

Mio eu cred ca la cel care il mancam la primavara. Si eu voi pune cam pe la sfarsitul lunii, usturoi pentru la primavara.

ionut

exista doua feluri de usturoi,cunoscute sub denumirea de usturoi de toamna si usturoi de primavara,cel de toamna are bulbilii mai mari si se planteaza obligatoriu toamna(cam pe la craciun este deja secat daca nu se planteaza toamna)se consuma incepand de cu primavara (verde)pana iarna la craciun(uscat)
cel de primavara are bulbilii mai mici si se planteaza primavara,acesta este mai rezistent si peste iarna nu seaca
ceapa poate fi plantata atat toamna cat si primavara,cea plantata din toamna se recolteaza mai devreme si se poate pune alta cultura in locul ei(varza de toamna)
aceste specii au un daunator comun,musca cepei si a usturoiului,atacul se produce primavara f timpuriu,in primele zile insorite cand aceasta musca isi depune oul la baza plantutelor,din acesta iese un viermisor care patrunde pa axul tulpinii si planta nu se mai dezvolta ingalbenindu se,combaterea trebuie sa fie preventiva folosindu se un insecticid urat mirositor(sinoratox,carbetox)

vikcelmic

Ce ziceti daca pun acum usturoiul in gradina? S-a mai incalzit putin vremea si ma gandeam ca as putea profita. Mi-am luat ieri in drum spre Iasi, de la Copalau (se zice ca aici este patria usturoiului in Romania), niste usturoi de samanta. Femeia a zis ca ei au pus in gradina si zilele astea cu caldura, doar ca acum nu mai sunt 9-10 grade, ci doar 1-2. Stie cineva, ar rezista daca mai da un ger prin februarie?

gentiana

De ce sa nu pui?
Eu puneam prin octombrie ,noiembrie si la vremea asta aveam usturoi  verde
Am si acum in gradina ceapa verde(aia care n-a vrut sa iasa in vara)

vikcelmic

Deci nu-i bai daca mai da un frig. Am niste catei care-s aproape incoltiti dintre cei luati ieri. Anul trecut mi-a dat soacra-mea niste usturoi mare, cu catei imensi, dar n-a rezistat pe iarna, multi au secat, altii au mucegait.

gentiana

Probabil era de ala chinezesc,tratat
Am facut prostia intr-un am sa incerc si n-a iesit nika
Pt pus in gradina eu ma duc si iau de la tarani,de ala mic (uneori il nimeresc iute rau)
Eu zic sa-l pui si eventual acoperi cu mai mult pamant


hapylica

Vik,poti pune linistit usturoiul,eu l-am pus din toamna si acum este o frumusete.Am mai cumparat si doua capatani din alea care se zice ca nu cresc,chinezesc.Acum doi ani am pus si s-a facut usturoi la fel de mare ca cel cumparat,de aceea vreau sa mai pun desi in toamna am pus usturoi supermare,mi l-a adus cineva din Spania :)
Ai mare grija ca se batatoreste pamantul,iti ei cu tine 2 scanduri la 1metru si late de 20cm si stai pe ea +dns

gentiana

Io usturoiul si ceapa de toamna le pun intre randurile de vie

vikcelmic

Multumesc, hapylica, asteptam confirmari ca eu vreau sa-l pun, nu mai rezist ;D Singurul impediment este ca la mine gradina este sapata cam mare si trebuie sa mai strivesc din bolovani cu sapa ::)

gentiana

Nu-i ud in gradina?
N-ar trebui sa fie greu
Il pui in strat sau in sir?

vikcelmic

Nu, genti, in sir, ca nu stie fata sa faca straturi, este la inceput in ale gradinaritului. dar imi dau silinta. +ham
Soacra-mea se supara ca pun legume si altele in curte, ea sta la tara, femeie vrednica, are de toate pentru toti. Cateodata crede ca facem inadins ca sa nu apelam la ea. De, orgolii de soacra si de nora, dar nu este adevarat. Mie imi place sa stau in gradina. Normal, la 30 m patrati e usor de zis, dar daca aveam un hectar...
Acum ma gandesc la niste cizme sa-mi iau in picioare.

gentiana

Vik,eu le pun in sir  pe langa vie si uneori in strat in gradina(via e o parte a gradinii,gradina de zarzavat e separat)
De ce s-o fi suparand soacra?
Imbuneaz-o si tu ca pui doar asa ca sa nu dai toata ziulica fuga la piata,daca ii mai zici ca zarzavaturile tala n-au nici pe departe gustul zarzavaturilor ei.......ai cucerit-o
(eu n-am nici o sansa cu a mea ,ea n u cultiva decat flori)

vikcelmic

Ei, asa-s soacrele, ar trebui sa-i zic de fapt ca, desi s-au facut la mine neasteptat de bine si sunt multumita, tot ale ei sunt mai bune. Nici nu pot sa ma fac de ras ca nu-mi iese treaba, ca atunci degeaba ma chinui, dar nici nu pot sa nu apelez si la legumele ei.

myosotis

Quote from: hapylica on January 21, 2011, 03:27:52 PM
Vik,poti pune linistit usturoiul,eu l-am pus din toamna si acum este o frumusete...............
Cum adica e o frumusete ?  Cel de afara sau din solar ? La mine nu se vede nimic verde si e pus in gradina tot din toamna.

gentiana

La mine ceapa e verde si am papat din ea si la Craciun
Usturoi n-am pus,mai am cateva fire razlete in vita,care s-au inmultit singure
N-ai nimic verde??
Nici macar iarba?

myosotis

Lasa iarba ca aia-i pusa de 10 ani. Cand ai bagat usturoiul in pamant ?

gentiana

Ac u vreo 5 ani prin octombrie -noiembrie

victoria222

M-am pricopsit cu un pahar de seminte de usturoi (asa se vindeau in piata  ;D la pahar, si nu sunt seminte, sunt niste bulbisori tare mici) Imi poate spune cineva cum sa le plantez si cand. Are cineva experienta in crescut usturoi din seminte-bulbili ? Sunt convinsa ca ce am gasit e organic si basarabean, nu turcesc  ;D si tare as vrea sa reusesc sa aduc soiul in campia Baragan!

sicamin

Victoria ,eu am pus intr-un an  usturoi de care zici tu ,(din dobrogea am primit).Se seamana primavara ,ca si semintele de ceapa.In primul an face bulbi ca arpagicul (unul singur) si anul urmator iese usturoi mare.