Streptocarpus & Streptocarpella

Started by vernil, September 08, 2007, 12:59:39 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Din primavara,Fleurf si Pene,m-au bagat in rindul posesorilor de streptos!!!! Infloriciosi la culmeeeee!!!! Nu au nevoie decit de apa si ceva lumina;nepretentiosi si permanent infloriti.Ai mei sint amindoi albastrii;mijlocul e diferit,asa ca....atunci cind aveti surplusuri...gazduiesc!!!!! Streptocarpela pe care v-o aratam ,era a lui Larisa,care mi-a dat-o in grija cind a plecat prima data:era miicuuuuuta!!!! I-am inapoiat-o faina si inflorita!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Gai, ce i-ai facut streptocarpelei de a inflorit? A mea nu vrea cu nici un chip. Vinde-mi si mie pontul sa vad macar cum arata floarea.  ???

larisa

Din aia ,am facut o multime de puiuti ,ma rog sa ma gasesc ceva din ei la intoarcere .Daca ai noroc ,Nicol, unul e al tau ,daca nu acum,in toamna ,atunci la anul ....nu te uit

gabriela jalba

A avut lumina de la est si filtrata de frunzele altor plante. Nu pot sa-ti spuin ce aglomeratie era la mine,ca mai aveam si de-a Larisei,care le dorea sa mai gasesca ceva din ele....
    Larisa,sper sa o gasesti intreaga si bine dezvoltata,ca eu nu am luat pui,ca am zis ca pot s-o fac oricind. Mai bine o tineam la mine si  peste vara....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Un pui e al tau,Gabi,,.e prima oara cind pot sa-ti spun asa .dar unul e al tau sigur.Am rugat copiii sa-mi faca poze si sa-mi trimita pe e-mail sa vad ce mai am acasa ,ca mor de curiozitate,nu alta ,zilnic le spun sa nu uite sa ude florile ,dar ....ei zic ca nu dar eu de aici ...ce stiu.sper sa gasesc ceva la intoarcere

gabriela jalba

Iti multumesc!!! Realitatea e ca nu sunt invatata sa-mi zici asa.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Si mie mi-a fost greu dar nu stiu daca a doua oara mai pot ....de ....obisnuinta

gabriela jalba

spre binele comun, nu mai incerca...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

Cred ca am inebunit :o de dimineata licitez streptosi pe eBay, acum urmaresc unul super, in 3 ore va spun daca l-am capturat sau nu. Pana acum am castigate: o chirita Diane, 2 episcii si o violeta super.

larisa

pentru inima ta ,sper sa reusesti sa le capturezi

gabriela jalba

Ella,...mai ca nu pot sa te contrazic.....mai ales ca s-ar putea sa vii incoace!!! Ce faci cu ele?Totusi!!!!!!!!!!! daca is asa super,cum sa le pierzi????!!!!!!Sa le pui pozele cind or ajunge in posesia ta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Quote from: Ella on August 06, 2008, 11:09:07 PM
de dimineata licitez streptosi pe eBay, acum urmaresc unul super, in 3 ore va spun daca l-am capturat sau nu.
Eu ma rog sa-l "capturezi". Cat pot cantari cateva frunze in bagajul tau de intoarcere?  ;D
Felicitari pentru violeta si restul! (acum intru si eu pe eBay...  >:()

Ella

Gabi, plantele astea vin cu mine. ;D
Ozi vezi poate ne "batem" pe aceleasi plante. ::) Eu licitez pe furnizori din Canada, imi este mai la indemana transportul.


ozimandias

Ella, stai linistita... Eu ma uit in Europa... transportul, de  ;D

ozimandias

Deci:
Iar m-am imbolnavit!!!!!!!!!!! In primul rand ca sunt toti streptocarpusii lui dibleys la 2 lire... (nu stiu cat o fi transportul...)
Dar Ella, am incercat sa ma uit dupa streptosul tau. Nu l-am vazut, insa, fireste, am dat peste orhidee... Cum mai, 0.99 dolari (nu mai stiu daca erau canadieni sau nu) niste Catlleya superbe, Zigopetalum mirific... M-am imbolbnavit.
Ma duc sa ma culc. Nopate buna!

Ella

Streptosul este al meu!
Ozi si Gabi numaram frunzele cand il primesc, mai am la acelasi furnizor in licitatie trei plante, ultima expira peste 6 zile, atunci fac plata si primesc plantutele. Asta-i avantajul cu canadieni, sunt comunicativi, am primit deja email, am stabilit termenele de plata si livrare. In state...astept de 2 saptamani, macar un mesaj, ca de la plante mi-am luat gandul.

miha

Quote from: Ella on August 07, 2008, 04:02:11 AM
Streptosul este al meu!
Ce deosebit eeeeeee!!!!! Felicitari Ella...pentru achizitie... :)

ozimandias

Felicitari Ella!
Si, eu zic, sa nu-i numeri nici o frunza acum! Lasa-l sa creasca, sa se faca mare, si i le numeri dupa  :D.

vernil

Ella, opreste-te cu pozele de strepto ca ma faci sa plang. Este o bijuterie, nu o floare  ::) Niciodata nu am vazut atat perfectiune!

Ella

Multumesc, chiar voiam sa aud parerea voastra in ceea ce il priveste pe strepto.
Vernil, azi licitez o violeta, pe care, cand am vazut-o, m-am gandit instantaneu la tine.

Nicol Caloian

Pune-i poza, macar sa stim de ce ne inbolnavim!


Nicol Caloian


vernil

Ella, sunt superbe, toate ! Dar sa stii ca imi doresc o frunza de la ultima, cu fantasy ! Seamna la culori si fantasy cu cea pe care am pierdut-o, adica Galactic Storm.  :-*, numai ca are mai multe petale ...