Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

GetaV

Fac seminte ,de obicei se autoinsamanteaza

costieanuconstantin

cea galbena pare a fi luminita noptii, are un parfum delicat !!!

gty

   va rog daca stiti cum se numesc acestea :
   1-   
   2-     

einsteinitza

Ala cu bobite cred ca e un Euonymus europaeus, o specie salbatica prin padurile de foioase, , iar chestiile alea ciclam se deschid si apar bobite portocalii.Daca am vazut bine. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV


gty

     +rsp 
  einsteinitza   asta este - dar am gasito la gradina zoologica de la noi din Ploiesti
                        ai idee daca bobitele din interior sunt seminte si daca pot sa fac ceva cu ele ?

  GetaV  si einsteinitza    deasemeni multumesc de ajutor

einsteinitza

Sunt seminte dar nu stiu ce sa faci cu ele.oOricum, daca ai vazut-o acolo, probabil o vei gasi si prin paduricile din impreji=urimi. E foarte raspandita, dar n iese in evidenta decat acum,Ca decor de toamna iarna e doarte frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rozalia

Polpular planta se numeste salba moale si se gaseste intr-adevar in paduri.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

O am din vara de la expozitie dar nu am notat cum se numeste.
Toata vara nu a facut flori dar acum toamna a deschis cateva. Am retinut ca nu rezista peste iarna afara si vreau sa stiu daca ar rezista in boxa sau nu:




gentiana

Adriana e o gazanie galbena,le place racoareasi sunt anuale
Vara dupa ce se trec florile face un soi de puf ca papadia si daca il culegi si il plantezi anul urmator ai din nou gazanii
Culorile incep de la alb,alb-unt pana la caramiziu si grena
Sunt absolut superbe in strat si nu-s foarte cersetoare de apa(sunt folosite mult in aranjamentele stradale cu plante mici)
Le-am vazut si la mare(Mamaia,Constanta si alte statiuni) si la munte la Brasov,Sibiu,Bistrita(eu seminte imi culegeam la Brasov)

adrianam

Da, cred ca este gazanie.
Pe net am gasit informatii ca ar rezista peste iarna in spatii protejate, la temp. de 5-7 gr.C
A incercat cineva  sa le treaca peste iarna?

gentiana

Eu acum cativa ani,le-am adus in jardiniere la mama pe casa scarii(la bloc) pt ca erau superb inflorite,au rezistat cam pana la craciun(pe casa scarii sunt  vreo 10 grade si cand e ger afara ca sunt calorifere suficiente)

IONUT

Adrianam dupa cum ai aflat deja planta din foto este o gazanie dar nu din cele ce se planteaza in gradina,este curgatoare si se planteaza in ghiveci,suporta temperaturi scazute chiar si usor sub zero dar de scurta durata,se inmulteste cu usurinta prin butasire,daca nu reusesti cu ea peste iarna imi faci o vizita la primavara si primesti chiar mai multe,intr un ghiveci de 22 trebuie 3 plante ca sa arate bine

gentiana

Ionut acum pun si eu intrebarea ciudata,de unde stii ca-i curgatoare?
DIn cauza frunzelor curgatoare sau pt ca sunt mai argintii parca decat cele obisnuite
Te intreb pt ca am mai auzit de gazanii curgatoare,dar floarea tot erecta era(am cumparat si eu de la o pepiniera  de moft,ca nu mi s-au parut diferite de celelalte  simple de la piata)
Poate ca am fost eu carcotasa si alta data ma prind de diferenta
Ai pepiniera?
Am auzit de butasirea gazaniilor,am si incercat dar bineinteles ca n-a iesit nimic
Te superi daca la topicul respectiv ne povestesti mai multe?(sunt curioasa si singura mea scuza ar fi ca imi plac la nebunie gazaniile ,dar pana acum n-am reusit sa le obtin decat ori din piata ori din seminte)

IONUT

Gentiana stiu ca i curgatoare pentru ca o cultiv de cca 5 ani,si de asemenea o inmultesc tot de atatia ani,emite cu usurinta radacini deci no problem la inmultire,ma refer strict la gazania din poza,sunt cele de gradina cu o multitudine de culori care se obtin din seminte
se confectioneaza un butasi ca oricare altul,adica la cca 1 mm sub nod o taietura cu lama de barbierit(foarfeca striveste tesuturile),hormon de inradacinare(ar fi ideal)si apoi se pune in jyffy sau turba in cca doua sapt are radacini

gentiana

Ionut nu te supara pe mine ca intreb,dar care e diferenta
N-am negat ca te pricepi sau ca o cultivi,eu vreau sa o pot recunoaste una fata de cealalta
Butasul il iau de la "rozeta " de unde ii dau frunze?
Sau cum?
Ti-am spus ca-mi plac,ca am si acum inca in curte,puse in jardiniere si as vrea sa le deosebesc
Unele au frunzele mai erecte ca celelalte,ar putea fi curgatoare?
Asta ma poate ajuta sa stiu daca la anul pe pun in ghivece suspendate pe terasa ca petuniile

IONUT

singura gazanie curgatoare pe care o cunosc e cea din foto,adica frunze argintii si flori galbene,lastari lungi si ramificati din care poti recolta butasi

adrianam

Da, acum imi aduc aminte ca doamna de la care am cumparat avea si ghivece suspendate cu gazanii dar erau prea scumpe asa ca am luat un pui care s-a dezvoltat dar nu prea a facut flori. Cele pe care le-a facut nu le-am vazut niciodata desfacute, doar pe acestea din octombrie si noiembrie.
Multumesc Ionut pentru invitatie! Daca nu rezista, fac o vizita la sera in primavara!

ati

Buna seara dragi mei
Nu stie cumva ci8ineva dintre voi cum  o cheama pe micuta asta ca  este foarte frumoasa

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

flordel


gentiana

Flordel are dreptate!
E din neamul bromeliilor ,are nevoie de apa in rozeta

ati

Va multumesc frumos de identificare
Si eu ma-m gandit la asta dar asta de 4 luni este asa si avea multe flori rosii si albastre pe rozeta aceea mare si de aceea eram putin nesigur  :)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

flordel

Cu placere si daca-i asa florifera sa ai grija de ea!

ati

Din pacate iar eu va deranjez cu niste plantute
Am primit de la cineva niste seminte si asta a iesit din ea cunoaste cumva cineva
Prima
1


2

Asta daca mai tin minte trebuie sa fie ceva fruct exotic


3


tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/