Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Şi eu mă gândeam, Myky, că planta lui Costi ar putea o specie de ......... impatiens  :)

Vivi,  hibiscusul ăla  moscheutos, eu ştiu că e de grădină  .... de aia şi face floarea aşa mare.
Am şi eu 2 în grădină (din primăvara asta) de la mama lui Geo. Aştept să înflorească (are boboci).

vivi23ro

Astia sint crescuti in ghiveci, o sa vad eu daca o sa reziste , eu neavind gradina..

martipan

Cactusul e un gymnocalycium , nu stiu ce varietate .  ;)

vivi23ro


Nicol Caloian

Quote from: penelopa on July 07, 2009, 09:46:35 AM
Are şi Costi o nelămurire !!! :)
Hai, lămuriţi-l.... ce-i asta?

http://penelopa.sunphoto.ro/Ikebana_lui_Costi/HDIAQLDTPKHBVTBFZXC

Este un impatiensis Noua Guinee! E fain ca e alb!

martipan


costieanuconstantin


vivi23ro

ce sint astea va rog? asta e opuntia dar nu stiu de care

o trandescantia dar nu stiu de care...

singonium cred

asta e cel putin de 60 cm  iarna era un bat ramas in ghiveci, nu stiu ce e , inca nu a facut flori


martipan

Are carcei care se incolacesc de tot ce apuca si frunzele sunt usor pubescente ?
Ar fi bun un detaliu pe frunze,dar parca seamana cu cissus .

bella_donna


Marmoset

Pfff, am dat si-n bobi, si carcei n-am gasit de nicio culoare! Frunzele sunt netede, foarte subtiri si cand dai cu mana pe ele, zici ca-s din hartie sau din plastic, asa se aude! Si-s foarte vioaie si viguroase!
Damn, am dat pe nea' gogu dupa poze cu Cissus...! Nu-i Cissus!  :-\ ::)

vivi23ro

de unde ai planta? cumparata? primita? stie cineva daca a inflorit vreodata?

Marmoset

E primita si nu pare sa faca flori. Cred ca-i ornamentala prin frunzis doar. Ii seamana frunzele oarecum cu cele ale Jasminului Polyanthes.

doina

Nu este Solanum Jasminoides ?

Marmoset

Doina, habar n-am, ma uit ca oaia la dioda la ea si nu-mi dau seama ce poate fi!  :-\ ::)


vivi23ro

din pacate nu putem vedem poza

Marmoset


ozimandias


Marmoset


sicamin

Ba da ,acum eu o vad si este foarte frumoasa. Asteapta marmo sa te bucuri si tu cand o sa-ti infloreasca.

Marmoset

Bine ca se vede!
Multumesc, sicamin! Sper sa nu trebuiasca sa astept pana iese feciorul meu la pensie!  :D :D

GetaV

Marmo cred ca ai luat-o rau pe langa drum,vezi ca in curand ma apuc de minisera ;)

martipan

Super faine florile,sa dea Domnul sa-ti si infloreasca papusa chinezeasca ;) , tocmai am citit si cica infloreste greu in interior ....
No ii faina,felicitari !  ;)